Postoji mnogo temeljnih uzroka (i tretmana) za akne, ali kada su u pitanju miteseri, oni su više kozmetički smetnje nego ozbiljan zdravstveni problem. Ipak, miteseri su ružni i naravno da ih se želiš riješiti. Donosimo ti ideje kako da ih se riješiš bez bojazni da ćeš oštetiti osjetljivu kožu lica.
Što uzrokuje mitesere?
Miteseri su uglavnom začepljene pore i sastoje se od odumrlih stanica kože i viška masnoće. Nastaju u otvorenim porama te zbog izloženost utjecaja okoline postaju crni. Mitesere najviše uzrokuju masnoće koje koža izlučuje, a ne prljavština. Učestalo pranje lica može uzrokovati više mitesera zato jer se koža tako isušuje pa žlijezde lojnice izlučuju više sebuma, piše Wellness mama.
Dermatologinja Nevia Delalle, objasnila je što su miteseri i koji je njihov mehanizam nastajanja: "Miteseri su popularan naziv za acne comedonica. Radi se samo o jednom, najlakšem obliku acne vulgaris. Javljaju se na seboreičnim područjima kože najčešće u doba puberteta, ali to ne isključuje njihov nastanak u starijoj, odrasloj dobi ovisno o tipu kože.
Budući da ovu bolest karakterizira keratinizacija sebacealnih folikula (folikula žlijezda lojnica), stvaraju se nakupine keratina koje uz melanin izgledaju poput tamnosmeđih do crnih čepova ukoliko se radi o otvorenim komedonima. Ovakve promjene se jednostavno mogu mehanički istisnuti, a nakon toga preostane otvorena pora koja se potom ponovno puni s istim materijalom. U komedonima se nalaze aerobni i anaerobni mikroorganizmi sa svojim lipolitičkim aktivnostima te značajno sudjeluju i u daljnjem razvijanju težih oblika bolesti (papula, pustula)."
Glavni uzroci zbog kojih nastaju miteseri:
- masna koža
- bakterije
- hormonalne promjene (koje mogu izazvati višak masnoće)
Način na koji čistiš lice utječe na nastanak mitesera
Budući da su glavni uzrok nastanka mitesera odumrle stanice kože u kombinaciji s viškom sebuma, najbolji način prevencije i rješavanja već nastalih mitesera je djelovanje na uzrok njihova nastanka. Nekoliko jednostavnih načina za smanjenje mitesera:
- Nemoj previše čistiti lice - uklanjanje prirodnih masnoća samo će potaknuti lučenje novih, što može uzrokovati pretjerano masnu kožu.
- Razmotri metodu čišćenja lica uljima jer je to izvrstan način za uklanjanje masnoća bez isušivanja kože. Mnogi proizvodi za čišćenje lica u svojim sastojcima nemaju ulja te našu kožu ostavljaju isušenu jer joj uklone prirodna ulja. Isušena koža proizvodi još više ulja kako bi se uravnotežila, a to može dovesti do problematične i aknaste kože. Kombinacija prirodnih ulja za čišćenje lica održava prirodni pH kože u ravnoteži te sprječava preveliku proizvodnju sebuma. Na koži se nalaze prirodno proizvedena ulja odnosno sebum te ona iz šminke i drugih proizvoda. Kada se to pomiješa prilikom čišćenja, 'dobro ulje' na sebe veže 'loša' ulja i prljavštine te ih uklanja. Najjednostavnije objašnjenje je da 'ulje otapa ulje'. Kada se ulje umasira u kožu ono na svoju površinu privuče nečistoće te se sve zajedno ukloni s kože, a time se ne zatvaraju već čiste pore. Ispiranjem ulja vodom, koža lica ostaje čista, meka i hidratizirana.
- Nakon čišćenja lice umij hladnom vodom - to pomaže da se zatvore pore pa je i manja vjerojatnost za nastanak mitesera.
Prirodne maske za "brisanje"mitesera
Čak i uz svu prevenciju, teško je izbjeći povremeno nastajanje neželjenih "crnih točaka" na licu. Istiskanje mitesera je primamljivo i vjerojatno jedna od najučestalijih metoda, ali naravno ona ima svoju negativno stranu, a to je da se bakterije mogu proširiti po licu i urokavati nastanak akne. Stoga razmotri neku od ovih ideja za upotrebu domaćih pripravaka uz koje se možeš riješiti mitesera.
- Bentonit glina - postoji mnogo vrsta gline, no najpoznatija je bentonit glina koja potječe iz vulkanskih sedimenta pepela i sadrži veliki udio aluminijevog silikata. Za bentonit glinu se smatra da ima veliku sposobnost apsorpcije toksina, teških metala, nečistoća i kemikalija iz kože, rekli su iz nutricionističkog tima Vitaminoteke.
- Kako je koristiti - napravi pastu od gline i vode u omjeru 1:3 i apliciraj na lice. Masku na licu ostavi 20-ak minuta, a zatim je isperi. Možeš ju koristiti na cijelom tijelu, kod iritacija kože, opeklina, ugriza kukaca, celulita i ekcema.
- Med - djeluje antiseptički. Najbolje je za lice upotrebljavati sirovi med jer ne sadrži pčelinji vosak koji može uzrokovati začepljenje pora.
- Kako ga koristiti - nanesi med na područje na kojem imaš mitesere trljanjem će njegova ljepljiva struktura doprinijeti uklanjanju mitesera, a zbog antiseptičkih svojstava neće se razviti upale ili infekcije.
- Kurkuma i med - kurkuma ima protuupalna svojstva što povoljno djeluju na eventualne upalne procese na koži, a antioksidansi koje sadrži licu daju zdrav izgled. Med djeluje kao piling i zbog antibakterijskog djelovanja smanjuje se mogućnost nastanka novih mitesera.
- Kako ih koristiti - stavi dvije žličice meda i žličicu kurkumu, pomiješaj ih i nanesi na zahvaćeno područje.
- Limun i sol - su dobra kombinacija i nije toliko oštra kako se čini, piše Wellness Mama. Sol uklanja bakterije, a sok limuna također uklanja bakterije i posvjetljava kožu (zahvaljujući limunskoj kiselini).
- Kako ih koristiti - žlicu morske soli pomiješaj s jednom čajnom žličicom vode i 1/2 čajne žličice soka od limuna. Nanesi na područje s miteserima i masiraj nekoliko minuta. Zatim isperi toplom vodo. Ako se smjesa prebrzo suši, dodaj više vode.
- Bjelanjak - jaja sadrže vitamine A, D i E koji su izvrsni za zdravlje kože, osim toga sužava pore.
- Kako ga koristiti - umuti bjelanjak i nanesi ga na lice. Kaa osjetiš zatezanje (obično nakon 10-ak minuta) isperi ga s lica mlakom vodom. U bjelanjak možeš dodati i malo meda jer će on doprinijeti vlazi kože i djelovati antibakterijski.