Ljepota i relax 10. siječnja 2014.

Hipobarična terapija za detoksikaciju

Glavna1_1
1/7
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Hipobarična terapija ili terapija vakuumom (Vacusac) je metoda kojom se mogu oblikovati različiti dijelovi tijela, smanjiti limfni edem i celulit. Izbor različitih aplikatora omogućava terapiju na manjim i većim površinama kao i na teško dostupnim dijelovima tijela. Rezultati su vidljivi već nakon prvog tretmana, a osim u estetske koristi se i u zdravstvene svrhe

Hipobarična terapija temelji se na stalnoj izmjeni jačega i slabijega podtlaka pospješujući tako krvotok i odvođenje tekućina iz tkiva. Takvo ubzanje metabolizma i brži protok krvi rasterećuju krvožilni sustav i znatno pridonosi smanjenju celulita. Hipobarična terapija je jedna od učinkovitijih terapijskih procedura koja se može koristiti u preventivne, terapijske i estetske svrhe. Poboljšava arterijsku, vensku i limfnu cirkulaciju s učinkom detoksifikacije.

Dvije faze djelovanja

Pacijent se zamota u vreću koja seže do ispod grudi, leži na hidrauličkom ležaju i izazove se vakuumski efekt. Glava i ramena su slobodni. U komori nema toplinskog niti električnog efekta već se izazove vrlo ugodna pulsirajuća podtlačna masaža s dvije naizmjenične faze izmjene potpritiska:

  • Faza višeg potpritiska, djeluje tako da potiskuje krv iz površnih krvnih žila donje 2/3 tijela, u dublje slojeve, i time u veće krvne žile.
  • Faza nižeg potpritiska u kojoj potpritisak nakon određenog perioda popušta i krv se vraća iz dubljih slojeva tijela na površinu što omogućava dobru razmjenu tvari.

Jedan tretman hipobarične terapije traje 20 odnosno 30 minuta, a proces u tijelu se nastavlja daljnja dva sata, tako da se  iznimno može primjenjivati i dva puta dnevno ( ujutro i poslijepodne). Sve vrijednosti tlakova, vrijeme djelovanja i pauza određuju se individualno, ovisno o problemu. Prilikom terapije dolazi do oslobađanja veće količine toksina i eliminacije iz organizma odnosno detoksikacije. Zbog toga je dobro povećati unos tekućine, posebno prije tretmana da bi izlučivanje bilo olakšano.

Znanstveno dokazano

Vlasta Brozičević, dr.med. i specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije koja je i službena liječnica Hrvatske skijaške reprezentacije iz Poliklinike Terme Selce objasnila je da je učinak hipobarične terapije znanstveno dokazan te da može pomoći kod preko 80 posto pacijenata s različitim tegobama, odnosno sportskim ozljedama: "Dokazano je da se nakon 20 minuta terapije normaliziraju laktati, što je značajno kod sindroma prenaprezanja, umora, kao i pretreniranosti. Hipobarična terapija je terapija reduciranog tlaka i niske koncentracije kisika, koja je slična visinskom atmosferskom tlaku. Negativni tlak istiskuje krv i limfu iz površinskog kapilarnog sistema u venski i limfni sistem (1/3 krvi nalazi se upravo u koži).

Povećava se količina krvi u dubljim, većim žilama, što omogućava cirkulaciju čak i u dijelovima u kojima je prije toga bila prekinuta. Kada se zbog intermitentnog djelovanja negativni tlak smanji, krv i limfa se vraćaju u sistem kapilara ispod površine kože. Mehanizam cirkulacije krvi i limfe između površinskih i dubljih slojeva poboljšava tako arterijsku i vensku cirkulaciju općenito, kao i lokalnu kapilarnu cirkulaciju. Posljedica toga je povećani prijenos hranjivih tvari i kisika među stanicama i brže izlučivanje metaboličkih toksina iz tijela."

Pomoć kod mršavljenja

"Pozitivan efekt nakon primjene hipobarične terapije je vidljiv već nakon prvog tretmana, a manifestira se kao osjećaja lakoće, viška energije, smanjuje se osjećaj otečenosti, umora, poboljšava se san, rane na koži brzo zarastaju, tkiva npr. tetive i ligamenti brže cijele. Pri procesu odvikavanja od pušenja apstinencijalni simptomi su značajno ublaženi. Pri mršavljenju smanjuje se umor, glavobolja, vrtoglavica, a dobiva se osjećaj 'poletnosti'. Za dugotrajan učinak preporučujemo 10 do 12 dolazaka u roku od 10 do 20 dana ili po preporuci liječnika. Hipobarična terapija se ne preporučuje osobama oboljelim od malignih bolesti, akutnih febriličnih stanja, akutne tromboze, trudnicama", rekla je Vlasta Brozičević dr., med.

 Na sljedećoj stranici pročitaj koji se još pozitivni učinci na tijelo postižu hipobaričnom terapijom.

Svi učinci hipobarične terapije

 

Uz pomoć hipobarične terapije dolazi do:

  • poboljšanja cirkulacije krvi i limfe u cijelom tijelu
  • povećanja mase eritrocita i volumena krvi
  • veće oksigenacije krvi i pojačanog transporta kisika
  • povećanja kapilarne funkcije i stimulacije stvaranja novih kapilara
  • stvaranja novih mitohondrija
  • ubrzanja metabolizma
  • regulacije krvnog tlaka i brzine disanja
  • boljeg aerobnog i anaerobnog kapaciteta
  • smanjenja aterosklerotskih naslaga na stijenkama krvnih žila
  • eliminacije toksina i nagomilanih masti
  • smanjenja edema
  • smanjenja bolova
  • termoregulacije
  • jačanja imuniteta
  • poboljšanje psihofizičke kondicije i smanjenje nesanice

"Terapija se u Poliklinici Terme Selce odvija pod kontrolom liječnika specijaliste. Prvi prototip otkriven je i konstruiran u Danskoj i ima dokazano pozitivno djelovanje na razne poremećaja cirkulacije, dijabetične mikro i makroangiopatije, Burgerovu bolest i Raynaudovu bolest, primarni i sekundarni limfedem, postrombotični sindrom, ulcus cruris, početnu gangrenu stopala. Pozitivni učinci su i kod osteoporoze, artroze zglobova, autoimunih bolesti, reumatoidnog artritisa, bolnih stanja kralježnice,  neurološko-mišićnih povreda, pareze i ozljede živaca, glavobolja, umora, pospanosti, stresa, astme, sportske ozljede i prijelomi brže zarastaju. Preporučuje se i sportašima, posebno u njihovoj pripremi za treninge i natjecanja zbog oksigenacije tkiva kao i detoksikacije i smanjenja umora, kao npr. rekreativcima za skijanje", objasnila je Vlasta Brozičević.

Pročitaj koji wellness tretman najviše voli Jannifer Aniston.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Zdrava dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Zdrava te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
    • Avatar Zdrava__Krava
      Zdrava__Krava

      Draga sonja_1991, najbolje bi bilo da za svoj upit kontaktiraš Polikliniku Terme Selce na broj telefona: 051 76 40 55, kako bi dobila najtočniji odgovor. Pozdrav od Zdrave Krave

    • Default avatar -
      sonja_1991

      Dakle,kod ove hipobarične terapije (terapija vakuumom) se pospješuje cirkulacija,dok kod hiperbarične oksigenoterapije dobivamo (udisanjem hiperbaričnog kisika) do 20x više kisika otopljenog u krvi nego udisanjem normalnog zraka zbog čega se difuzijom iz plazme ispravlja nedostatak kisika. Rezultat i kod jedne i kod druge terapije je više kisika i poticanje stvaranja novih žila(angiogeneza).Dali je onda temeljna razlika da se hipobaričnom terapijom efekt postiže samo na račun povećanja protoka, a hiperbarična terapija je efikasnija i/ili brža upravo zbog udisanja kisika? Koju bi terapiju preporučili npr. osobi sa dijabetičkom mikro/makro-angiopatijom; Raynaudovim fenomenom; sportašima...? Odnosno za koje indikacije je bolje koistiti hipobaričnu terapiju,a za koje hirerbaričnu?

    Komentiraj, znaš da želiš!

    Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.