S milijunima tona plastike koji svake godine završavaju na odlagalištima ili u oceanima, inženjeri i arhitekti otkrivaju nove načine kako iskoristiti otpad i pretvoriti ga u trajnu robu.
Previše plastike i premalo škola problem su koji pogađa mnogo zemalja. Jedna tvornica u zapadnoj Africi, točnije iz Obale Bjelokosti, sada će proizvoditi ciglu od plastičnoga otpada, automobilskih guma i starih japanki, a te cigle koristit će se u podizanju novih škola.
Bit će to prva takva tvornica u Africi, a cilj joj je proizvesti dovoljno plastične opeke za izgradnju 500 novih učionica po cijeloj državi do 2012. godine, prenosi World Economic Forum.
Cotes d’Ivoire is building schools from bricks made of plastic waste. Innovation is key to beat plastic pollution!
— Erik Solheim (@ErikSolheim) November 18, 2019
pic.twitter.com/5oOroK4Shn
"Plastične opeke funkcionirat će kao Lego kockice", rekla je voditeljica komunikacija UNICEF-a iz Obale Bjelokosti Sophie Chavanel.
Spomenuta cigla zbog materijala od kojeg je rađena bit će mnogo lakša i jeftinija od uobičajenog građevinskog materijala te neće zahtijevati cement, a otporne će biti na vatru te će ljeti zadržavati hladnoću unutar prostorije.
Za izgradnju jedne učionice tako će biti potrebno samo 14.500 dolara - nešto manje od 100.000 kuna, a s obzirom na to da je u spomenutoj državi većina učionica izgrađena od blatne opeke te erodira na suncu i kiši, nove učionice bit će mnogo održivije.