Ljudi godišnje proizvedu 2 milijarde tona otpada od kojega većina završi u oceanima. Većina se odnosi na plastične vrećice i čepove.
Novo istraživanje provedeno na kitopsinama i manta ražama, najčešćim stanovnicima akvatorija Indonezije, države koja je drugi najveći krivac za zagađenje oceana, pokazalo je da spomenute životinje konzumiraju 63 komada plastike na dan.
Između siječnja 2016. i veljače 2018. tim je uzeo uzorke iz voda oko jednog dijela obale u južnoj i središnjoj Indoneziji, gdje se oni često hrane, prenosi Daily Mail.
Kako bi mogli što bolje prikazati što životinje konzumiraju za vrijeme dok imaju otvorena usta kako bi uhvatili planktone, istraživači su raširili i povukli sitnu mrežu.
Na temelju prikupljene količine krhotina plastike, istraživači su izračunali količinu plastike koju kitopsine i manta raže konzumiraju koristeći prosječnu količinu vode koja uđe u njihov sustav za vrijeme hranjenja.
"Znamo da izlaganje određenih morskih životinja plastičnim zagađivačima može poremetiti njihovo redovno funkcioniranje endokrinog sustava, sustava odgovornog za rast i reprodukciju", rekla je koautorica studije Elitza Germanov za Gizmodo.
"Kao ugrožene vrste, ni manta raža ni kitopsine ne mogu si dopustiti da dođe do smanjenja reproduktivnosti", zaključila je.