Zelena akcija i Muzej suvremene umjetnosti (MSU) održavaju seriju "Foruma petkom" do 21.1.2022. godine u MSU Zagreb s ciljem upoznavanja različitih inicijativa i udruga koje se u Zagrebu bore za klimatsku pravdu.
"Forumi petkom" održavaju se povodom izložbe "Barikadiranje ledenih ploča" austrijskog umjetnika Olivera Resslera koja traje do 30.1.2022. u Muzeju suvremene umjetnosti. Izložba istražuje koliko je zapravo klimatska kriza duboka i nudi rješenja kroz djelovanje pokreta za klimatsku pravdu, stoga je odličan uvod u temu foruma.
"Forumi petkom" sjajni za aktivno uključivanje građana
Cilj ovih foruma je približiti publici klimatske promjene koje su ključna tema današnjice, ali i nastaviti razgovore koje su potaknuli klimatski pregovori Ujedinjenih naroda u Glasgowu (COP26) i nedavni zagrebački klimatski marš. Razne udruge i inicijative predstaviti će metode svog djelovanja i načine na koji se svi zainteresirani mogu uključiti. Izložba koja prikazuje umjetnikovu angažiranost i intervenciju vezane uz klimatske promjene, bit će polazište rasprava. Ako želiš saznati više ili se aktivirati i uključiti u pokret, ovo je sjajna prilika jer je fokus ovih foruma i na doprinosu i uključivanju u klimatski pokret.
Prijatelji životnija i Udruga građana Siget vodili prvi forum
Prijatelji životinja jedna je od udruga koja sudjeluje na forumima. Ova neprofitna udruga bori se za prava životinja i promiče veganstvo kao etički, ekološki i zdravstveno prihvatljiv životni stil. Dio njihovog djelovanja je i promicanje biocentrizma i održivog načina življenja za opće dobro. Također se zauzimaju za očuvanje okoliša i zaustavljanje klimatske krize. Aktivno promoviraju važnost i nužnost ekološki održivog načina života i u suradnji su s udrugom Zelena akcija izdali brošuru Hrana i ekologija.
Udruga građana Siget djeluje od 2017. godine te su se u početku borili za očuvanje zelenih površina u kvartu. U suradnji s građanima, pravnim institucijama i medijima uspjeli su sačuvati livadu na kojoj se trebao izgraditi stambeni objekt. Kasnije su svoj rad proširili i započeli suradnju sa Zelenim odredom i drugim građanskim udrugama koje se najviše bore za zaštitu šuma i voda.
Upravo su ove dvije udruge predvodile prvi forum. Iako djeluju iz različitih kutova, u razgovoru su zaključili isto. Važno je da se udruge i građani podupiru i uče jedni od drugih jer različitim metodama mogu doći do istog cilja.
Udruga Prijatelji životinja podupire inicijativu ovakve suradnje jer, kako kažu: „Zajedno smo jači te možemo postići puno bolje rezultate ako se udružimo, a naravno i upoznamo i shvatimo perspektive jedni drugih. Ponekad je našu perspektivu, koja zahtjeva promjenu ustaljenih navika i tradicija, teže prihvatiti i usvojiti, no tim više je važno da svi više pričamo o tom jednom od najjačih alata u borbi protiv klimatskih promjena, s kojim svaki građanin može početi već danas.“
Klimatska kriza ima dvostruko značenje
Prijatelji životinja najviše se bore za zaštitu prava životinja pa klimatska kriza za njih ima dvostruko značenje. S jedne strane klimatska kriza je uzrok uništavanja ekosustava koji je dom milijardama nedužnih životinja koje trpe razorne posljedice klimatskih promjena. S druge strane nalaze se mesne i mliječne industrije koje "emitiraju oko 30% globalnih stakleničkih plinova, dakle više nego cijeli promet svijeta zajedno, odnosno oko 17% direktno ispuštanjem CO2 te oko 14% indirektno razornom deforestacijom radi uzgoja hrane za stoku, putem metana koji stoka ispušta u atmosferu, zauzimanjem oko 40% kopnene površine Zemlje i onečišćenje hranjivih tvari koje duboko mijenja ekosustave i kakvoću vode; a odgovorne su za 70% izvlačenja slatkovodnih voda iz rijeka, rezervoara i podzemnih voda, između ostalih negativnih učinaka na okoliš.“ poručuju iz Udruge.
Mirna Ukrainčik iz udruge Prijatelji životinja
Kao rješenje za te probleme potiču ljude da prestanu ili znatno smanje konzumiranje mesa i mliječnih proizvoda jer je upravo to značajan alat u borbi protiv klimatske krize. Drastično smanjenje uzgoja i proizvodnje životinjskih proizvoda imao bi pozitivan utjecaj i na ekološko stanje, ali i na poboljšanje općeg zdravlja ljudi. „Kao Udruga aktivno ukazujemo na klimatsku krizu i sudjelujemo u njezinom suzbijanju. Letcima, brošurama i dopisima educiramo građane, pišemo pisma lokalnim i regionalnim samoupravama, Vladi i ministarstvima sa konkretnim prijedlozima za suzbijanje ove ekološke krize, te smo se pridružili i međunarodnoj kampanji „Mijenjaj prehranu, a ne klimu. A najvažnije, i ono što ima najveći direktni utjecaj na promjenu situacije na bolje je da ne konzumiramo namirnice životinjskog podrijetla“ poručuju iz Udruge, pozivajući sve građane koji su zabrinuti zbog klimatskih promjena i svjesni koliko biljna prehrana može pomoći planetu da naprave korak dalje i pridruže se sve popularnijem Vege izazovu.