Ovaj će se tjedan u knjižarama pojaviti knjiga „Skandinavska Sense dijeta“, Suzy Wengel izdavačke kuće Egmont koja obećava da gotovo svatko može smršavjeti bez velikog napora. Recenziju knjige donosi Branko Matijašević
Znamo, i mi smo to obećanje čuli bezbroj puta. No, zavirili smo u knjigu i priznajemo da smo uvjereni da tu ima nečega važnog i revolucionarnog. Autorica svjetskog hita "Skandinavska Sense dijeta" govori iz vlastita iskustva. Ona nije prvo bila nutricionist i stručnjak, nego "obična" osoba s problemom pretilosti.
Još od osnovne škole vukla je sa sobom višak kilograma koji se, uz veliki trud i razne dijete, povremeno smanjivao, ali se isto tako ubrzo i vraćao. Kada je rodila dijete, Dankinja Suzy Wengel zapitala se može li se taj obrazac promijeniti trajno. Jer, koji je smisao u neprestanom vraćanju na staro i loše?
Kada je shvatila što je glad izgubila je 40 kilograma
Odgovor nije pronašla u samo stručnoj literaturi nego većinom u području koje previše često zanemarujemo – svojem zdravom razumu. Kako je to krenulo? Prvo je shvatila da treba obratiti pozornost na svoj osjećaj gladi.
Zapitala se kada je ta glad stvarna potreba tijela da održi normalno funkcioniranje, a kada je igra emocija koje traže zadovoljstvo bez obzira na posljedice? Shvativši što je prava glad, sve se nekako posložilo. Rezultat se pokazao ubrzo, kao gubitak četrdeset kilograma. Ono što je najvažnije, takvo stanje održala je do danas.
Osnova ove dijete je prisebnost i razmišljanje o hrani bez poznavanja zakučastih tajni nutricionizma (iako je nauka itekako podržava). Zato se i zove „Sense“ (razumna) dijeta. Autorica sve lijepo i sažeto objašnjava u knjizi te nudi alate kojima ćeš dijetu provesti u djelo.
"Sense dijeta nije unaprijed definiran plan prehrane nego jednostavan skup načela po kojima treba nastojati živjeti – načela koja će ti omogućiti pravilnu ravnotežu hranjivih tvari i usto zajamčiti stabilnu razinu šećera u krvi tijekom cijeloga dana. Sense dijeta temelji se na službenim prehrambenim savjetima Danskoga zdravstvenog odbora. Osnovna joj je ideja da postizanjem sitosti uravnoteženim, zdravim obrocima nećeš dolaziti u napast jesti hranu od koje bi se udebljala.“
Načelo šake i kutije za obrok
Među spomenutim mentalnim alatima dva su ključna: načelo šake i kutija za obroke. Prvi se odnosi na ideju da bi količinu hrane koju ćeš pojesti u obroku trebala izmjeriti svojom šakom. „Veličina naših šaka najčešće je povezana s građom našega tijela i našom visinom, zbog čega takvo računanje porcija u prosjeku znači 1500 kalorija na dan za žene i malo više, oko 2000 kalorija na dan za muškarce.“
No osim tog načela, tu je i "kutija za obroke" o kojoj autorica kaže sljedeće: "Svaka kutija predstavlja jedan obrok. Trebala bi zamisliti da svakoga dana na raspolaganju imaš tri kutije za obroke i da se svaka od njih sastoji od četiri šake hrane, a usto od 1 do 3 žlice masnoće."
Knjiga je prepuna odličnih savjeta kako se koristiti ovim alatima, a osim toga autorica govori o raznim namirnicama i njihovim karakteristikama te nudi i dodatne alate koji će ti pomoći ako zastraniš. Mnogo je ideja za obroke koji će te potaknuti da ih ubrzo s lakoćom slažeš sama. Sve je pregledno i potkrijepljeno fotografijama te jednostavnim dijagramima koji omogućuju praćenje dijete bez previše mozganja. Ipak, ne zaboravi da je ovo način prehrane koji se oslanja na tvoj vlastiti osjećaj te tijelo treba uvijek slušati. A ponekad, kao u ovom slučaju i razum.