Velike promjene tjelesne težine mogu dovesti do krize identiteta jer ono što se događa s našim tijelom utječe i na sliku o nama samima. Na tu sliku utječu i reakcije okoline bez obzira na to jesu li pozitivne ili negativne i potrebno je neko vrijeme da osoba prihvati 'novu' sebe. Kako je promjena težine utjecala na njegov identitet, ispričao je Tomislav Gracin koji je izgubio 38 kg, a donosimo ti i komentar psihologa
"Uvijek sam bio debeo, što me smetalo i činilo me nesigurnim, a s vremenom je to postajalo sve izraženije. Prvo sam bio na UN dijeti s kojom sam skinuo nekoliko kilograma, počeo sam trčati i tu stao. Ostao sam debeo, iako nešto 'lakši' od maksimuma na kojem sam bio. Istinsku promjenu sam odlučio učiniti kada mi gospodin na plaži nije dozvolio pristup trampolinu. Nakon tog 'incidenta' sam se zainatio i ozbiljno počeo s radom na sebi", ispričao je Tomislav.
Crte ličnosti i sklonost debljanju
"Ponovno sam počeo trčati i raditi Insanity fitness program, izbacio sam slatko iz prehrane, a kasnije sam počeo kuhati i brojati kalorije pomoću alata koje sam pronašao na internetu. Brojanje kalorija nije nikakav ekstremni sport niti bauk, unutar 3 minute ti aplikacija zbroji što si sve i koliko pojeo. Nakon što zbroje kalorije, ljude se iznenade koliko su toga unijeli u sebe. Kada sam skinuo većinu suvišnih kilograma, zaključio sam da bi, kada sam već u 'formi života', bila prava šteta ne probati ostvariti neke dječje snove poput salta unazad, stoja na rukama i slično pa sam se počeo baviti gimnastikom i akrobatikom", objasnio je.
Psihologinja Ljubica Uvodić Vranić objasnila je postoje li određene crte ličnosti zbog kojih su pojedine osobe sklonije debljanju: "Grupa naših autora ispitivala je povezanost dimenzija ličnosti s vlastitom slikom o tijelu i sklonosti prejedanju. Pokazalo se da usmjerenost na izgled nije povezana s crtama ličnosti, a sklonost prejedanju je povezana s emocionalnom stabilnosti. Dok se jedni nastoje konstruktivno nositi sa stresnim situacijama, drugi se tješe nekim nadomjestkom, primjerice čokoladom, kako bi popunili emocionalne praznine."
Kriza identiteta zbog vitkog tijela
Mnoge osobe i nakon mršavljenja i dalje sebe vide kao debele, iako su objektivno vitke. To je iskusio i Tomislav: "Mozak često kasni za tijelom u ovakvoj transformaciji, tako da sam sebi duži period nakon mršavljenja i dalje bio debeo. Cijeli proces nije bio lagan - bilo je potrebno puno odricanja i samokontrole. Iz tog razloga razvio mi se strah da se ne vratim na staro. Taj strah je znao biti prilično jak te sam prolazio i depresivne trenutke. Ponekad sam se s 80 kilograma osjećao debljim nego kada sam imao 111 kilograma. S vremenom taj strah i neugoda blijede, ali još uvijek znaju pokucati na moja vrata. Mršavjeti sam počeo relativno kasno, sada imam 30 godina i zato imam višak kože na mjestima gdje sam najviše smršavio. Ali, naravno da je sve to sitnica u odnosu na činjenicu koliko me promjena izgleda usrećila."
Neke osobe nakon naglog i značajnog povećanja ili gubitka kilograma upadaju u krizu identiteta. Ljubica Uvodić Vranić objasnila je zašto dolazi do toga:
"Ono što se događa s našim tijelom utječe na sliku koju imamo o sebi, ako nam je taj dio našeg identiteta važan. Ako nam naše tijelo, njegov sklad i ljepota daju osjećaj sigurnosti i čine bitan aspekt našeg identiteta, onda nagla promjena može utjecati na doživljaj sebe. Međutim, ako dajemo veću pozornost svojim,primjerice vokalnim sposobnostima, onda će nas jedna loša intonacija ili jedan fijasko u nekoj opernoj ulozi više poljuljati. Osim samoprocjene koja je u skladu s osobnim stavovima i uvjerenjima, značajan utjecaj ima i okolina."
Izračunaj svoju idealnu tjelesnu težinu.
Tko se bolje zabavlja?
Izreka kaže da se plavuše bolje zabavljaju. Može li se to primijeniti i na mršavije u odnosu na deblje osobe, objasnio je Tomislav: "Ništa te u životu ne može učiniti sretnim ako si to sam ne dopustiš. Ni novac, a niti 'savršeno tijelo'. Sretan si onoliko koliko si spreman u životu gledati i iskorištavati pozitivne stvari koje ti se pruže ili koje sam napraviš. Karakter je ono što te čini čovjekom, a biti mršaviji/zdraviji/fit je jedna od stvari koje ti život mogu učiniti ljepšim."
Tomislav kaže da je i u djetinjstvu bio deblji i da su ga druga djeca zato zadirkivala, ali da je u svim fazama života imao prilično veliki krug prijatelja na koje se mogao osloniti. Objasnio je da se znanci danas iznenade kada ga sretnu: "Ljudi se mahom iznenade kada me vide s 35 kilograma manje i čestitaju mi na promjeni. Djevojke me više primjećuju i, za promjenu od ranije, prilaze mi zato što ih interesiram fizički. Osjećam se samopouzdanije, ljepše, poželjnije. Izgled je bitan i svako tko tvrdi suprotno, laže. Izgled nije presudan, ali je bitan. Na temelju prvog dojma stvaramo sliku o osobi. Isto tako prilazimo osobama koje nam se svide fizički."
Pronađi dijetu koja je u skladu s tvojim prehrambenim navikama.