Dijeta 14. srpnja 2009.

Mayo dijeta

Mayo_Diet
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Pod nazivom dijeta Mayo klinike dugo se provlačila dijeta Čarobnom juhom. Dijeta koju ovdje donosimo ima sasvim drugačije osnove i temelji se na nutricionističkim preporukama. Ako želite provoditi dijetu Mayo klinike, potrebno je prihvatiti i slijediti određene postavke. Dijeta uključuje različitu hranu iz svih pet glavnih skupina namirnica: voće, povrće, žitarice, mlijeko i mliječne proizvode, nemasne izvore proteina poput mesa, peradi, riba, orašastih plodova i sjemenki.

Druga postavka je da dijeta uključuje hranu koju osoba voli i koju će moći jesti tijekom života, a ne samo u ovom kratkom vremenu provođenja dijete. Također je bitno da se preporučenu hranu može kupiti u obližnjim prehrambenim trgovima i da se uklapa u vlastiti budžet. Dijeta Mayo klinike uključuje optimalan unos nutrijenata i kalorija te potiče svakodnevnu tjelovježbu.

Bitno je znati kako odrediti količine pojedinih namirnica kako bi se gubili kilogrami, a ipak da se unese veći udio nutritivnih tvari. Unos ugljikohidrata preporuča se kroz upotrebu žitarica i proizvoda od žitarica (kruha, tjestenine, brašna, kaša), te krumpira.Naglasak je da se veći dio potreba zadovolji kroz unos žitarica kao što su riža, proso, ječam, palenta i dr., a manji dio u obliku kruha i tjestenina. Žitarice su najpovoljnije u integralnom obliku jer sadrže i dijetalna vlakna te vitamine i minerale koji se rafinacijom gube.

Jede se sve sezonsko povrće

U namirnice bogate proteinima pripadaju nemasno meso, perad, ribe i morski plodovi (rakovi, školjke), nemasni sirevi, jaja (bjelanjak), proizvodi od soje (tofu), orašasti plodovi te mahunarke koji uz proteinski dio sadrže i velik udio ugljikohidrata. Od povrća se preporučuje jesti svo sezonsko i raznovrsno povrće, a u vrijeme kada nije dostupno svježe, upotrebljava se zamrznuto povrće i konzervirano (sušeno, ukiseljeno). Od povrća je potrebno kombinirati unos različitih vrsta poput brokule, zelenog lisnatog povrća, mrkve, tikvica kako bi se dobile različite tvari koje ono posjeduje. Povrće je bogato vlaknima, mineralima, vodom, a siromašno energijom tako da se može konzumirati u neograničenoj količini, a preporuka je da se uz svako glavno jelo pojedu 2 šalice kuhanog ili svježeg povrća.

Tijekom dana, kao i za povrće, preporuka je unositi različite vrste voća kako bi se unijeli raznovrsni nutrijenti. Banane su bogatije energijom od ostalog voća pa ih se tijekom provođenja dijete treba konzumirati u manjim količinama. U jelovniku zdrave odrasle osobe dnevno bi trebalo biti 7 do 10 porcija voća i povrća, 7 do 8 porcija žitarica, 2 porcije mlijeka i mliječnih proizvoda, 2 do 3 porcije nemasnog mesa, peradi, ribe, jaja, soje. Kod pretilih osoba s obzirom na stupanj pretilosti i BMI porcije se mogu smanjiti na 6 do 7 porcija  žitarica i 1 do 2 porcije mesa i zamjena dnevno, dok količine povrća i voća ostaju jednake.  Količine ulja se mogu smanjiti na 1 žlicu dnevno.

Kako bi se smanjio osjećaj gladi koji se može javiti posebice u prvim danima dijete prije obroka i tijekom dana preporuča se dovoljna konzumacija tekućine. Tekućinu je najpoželjnije unositi u obliku vode, nezaslađenih čajeva ili sokova bez dodatka šećera. Kako bi obroci sadržavali manje masnoće trebaju se i pripremati na načine koji to dopuštaju. Kuhanje u vodi i na pari, pirjanje na malo masnoća i podlijevanje vodom, te pečenje u foliji treba najčešće upotrebljavati, dok prženje i pečenje u dubokom ulju treba gotovo u potpunosti izostaviti.

Primjer jelovnika

Doručak: zobene pahuljice (150 g) sa voćem, mlijekom, medom i bademima

Međuobrok: sezonsko voće

Ručak: kelj varivo sa bijelim pilećim mesom (150 g), mrkvom i tikvicama, kriška integralnog kruha

Međuobrok: jogurt, voće po želji

Večera: skuša (150 g) na žaru sa blitvom i 1 krumpirom

Prednosti i nedostaci

Dijeta je s nutricionističkog gledišta uravnotežena, a kroz prizmu gastronomije omogućava kreativnost i izražavanje vlastitih ideja u stvaranju novih i zanimljivih obroka. Dijeta pruža dugoročno i trajno rješenje u optimiranju tjelesne mase.

Za one koji su skloni brzom gubitku kilograma od nekoliko kilograma tjedno, ova dijeta će se činiti zahtjevna za dobivanje malih rezultata. Međutim treba gledati dugoročno, jer svaki gubitak kilograma koji je veći od 2 kg mjesečno lako može voditi ka pojavi jo-jo efekta odnosno vraćanja svih izgubljenih kilograma. 

Mišljenje nutricionista

Dijeta Mayo klinike predstavlja uravnotežen način prehrane kojim se unose svi potrebni nutrijenti (proteini, ugljikohidrati, masti, dijetalna vlakna, vitamini, minerali). Dijeta kroz bogat unos voća i povrća donosi obilje antioksidativnih tvari te dijetalnih vlakana koja pogoduju regulaciji probave, a ujedno pomažu i snižavanju povišenih masnoća. Dijeta smanjuje rizik od pojave bolesti srca i krvnih žila, osteoporoze, nekih oblika karcinoma, dijabetesa tip II i dugoročno donosi rješenje za pretilost.

Dijeta se može provoditi do željene tjelesne mase, a kako je ipak tijekom svake dijete unos namirnica smanjen, a time i nutrijenata, preporuča se dodatak vitamina i minerala.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.