Prehrana po krvnim grupama djelo je dr. Petera D'Adamoa koji svoj rad zasniva na vezi između sastojaka hrane i krvnih grupa. Osobe krvne grupe A su uzgajivači pa bi prema tome trebale biti i pravi vegetarijanci jer imaju osjetljiv probavni sustav
Dr. Peter D'Adamo podijelio je namirnice u 16 kategorija; meso i perad, plodove mora, mliječni proizvodi i jaja, ulja i masti, orašasti plodovi i sjemenke, mahunarke, žitarice, pekarski proizvodi, tjestenina, povrće, voće, sokovi, začini, biljni čajevi, mirodije i razna pića i u svakoj su skupini namirnice podijeljene na 'jako dobre', 'neutralne' i 'izbjegavajte'.
Lektini, tj. proteini koji se nalaze u svakoj namirnici (razlikuju se po vrsti i prisutni su u različitim količinama, ovisno o namirnici) u tijelu izazivaju imunološku reakciju, odnosno stvaranje antitijela.
Primjerice, lektini koji se nalaze u pšenici različiti su od onih u mlijeku pa spomenute namirnice mogu biti prikladne za određenu krvnu grupu, ali ne i za drugu. S obzirom na to da lektini često mogu biti uzrok alergija, povezalo se i njihovo djelovanje na probavni i živčani sustav.
Osobe krvne grupe A su uzgajivači
Prema dr. Peteru D'Adamou osobe krvne grupe A su uzgajivači pa bi prema tome trebale biti i pravi vegetarijanci. Imaju osjetljiv probavni sustav i trebaju biljnu prehranu, puno voća, povrća i žitarica da ne bi nakupljali suvišne kilograme.
Namirnice životinjskog podrijetla se ne preporučaju pa meso, mlijeko i mliječni proizvodi nisu na listi poželjnih namirnica. Poželjan je unos orašastih plodova i sjemenki jer osiguravaju proteine u prehrani.
Naimirnice koje potiču debljanje su meso, mliječni proizvodi, grah i pšenica, dok biljna ulja, sojini proizvodi, povrće i ananas potiču mršavljenje. Od mesa u neutralnu kategoriju ubrajaju se kokošje meso, piletina i puretina pa se ono može jesti u malim količinama, dok svo ostalo meso treba izbjegavati.
Riba se dozvoljava jesti u količini tri do četiri puta tjedno, ali ipak treba izbjegavati bijelu ribu poput lista, inćuna, haringa te oslića koja sadrži velike količine lektina. Od riba u kategoriju 'jako dobro' pripadaju bakalar i grdobina.
Mišljenje nutricionista
Prehrana za krvnu grupu A manjka proteinima, ako se ne pripazi na unos proteina biljnog podrijetla (soje, graha, leće), određenih vrsta riba, orašastih plodova i fermentiranih mliječnih proizvoda, što je posebno važno za osobe koje intenzivno vježbaju.
Ako se dobro uravnoteži, prehrana za krvnu grupu A može biti dobro prilagođena današnjem sjedilačkom životu. Prehrana je bogata vitaminom C, folnom kiselinom i dijetalnim vlaknima. Pogodna je za osobe sa kardiovaskularnim problemima jer je siromašna masnoćama, posebno zasićenim, a kolesterol gotovo da i ne sadrži, ako se ne jede riba.
Primjer jelovnika
Doručak: kukuruzne pahuljice sa sojinim mlijekom i borovnicama
Ručak: grčka salata (narezana zelena salata, celer, mladi luk, krastavac, feta sir oko 10 dkg, limun, svježa metvica, sve posuto sjemenkama sezama), 1 jabuka, kriška kruha od proklijale pšenice, biljni čaj
Večera: tofu pirjan sa zelenim mahunama, porilukom, graškom i klicama lucerne
Prednosti
Adekvatan unos C vitamina, koji se lako može postići dijetom, pomaže u sve češćim stresnim situacijama, gdje je i njegova potrošnja raste. Osobe prekomjerne tjelesne težine često pate i od povišenog kolesterola i triglicerida, a ovom prehranom može se značajno utjecati na njihovo smanjenje pa se dijetom, osim skidanja suvišnih kilograma, normaliziraju masnoće u krvi.
Dijeta sadrži velike količine vlakana pa se preporuča osobama koje pate od opstipacije i probavnih tegoba.
Nedostaci
U ovoj dijeti treba pripaziti na dovoljan unos proteina iz mahunarki kako bi se izbjeglo da se na račun potrebnih proteina unosi dio ugljikohidrata ili masnoća koji ne mogu zamijeniti gradivnu funkciju proteina.
Kako ova dijeta sadrži puno vlakana, i voluminozna je, treba češće uzimati obroke kako bi se postigla zadovoljavajuća energetska vrijednost, što je nedostatak kod održavanja tjelesne mase, ali ne i u fazi gubitka kilograma.
Napomena stručnjaka
Željezo iz biljnih izvora lošije se apsorbira u odnosu na hem željezo tj., željezo iz životinjskih izvora stoga ga treba unositi u dovoljnim količinama. Također vitamin C može pomoći apsorpciju željeza, a u ovoj dijeti, ako se jede svježe voće i povrće, ga ima dovoljno.