Mesna dijeta, poznatija pod imenom Atkinsova dijeta je dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata, koja je postala planetarno popularna jer obećava brz gubitak kilograma. Mesnu dijetu je prvi proslavio liječnik dr. Robert C. Atkins, koji je o njoj 1972. napisao knjigu koja je postala hit
Zagovornici mesne dijete tvrde da je moguće gubiti kilograme i konzumirati proteine i masti u željenim količinama, sve dok izbjegavate hranu bogatu ugljikohidratima. U posljednjih 12 godina, više od 20 studija pokazalo je da su dijete s niskim udjelom ugljikohidrata bez potrebe za brojanjem kalorija učinkovite za mršavljenje, prenosi Healthline.com. Mesna dijete nije za svakoga i prije dijete trebalo bi se konzultirati s liječnikom, a osobama s bubrežnim bolestima i trudnicama ova dijeta je strogo zabranjena.
Mesna dijeta sastoji se od tri faze, a što se smije i ne smije jesti na mesnoj dijeti, saznajte u nastavku članka!
Što jesti na mesnoj dijeti?
Mesna dijeta se sastoji od 3 faze koje se stupnjevito provode kroz dijetni plan. Meso, riba i jaja jedu se bez ograničenja dok su alkohol, šećer i brašno zabranjeni. Tijekom prve uvodne faze koja traje 14 dana, unos ugljikohidrata je ograničen do 20 g dnevno.
U prvoj fazi mesne dijete zabranjeni su:
- voće
- kruh
- žitarice
- povrće bogato škrobom
- mliječni proizvodi (osim sira, vrhnja i maslaca)
Druga faza mesne dijete, odnosno faza u kojoj se očekuje gubitak kilograma, ima minimalnu količinu složenih ugljikohidrata kako bi organizam posegnuo za masnim rezervama. Bez ograničenja konzumiraju se namirnice bogate proteinima, a preporučuju se namirnice životinjskog podrijetla; meso, riba i jaja. Sir, povrće, masline, ulja i masti jedu se u ograničenim količinama.
U drugoj fazi mesne dijete zabranjeni su:
- šećer
- voće
- mlijeko
- jogurt
- žitarice
- proizvodi od brašna
- slatkiši
- alkohol
Treća faza mesne dijete, odnosno faza održavanja tjelesne mase dozvoljava maksimalan unos ugljikohidrata do 60 g dnevno i predlaže se kao prehrana za ostatak života. S obzirom na restrikcije koje ova prehrana zahtijeva, dr. Atkins preporučuje redovitu tjelovježbu i unos dodataka prehrani (multivitaminsko-mineralne pripravke).
Mesna dijeta jelovnik
1. faza
- Doručak: omlet od dva jaja sa šunkom ili slaninom
- Ručak: odrezak s roštilja s malo šparoga ili špinata
- Večera: kuhana riba i mala porcija sezonske salate
2. faza
- Doručak: dva meko kuhana jaja s nekoliko rotkvica
- Ručak: sir, mahune s uljem i začinskim travama, šnicla od mljevenog mesa
- Večera: piletina bez kože s roštilja, kuhana cvjetača i gljive
3.faza
- Doručak: palačinke sa sezonskim voćem i orašastim plodovima
- Ručak: odrezak od tune, pečeni krumpir i sezonska salata ili integralna tjestenina sa šalšom i salata
- Večera: riba sa žara i blitva
Mesna dijeta i ketoza
Zbog ograničenog unosa ugljikohidrata tijekom provedbe mesne dijete naše tijelo troši više masnih zaliha kako bi sačuvalo razine energije za rad ( ugljikohidrati su nam pogonsko gorivo za energiju), a taj proces je poznat kao ketoza. Ketozu karakterizira povišena razina ketona u krvi i urinu, koji nastaju kao posljedica pretvaranja masti u jednostavnije masne kiseline i ketone. Kako bi tijelo ostalo u stanju ketoze potrebno je kroz određeno vrijeme unositi smanjene količine ugljikohidrata (do 50 grama). Tijelo ulazi u stanje ketoze nakon 48 sati od početka smanjenog unosa ugljikohidrata, nakon čega organizam počinje koristiti ketone kako bi efikasnije koristio energiju pohranjenu u masnim stanicama.
Mišljenje nutricionistice dipl.ing Irene Švende
Atkinsonova dijeta nije u skladu sa smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije, i kada se uspoređuje korist i ulog, prevaga je na strani uloga koji je u ovom slučaju zdravlje. Pod tim se misli na povećan rizik od nastanka bolesti bubrega, jetre, srca i krvnih žila, malignih i funkcionalnih bolesti crijeva te osteoporoze. Također deficit vitamina (npr. vitamina C) i minerala dodatno dovodi do slabljenja imuniteta. Kada bi se zbog funkcionalnih poteškoća trebala uzimati visokoproteinska dijeta tada bi se svakako trebalo pripaziti na unos masnoća: količinu i sastav, dok je u ovoj dijeti uz previsoku količinu proteina, unos zasićenih masnoća zaista visok.
Mesnu dijetu ne bi se smjelo provoditi bez nadzora. Ne preporučuje se provoditi dijetu tijekom dužeg razdoblja. Dozvoljeno je (maksimalno) mjesec dana. Poželjno je uzimati vitamine i minerale u tabletama te dodatna prehrambena vlakna.
Mesna dijeta daje brze rezultate, ali ima nedostataka
Brz gubitak kilograma je glavna prednost. Prehrana je bogata proteinima i zasićenim masnoćama što je posebno kao preporuka za fazu održavanja tjelesne mase izuzetno nezdravo. Također mesna dijeta je siromašna složenim ugljikohidratima koji daju energiju, prehrambenim vlaknima, vitaminima, mineralima i fitokemikalijama.
Moguća je pojava zatvora (opstipacije) i bolesti crijeva zbog nedostatka vlakana, a zbog visokog unosa proteina dolazi do povećanja amonijaka u tijelu, opterećuje se jetra, bubrezi te dolazi do povećanja rizika od osteoporoze. Prehrana bogata bjelančevinama i zasićenim masnoćama i kolesterolom utječe na razinu lipida u krvi i na ubrzan razvoj ateroskleroze te nastanak srčanog udara.