Zdravlje 03. veljače 2025.

WHO predlaže smanjenje proračuna nakon povlačenja SAD-a

Foto: DENIS BALIBOUSE/REUTERS Glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Zemlje članice Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) raspravljat će o smanjenju dijela njezina proračuna za 400 milijuna dolara pošto je američki predsjednik Donald Trump odlučio povući Sjedinjene Države, najvećeg donatora WHO-a, iz te agencije, pokazuje dokument objavljen u ponedjeljak.

Otvarajući godišnji sastanak izvršnog odbora agencije, glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus branio je rad agencije i nedavne reforme te ponovio poziv SAD-u da preispita svoj izlazak i uđe u dijalog s WHO-om o daljnjim promjenama.

"Pozdravili bismo prijedloge Sjedinjenih Država i svih država članica o tome kako možemo bolje služiti vama i ljudima u svijetu", rekao je.

O smanjenju proračuna raspravljat će se na sastanku u Ženevi od 3. do 11. veljače, a predstavnici zemalja članica raspravljat će i o financiranju i radu agencije za razdoblje od 2026. do 2027.

Izvršni odbor predlaže da se smanji dio proračuna za osnovne programe s predloženih 5,3 milijarde dolara na 4,9 milijardi dolara, navodi se u dokumentu objavljenom u ponedjeljak.

To je dio šireg proračuna od 7,5 milijardi dolara za razdoblje 2026.-2027. koji je izvorno predložen, što uključuje novac za iskorjenjivanje dječje paralize i rješavanje kriza.

Odlaskom najvećeg financijera proračun se nije mogao donijeti 'kao i obično', piše u dokumentu. SAD je najveći donator WHO-a među državama i doprinosi s oko 18 posto njezinog ukupnog financiranja.

WHO je već zasebno poduzeo neke korake za rezanje troškova nakon poteza SAD-a.

Međutim, neki predstavnici odbora htjeli su poslati poruku da će WHO zadržati svoj strateški smjer unatoč izazovima, dodaje se u dokumentu.

Tih 4,9 milijardi dolara otprilike je isti kao i proračun osnovnog programa za prethodno razdoblje od 2024. do 2025.

Trump je odlučio povući SAD iz WHO-a prvog dana na dužnosti prije dva tjedna. Proces će prema američkom zakonu trajati godinu dana. 

Možda te zanima... Trump odlučio: SAD se povlači iz Svjetske zdravstvene organizacije Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.