Rascjep usne i/ili nepca jedna je od najčešćih prirođenih malformacija glave i vrata, u Hrvatskoj se godišnje rodi 80-ak djece s tim stanjem, a u KB-u Dubrava godišnje ih se operira stotinjak, ističe udruga Osmijeh koja organizira Tjedan svjesnosti o rascjepima usne i/ili nepca
Rascjep usne češće se javlja kod dječaka, a rascjep nepca kod djevojčica, a kampanja se provodi s ciljem rušenja predrasuda te integracije i podrške osobama koje su rođene s tom malformacijom.
Pod nazivom „Ljepota je u svakom osmijehu“, danas će se u Zagreba, na Cvjetnom trgu i u Bogovićevoj ulici, održati glavni događaj kampanje.
KB Dubrava referentni je centar za liječenje rascjepa usne i/ili nepca, tamo se liječe sva djeca koja se u Hrvatskoj rode s tom malformacijom, a kojih je godišnje oko 80 do 90, rekao je Hini ravnatelj bolnice Ivica Lukšić. Liječe i djecu iz cijele regije, tradicionalno i iz Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, i šire.
"Liječimo ih od najranije dobi, od tri mjeseca života pa do punoljetnosti, jer do tada često potraju razni korektivni zahvati", kaže Lukšić te ističe da se liječenje provodi po svjetskim standardima.
U toj bolnici pružaju kompletnu skrb - kiruršku, logopedsku, ortodontsku, otorinolaringološku i psihološku, i jedini su takav centar u Hrvatskoj.
Rascjep usne i/ili nepca je razvojna anomalija koja nastaje kada se tijekom fetalnog razvoja, obično između 5. i 12. tjedna trudnoće, ne spoje pravilno dijelovi usne i/ili nepca.
Malformacija se može manifestirati kao rascjep usne, što znači pukotinu u gornjoj usni, koja može biti jednostrana ili obostrana. Može se manifestirati i kao rascjep nepca - otvor u nepcu koji može zahvatiti meko i/ili tvrdo nepce. Postoje i slučajevi kombiniranog rascjepa usne i nepca, odnosno kombinacije obje prethodne anomalije.
06.08.2022., Zagreb - Unesreceni su prevezeni i smejsteni u klinickoj bolnici Dubrava. Photo: Lovro Domitrovic/PIXSELL
Liječenje i terapija
Točan uzrok nije poznat, ali se smatra da je rezultat kombinacije genetskih i okolišnih čimbenika. Faktori rizika uključuju: genetsku predispoziciju, izloženost određenim lijekovima, alkoholu ili pušenju tijekom trudnoće, nedostatak folne kiseline u prehrani trudnice.
Rascjep usne često se može otkriti prenatalnim ultrazvukom između 18. i 21. tjedna trudnoće, dok se rascjep nepca obično dijagnosticira nakon rođenja.
Liječenje rascjepa usne i/ili nepca zahtijeva multidisciplinarni pristup i uključuje kirurške zahvate, logopedsku i ortodontsku terapiju te audiološko praćenje.
Kod rascjepa usne radi se heiloplastika, obično između 3. i 6. mjeseca života. U slučaju rascjepa nepca operacija se naziv palatoplastika i provodi se između 9. i 18. mjeseca.
Logopedska terapija potrebna je za razvoj pravilnog govora, a ortodontska za korekciju dentalnih anomalija. Audiološko praćenje provodi se zbog povećanog rizika od upale srednjeg uha i mogućeg gubitka sluha.
Udruga “Osmijeh” osnovana je s ciljem pružanja podrške roditeljima djece s rascjepom usne i/ili nepca. Organiziraju edukacije, pružaju informacije o pravima i mogućnostima liječenja te pomažu u emocionalnoj prilagodbi obitelji na tu situaciju.