Zdravlje 10. listopada 2024.

Mobilni tim pomaže osobama s psihozom i poteškoćama u svakodnevnom funkcioniranju u oporavku

Foto: Unsplash+
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Na području Zagreba od nedavno djeluje mobilni tim za oporavak osoba s teškim psihijatrijskim dijagnozama kako bi ponovno pronašli smisao života, zaposlile se i izgradile odnose u zajednici, istaknuto je u ponedjeljak na predstavljanju JA ImpleMENTAL projekta Europske komisije.

Zahvaljujući trogodišnjem projektu EK, formiran je mobilni rehabilitacijski tim za pomoć u oporavku osobama koje imaju dijagnozu psihoza i poteškoće u svakodnevnom funkcioniranju, zapošljavanju, brizi o sebi i organizaciji slobodnog vremena, rečeno je na konferenciji za novinare u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) koji je partner u provedbi projekta.

U protekle tri godine provedeno je ‘pilotiranje’ mobilnoga tima u zajednici po uzoru na belgijski model. U suradnji s Ministarstvom zdravstva i psihijatrijskom bolnicom Vrapče osnovan je tim u kojemu rade psihijatar, socijalni radnik ili medicinska sestra te po prvi put “peer workeri” odnosno osobe koje i same imaju iskustvo mentalnog poremećaja, uspješno su oporavljene i sad u timu pružaju skrb drugim osobama u potrebi.  

U slučaju pogoršanja stanja, članovi mobilnog tima dolaze u kuću bolesnika koji bi inače bio vraćen u bolnicu i tamo proveo nekoliko mjeseci. Projekt se odnosio na područje Zagreba, a na taj je način osmišljen model koji će biti dostupan i nacionalno.

“Trenutno u programu imamo 30 osoba koje su učestalo dolazile u bolnice, većina ih je sada u procesu oporavka, tri su se zaposlile, a nekoliko ih se uključilo u različite aktivnosti”, rekla je psihijatrica Slađana Štrkalj Ivezić s Klinike za psihijatriju Vrapče.

Pojasnila je da nije dovoljno samo uzimati lijekove, već su potrebni psihosocijalni postupci u oporavku. 

Možda te zanima... Tena Sakar Vukić otvoreno o životu s bipolarnim poremećajem Psiha i seks

Do kraja godine uvodi se broj za hitnu pomoć osobama s problemima mentalnog zdravlja

Voditeljica projekta za HZJZ Danijela Štimac Grbić istaknula je da je riječ o zajedničkoj akciji EU na implementaciji najboljih europskih praksi u području zaštite mentalnog zdravlja.

Dodala je i da procjene pokazuju da u Hrvatskoj pet do šest posto osoba ima probleme mentalnog zdravlja, dok prevalencija težih poremećaja, poput shizofrenije, iznosi oko jedan posto.

Prema pokazateljima HZJZ-a, mentalni su poremećaji vodeći uzrok dugih hospitalizacija u Hrvatskoj. One su dulje od prosjeka EU i zato je nužno transformirati skrb za mentalno zdravlje kako bi oboljeli cijeli terapijski proces mogli lakše iznijeti u zajednici, poručila je.

Ivana Portolan Pajić, načelnica sektora za primarnu zdravstvenu zaštitu u Ministarstvu zdravstva, istaknula je da se u suradnji s bolnicom Vrapče, rad rehabilitacijskog tima nastavlja te je predviđeno uvođenje 30 mobilnih timova za liječenje psihijatrijskih bolesnika u njihovim domovima.

Podsjetila je i da je ponovno omogućen rad psihologa u domovima zdravlja, proširena je mreža za zaštitu mentalnog zdravlja županijskih zavoda za javno zdravstvo, ali i uspostava dispanzera za mentalno zdravlje na razini domova zdravlja. U idućem razdoblju, do kraja godine, Ministarstvo planira uvođenje troznamenkastog broja za brzu hitnu pomoć osobama s problemima mentalnog zdravlja, najavila je Portolan Pajić. 

Možda te zanima... Čovjek koji je izgubio ženu zbog depresije ukazuje na bitan znak upozorenja Psiha i seks

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.