Kako nastaje keratokonus, kako ga prepoznati, te zašto je metoda umrežavanja kolagena u rožnici pomoću vitamina B2 i UVA zračenja - cross linking trenutno najbolja opcija za pacijente s ovim oboljenjem rožnice otkrio je medicinski direktor Optical Express centra, prof. Zdravko Mandić
Keratokonus je degenerativno oboljenje rožnice koje se gotovo uvijek javlja obostranim čunjastim izbočenjem stanjene rožnice. Pretpostavlja se da kod keratokonusa postoji poremećaj među molekulama kolagena, tj. da se radi o smanjenom stupnju umrežavanja kolagena u rožnici, ali medicina još uvijek nije otkrila zašto nastaje.
Zahvaća oba oka
'Keratokonus je najjednostavije opisati kao anomaliju rožnice, tj. rožnica poprima oblik konusa (stošca), za razliku od normalnog zdravog oka koje je u obliku kugle. Uvijek zahvaća oba oka, a medicina još nije objasnila zašto nastaje ovo oboljenje rožnice', kaže medicinski direktor Optical Express centra, prof. Zdravko Mandić.
Javlja se u pubertetu
Obično se javlja u pubertetu i kod oko 20 posto bolesnika napreduje u mjeri da je čak potrebno izvesti transplantaciju rožnice.
'Ako primjetite da vam djeca često trljaju oči ili imaju alergijske reakcije obavezno ih dovedite na pregled. Keratokonus se obično javlja u pubertetu i adolescenciji i važno je napomenuti da je riječ o sporo progresivnoj bolesti koja može napredovati do 35. godine života', objašnjava prof. Zdravko Mandić.
Postoje tri oblika keratokonusa:
- blagi oblik -rožnica izgleda gotovo normalno i znakovi keratokonusa se mogu vidjeti samo sa sofisticiranim aparatom
- srednje jaki oblik - nadzire se konus (stožac) na rožnici i već je prilično oštećen vid
- jako teško oblik - rožnica doslovno izgleda kao špic i postoji opasnost da se stanji i da pukne
Cross linking
Cross linking - fotooksidacijska metoda umrežavanja kolagena u rožnici je metoda koja sprječava progresiju rasta keratokonusa i popravlja vidnu oštrinu. Ovaj je postupak potpuno bezbolan, a provodi se ambulantno s anestetikom u obliku kapi za oči.
'Cross linking je metoda priznata u cijelom svijetu, a kod nas se koristi već 4, 5 godina. Prije samog zračenja UVA- svjetlošću dijelom se otkloni epitel rožnice i rožnica prima tkz. vitaminsku terapiju s kapima riboflavina( poznatiji kao vitamin B2). Nakon vitaminske terapije i UVA-a zračenja tkivo i rožnica postanu ponovno čvrsti i bolest se zaustavi, tj. nema više progresije', kaže prof. Mandić.
Vrijeme zračenja traje oko 30 minuta, tijekom kojih pacijent leži na leđima pogleda fiksiranog u svjetlost.
Mogu se tretirati blagi i srednji oblik keratokonusa
'Bitno je napomenuti da se cross linking metodom može tretirati samo blagi i srednje jaki oblik keratokonusa, kod kojih se pokazalo poboljšanje vida za 30 posto. Bolest se ovom metodom zaustavi i pacijent više nije u opasnosti od prelaska u teški oblik keratokonusa i gubitka vida, te ne mora ići na transplantaciju rožnice'.
'Teški oblici keratokonusa se nažalost ne mogu više tretirati s cross linking metodom, pa je rana dijagnostika pomoću sofisticiranih aparata vrlo važna', objašnjava prof. Mandić iz Optical Express centra.