Zdravlje 22. travnja 2016.

Faktor rizika za degeneraciju žute mrlje

Oci_2450X300_1
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Degeneracija žute mrlje javlja se u više oblika i najčešće kod starije populacije, pa nosi naziv senilna makularna degeneracija. Propadanje žute mrlje moguće je i u slučaju urođenih degenerativnih bolesti, visoke kratkovidnosti, kao i u slučaju nekih sustavnih i infektivnih bolesti

Iako zahvaća oba oka, ovo oštećenje obično nije podjednako zastupljeno na oba oka, pa se onim ”boljim” kompenzira oštećenje. Stoga pacijent i ne primijeti prve promjene. S daljnjim napredovanjem bolesti, vidna oštrina sve više opada.

Prevencija je moguća

Rizik nastanka znatno raste s godinama života, ali ne može se isključiti ni genetska predispozicija. Djeca roditelja s ovim problemom svakako imaju veću mogućnost za ranije obolijevanje, a opasnost predstavlja takozvani oksidativni stres i oslobađanje slobodnih radikala. Antioksidansi mogu imati značajnu ulogu, ali ne u izlječenju, već u prevenciji progresivnog tijeka bolesti.

Blagovremena dijagnostika

Diferencijalna dijagnoza tipova bolesti makule postavlja se kliničkim pregledom, snimanjem očnog dna s kontrastom (angiografija) i bez njega, kao i najnovijom dijagnostičkom procedurom – OCt (optička koherentna tomografija), koja daje gotovo histološke presjeke kroz makulu i njezin detaljan trodimenzionalni prikaz. Na ovaj način lako se diferenciraju dva osnovna oblika makularne degeneracije – okultna i klasična, čije se terapijske mogućnosti i prognoza razlikuju, a pomoću OCt dijagnostike brzo i lako otkrivaju se i mnogi drugi procesi u makuli (edemi, trakcijski fenomeni i sl.)

Pročitaj savjete dr. Oza za zdravlje očiju.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.