Način razmišljanja može značajno utjecati na to kako se osjećaš, kao i odrediti brzinu kojom se oporavljaš od bolesti. Na primjer, istraživanja pokazuju da osjećaj bespomoćnosti sprječava potpuni i brzi oporavak od težih bolesti. Evo još nekoliko emotivnih stanja koja mogu utjecati na zdravlje uz savjete kako se s njima izboriti.
- Bijes - uzrokuje bolest srca. Istraživači kažu da osobe sklone izljevima bijesa imaju uže arterije zbog stresa, što povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti.
- Što treba učiniti? Ključna stvar je naučiti ispoljiti bijes prije nego što dostigne točku vrenja. Probaj zapisivati misli i osjećaje ili se obrati psihoterapeutu radi svladavanja tehnike kontrole bijesa.
Nauči pravilno izražavati svoju ljutnju
- Perfekcionizam - uzrokuje kronične glavobolje. Studije pokazuju da perfekcionisti češće pate od kroničnih glavobolja i migrena, najvjerojatnije zbog stresa i anksioznosti kojoj su izloženi.
- Što treba učiniti? Analiziraj svoje nerealne ciljeve i kriterije. Mora li kuća zaista biti besprijekorno čista prije nego što dođu prijatelji? Svaki put kada pomisliš da nešto mora biti savršeno, zapitaj se bi li i "dovoljno dobro" bilo sasvim OK.
Doznaj više o perfekcionizmu i kako si pomoći
- Anksioznost - uzrokuje probavne probleme. Istraživanja otkrivaju da su anksiozni ljudi skloni probavnim poremećajima, kao što je IBS (sindrom nervoznih crijeva) i ulcerativni kolitis. Znanstvenici su uvjereni da su ovi problemi s probavom reakcija cijelog organizma na anksioznost.
- Što treba učiniti? Joga i meditacija mogu pomoći u ublažavanju brojnih stanja uzrokovanih anksioznošću, jer opuštaju i sprječavaju negativno razmišljanje.