Brojni problemi fizički, psihički i emocionalni, proizlaze iz našeg udaljavanja i sustavnog negiranja svoje osobne prirode, a ponovni povratak pravome sebi možda je najbolje 'odraditi' u šumi. Donosimo ti prijedloge za tri izleta uz koje ćeš okrijepiti tijelo i dušu.
Risnjak krasi izvor rijeke Kupe i predivni vidici na Kvarnerski zaljev i Alpe
Risnjak je proglašen nacionalnim parkom 1953. godine, ime je dobio pa svojim stanovnicima- risovima. Nalazi se u Primorsko goranskoj županiji. Najviši vrh je Veli Risnjak 1528 m, a najniži je na 290 m u dolini rijeke Kupe. Nacionalni park Risnjak omiljena je destinacija za ljubitelje aktivnog odmora s više od 100 km označenih planinarskih staza. Park je stanište velikih zvijeri poput medvjeda, vuka i risa
Glavne atrakcije:
- Izvor Kupe s užom okolinom gdje se nalazi i "Rodna kuća rijeke Kupe" u Kuparima. U kući se može educirati o izvoru rijeke flori i fauni. Gornji tok rijeke Kupe je zbog bogatstva flore i faune prozvan Čudesnom dolinom leptira.
- "Goranska kuća znanja" u Razlogama, gdje se može doznati o životu u selu i životinjskim vrstama.
- Masiv Risnjak i Snježnik s kojih se pruža prekrasan pogled na Kvarnerski zaljev, Istru i Julijske Alpe.
- Poučna staza Leska
Na Papuku se može uživati u stoljetnim hrastovima, šetnji, penjanju i kupanju
Zbog svojih geomorfoloških, klimatskih i vegetacijskih karakteristika Park prirode Papuk 2007. godine postao je dio europske i svjetske asocijacije geoparkova, a samim time i prvi geopark u Hrvatskoj. Stanište je brojnih životinjskih i biljnih vrsta, najviši vrhovi su Papuk s 953 metara nadmorske visine i Ivačka glava 913 m. U Parku prirode Papuk posebno su zaštićeni Stari hrastovi staništa tise. Park prirode Papuk poznat je i kao nalazište arheoloških lokaliteta i spomenika kulturno – povijesne baštine.
Pogodan je za posjet tijekom svih godišnjih doba, a ljeti je osobito atraktivan jer se unutar parka nalaze bazeni u Velikoj i Orahovačko jezero pogodno za kupanje. Glavni ulaz u Park prirode Papuk je u Velikoj gdje se kupuju ulaznice.
Glavne atrakcije:
- Jankovac - zaštićeni park – šuma s Grofovom poučnom stazom
- Sekulnička planina - rezervat šumske vegetacije bukve i jele, na površini od 8 hektara.
- Penjališta Sokoline - za sportsko penjanje
- Termalni bazeni
- Orahovačko jezero
Samoborsko gorje omogućuje mir i predivne šetnje kroz šumu
Samoborsko gorje je brdovito područje južno i jugozapadno od gradića Samobora. Obuhvaća Japetić (879 m) koji je i najviši vrh Samoborskog gorja, zatim Plešivicu (779 m), Oštrc (752 m) i druga niža brda. Samoborsko gorje dio je Žumberačke gore te
zbog svoje flore, faune, ali i kulturnih lokaliteta od 1999. čine Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje, koji obuhvaća oko 350 kilometara četvornih.
Područje Parka prirode Žumberak - Samoborsko gorje nudi razne mogućnosti od šetnje, planinarenja, penjanja, biciklizma, zimskih sportova, jahanja, paraglidinga.
Glavne atrakcije:
- Japetić (879 m)- najviši vrh Samoborskog gorja
- Plešivica (779 m)- izduženo brdo s izraženim glavnim grebenom, uglavnom prekrivenim gustom šumom
- Oštrc (752 m) je vrh alpskog izgleda u središtu Samoborskoga gorja
- Okić grad s okolicom je 1970. proglašen zaštićenim krajolikom. Stijene s južne strane Okića odavno se koriste kao alpinističko vježbalište