Svjetski čelnici dogovorili su sporazum s ciljem da zaustave i preokrenu globalno krčenje šuma tijekom sljedećeg desetljeća u sklopu paketa vrijednog više milijardi dolara za borbu protiv emisija stakleničkih plinova uzrokovanih ljudskim djelovanjem.
Xi Jinping, Jair Bolsonaro i Joe Biden među čelnicima su koji će se obvezati na deklaraciju na Cop26 u Glasgowu u utorak kako bi zaštitili golema područja, u rasponu od istočnosibirske tajge do bazena Konga, dom druge najveće prašume na svijetu. Krčenjem šuma za poljoprivredne proizvode kao što su palmino ulje, soja i govedina stvara se gotovo četvrtina emisija stakleničkih plinova.
Potpisivanjem Deklaracije iz Glasgowa o korištenju šuma i zemljišta, predsjednici i premijeri velikih proizvođača i potrošača proizvoda povezanih s krčenjem šuma obvezat će se zaštititi šumske ekosustave. Šume upijaju oko 30 posto ugljičnog dioksida, prema podacima Svjetskog centra za resurse i sprječavanje zagrijavanja.
Dogovor 12 zemalja, među kojima je i Velika Britanija, uključuje obvezu da osiguraju 12 milijardi dolara za pomoć zemljama u razvoju od 2021. do 2025. Više od pet milijardi osigurale su privatne kompanije. Pojedini ulagači obvezali su se da će do 2025. prestati ulagati u poslove povezane sa sječom šuma. Pet zemalja uključujući Veliku Britaniju, SAD i grupu humanitarnih organizacija dogovorile su se da će osigurati 1, 7 milijardi za starosjedioce u šumskim predjelima koji najbolje čuvaju šume.
Indija se obvezala postići nultu neto emisiju do 2070. Iako je to prvi put da je treći najveći zagađivač svijeta postavio ovaj cilj, a stručnjaci su rekli da je to realna obveza, ona je 20 godina iza datuma 2050. koji su dogovorile druge razvijene zemlje. Predsjednik Biden upozorio je da je potrebna veća hitnost u pregovorima. António Guterres, glavni tajnik UN-a, rekao je da je svijet doveden do ruba ovisnosti o fosilnim gorivima. "Brzo se približavamo prijelomnim točkama koje će pokrenuti eskalirajuće povratne petlje globalnog zagrijavanja", upozorio je.
U snimljenoj poruci kraljica Elizabeta II. pozvala je čelnike da se izdignu iznad trenutne politike i postignu istinski državnički duh. Dodala je: “Naravno, dobrobiti ovakvih akcija nećemo moći uživati svi mi ovdje danas, nitko od nas neće živjeti vječno. Ali to ne radimo zbog sebe, nego zbog naše djece i djece naše djece i onih koji će ići njihovim stopama.”
Naš partner projekta, HEP, mijenja se na zeleno, možeš i ti! Realizacija obnovljivog scenarija Hrvatske elektroprivrede rezultirat će povećanjem udjela obnovljivih izvora u proizvodnom portfelju HEP-a za 50 posto te povećanjem proizvodnje iz obnovljivih izvora u godinama s prosječnim hidrološkim okolnostima sa sadašnjih šest na devet milijardi kWh godišnje do 2030. godine. Više saznaj ovdje!