Europske temperature bile su najviše iznad prosjeka na istoku kontinenta u kolovozu, ali su još uvijek bile znatno iznad prosjeka na jugozapadu, gdje su bile visoke i u lipnju i srpnju. Toplinski valovi prevladavali su u ovom dijelu Europe te u središnjoj i istočnoj Kini sva tri ljetna mjeseca. Sjeverna Amerika također je doživjela jedno od najtoplijih ljeta, izvještava Copernicus, služba z klimatske promjene.
"Ljeto (lipanj-kolovoz) 2022., obilježeno je s nekoliko toplinskih valova i ozbiljnom sušom povezanom s globalnim zatopljenjem, bilo je najtoplije ikad zabilježeno u Europi", objavila je u četvrtak europska služba za klimatske promjene Copernicus. Prosječne temperature bile su “najviše, kako za mjesec kolovoz, tako i za cijelo ljeto”, premašivši za tri mjeseca za 0,4°C one iz 2021., što je predstavljalo prethodni rekord, navodi Copernicus u priopćenju za javnost.
Temperature su bile “oko 1,34°C iznad prosjeka ljeta u razdoblju 1991-2020”, dodaje Copernicus. Samo u mjesecu kolovozu temperature su bile “daleko najviše” dosad zabilježene i iznosile su “1,72°C iznad prosjeka 1991-2020”. “Intenzivan niz toplinskih valova diljem Europe, zajedno s neuobičajenim sušnim uvjetima, doveo je do ljeta ekstrema, s rekordno visokim temperaturama, sušama i požarima”, navodi znanstvenica europskog instituta Freja Vamborg.
“Suša i požari u mnogim dijelovima Europe utjecali su na društvo i prirodu na razne načine”, istaknula je, podsjetivši da je prethodni rekord bio star samo godinu dana.