Europljani su još uvijek izloženi prekomjernim količinama bisfenola A, štetne kemikalije poznate kao BPA koja se desetljećima koristi u proizvodnji određenih plastičnih proizvoda, objavila je krajem prošlog tjedna Europska agencija za okoliš. Bisfenol A i dva druga bisfenola koji se koriste kao zamjena za BPA izmjereni su u urinu 2756 odraslih osoba iz 11 zemalja: Hrvatske, Češke, Danske, Francuske, Finske, Njemačke, Islanda, Luksemburga, Poljske, Portugala i Švicarske.
Agencija EU-a priopćila je da su uzorci urina prikupljeni od Europljana u više zemalja otkrili da je izloženost BPA-u i dalje "znatno iznad prihvatljivih razina zdravstvene sigurnosti" i predstavlja potencijalni rizik za milijune ljudi. Čak i u malim dozama, kemikalija može oslabiti imunosni sustav, navela je agencija. Ostali zdravstveni problemi koje BPA može uzrokovati uključuju neplodnost i alergijske reakcije na koži. Bisfenol A i dva druga bisfenola koji se koriste kao zamjena za BPA izmjereni su u urinu 2756 odraslih osoba iz 11 zemalja: Hrvatske, Češke, Danske, Francuske, Finske, Njemačke, Islanda, Luksemburga, Poljske, Portugala i Švicarske, piše HINA..
"Razina prekoračenja varirala je između 71 posto i 100 posto", rekla je EEA sa sjedištem u Kopenhagenu za tih 11 zemalja. "Zahvaljujući revolucionarnom EU-ovom istraživačkom projektu ljudskog biomonitoringa, možemo vidjeti da bisfenol A predstavlja mnogo rašireniji rizik za naše zdravlje nego što se dosad mislilo", izjavila je izvršna direktorica EEA-e Leena Ylä-Mononen.
"Moramo ozbiljno shvatiti rezultate ovog istraživanja i poduzeti više radnji na razini EU-a kako bismo ograničili izloženost kemikalijama koje predstavljaju rizik za zdravlje Europljana." BPA je već godinama zabranjen u plastičnim bocama i ambalaži koja sadrži hranu za bebe i malu djecu u EU. U veljači 2018. blok je također uveo stroža ograničenja za BPA u svim materijalima koji dolaze u dodir s hranom, piše HINA.
Gdje se BPA sve nalazi?
- Većina proizvoda kojima se ljudi svakodnevno služi sadrži BPA:
- plastične boce svih vrsta
- aluminijske limenke
- konzervirana hrana
- ambalaža
- plastično kuhinjsko posuđe
- plastične vodovodne cijevi
- kućanski aparati
- elektronička oprema
- CD- i DVD-diskovi
- očne leće
- naočale
- zubni implantati
- građevinski materijali
- zavjese u kupaonici
- umjetna koža i drugi odjevni predmeti
- posteljina
- novčanice
- računi u trgovinama
- toneri
- kozmetički proizvodi i tako dalje.
"Njegova raširenost nije sama po sebi zvono za uzbunu, no sve veći broj istraživanja koja potvrđuju da ima štetan utjecaj na ljudsko zdravlje jest. Pogotovo kada se koristi u proizvodnji ambalaže koja sadrži hranu i piće. Njegovo djelovanje se povezuje s nizom poremećaja: reproduktivnih i spolnih, imunoloških, neuroloških i metaboličkih. Široki spektar poremećaja u kojima sudjeluje BPA, proizlazi iz činjenice da je BPA hormonski otrov. BPA pripada skupini endokrinih razarača, tvari koje narušavaju hormonski sustav. Budući da hormoni reguliraju mnoge vitalne funkcije ljudskoga organizma, svaki pomak njihove ravnoteže, izazvan vanjskim čimbenikom, može izazvati hormonski kaos", rekla je o BPA, Biljana Borzan, dr.med. i eurozastupnica u jednom ranije objavljenom tekstu na missZDRAVOJ.