Ako vam je ovih dana misao o zelenilu, miru planina, dobroj hrani i još boljem smještaju sve češći gost u glavi, imamo sjajan prijedlog. Ne morate putovati daleko – prava mala oaza mira i užitka čeka vas nadomak Zagreba, s druge strane granice, u uvijek iznenađujuće lijepoj Sloveniji.
Bez obzira kojoj generaciji pripadali, bili mladi ili stari, Slovenci, poput svojih austrijskih susjeda, gaje duboko poštovanje prema prirodi i imaju gotovo urođenu potrebu za čestim planinarenjem, za osvježenjem u čistoj rijeci, za aktivnim ali umjerenim načinom življenja. Nije ni čudo što mnogi od njih dožive stotu – i to ne u tišini doma, nego šećući uz planinski potok, s osmijehom na licu i štapom u ruci. A kad priroda zakuca u punom proljetnom sjaju, kad šume procvjetaju, a nebo zamiriše na dolazeće ljeto – tada Slovenci ne zaboravljaju prijatelje. Pozvali su i nas, svoje bliske susjede iz Zagreba, na jedno kratko, ali čudesno putovanje. I mi smo, naravno, krenuli – jer granica je tek krivulja na karti, a doživljaji počinju već sat vremena vožnje od kuće.
No, ovog su nas puta iznenadili. Jer iako su s nama rado podijelili sklad i mir planina i šuma, vrhunsku gastronomiju i hedonističko uživanje u sjajnom smještaju i wellness ponudi, nismo očekivali da ćemo usput naučiti i kako poput snalažljivog Winnetoua pratiti i čitati tragove divljih životinja u zelenilu Kočevskog, kao što su jeleni, ptice i vukovi, a naročito medvjedi kojih je u Sloveniji još uvijek više od tisuću. U Ribnici, opet novo iznenađenje: vlastitim rukama pleli smo košarice od šiba, staru vještinu koja spaja strpljenje i koncentraciju. I nije bilo lako, ali osjećaj kada vlastiti rad poprimi oblik, nezamjenjiv je. Još jedan neočekivan trenutak dogodio se u Glamping Kolpa resortu gdje smo savladati plesne korake i zavrtjeti se u tradicionalnom slovenskom kolu.
Ne želimo otkriti baš sve, no stoljetno iskustvo pravljenja svježeg sira u obliku ženskih grudiju najiskreniji je jezik ljubavi za koji smo čuli. Mnogo energije čežnje usamljeni su pastiri na pašnjacima Velike planine stoljećima unosili u dojke od sira, a sve kako bi ih poklonili svojim simpatijama iz doline u nadi da će postati bračni drugovi i da je samoći napokon došao kraj. Takvih je priča još mnogo. I vi ih možete doživjeti. Ne treba vam ni tjedan dana – tek jedan produženi vikend, tek nekoliko sati vožnje iz Zagreba. Slovenska čuda nisu daleko.
Eko resort Kamnik u skladu s prirodom
Srednjovjekovni grad Kamnik i njegova živopisna okolica nalaze se u dolini okruženoj Kamniškim i Savinjskim Alpama, u pokrajini Gorenjska, i idealno je mjesto za početak ovakva putovanja. Iako je udaljen samo kratku vožnju od Ljubljane, Kamnik se čini kao potpuno drugačiji svijet - bogat poviješću, kulturom i alpskim šarmom.
Odmah podno Kamnika, Slovenia Eco Resort, nudi sjajan smještaj u drvenim kolibama. Zadivljuje spoj tradicionalne slovenske arhitekture s modernim ekološki osviještenim načinom života. Odmaralište nudi mirno okruženje za opuštanje, kreativnost i povezanost s prirodom. Gosti mogu uživati u vrhunskom organskom restoranu koji poslužuje jela lokalnog podrijetla, prirodnom ribnjaku za kupanje i wellness centru s finskom saunom. Djecu će iznenaditi mini zoološki vrt s autohtonim slovenskim životinjama. Odmaralište je idealno za obitelji, parove i male grupe.
Eko resort Kamnik
Sir ljubavi na Velikoj planini
Nedaleko Kamnika put vodi slikovitom vožnjom žičarom do Velike planine, alpske visoravni i najvećeg pašnjaka u Sloveniji. Na svakom koraku po ovom prozračnom, zelenom i netaknutom krajoliku osjeća se nešto posebno – spokoj i ritam života koji se ovdje čuva stoljećima. Pred nama se najednom otvara prizor poput razglednice iz nekog davnog vremena – pastirsko naselje s drvenim kolibama koje prkosi zaboravu. Tu se još uvijek njeguje tradicija ljetne ispaše – kada pastiri dolaze s kravama i provode mjesece u osami visoko u planini.
Nakon kratkog obilaska tradicionalnih koliba i šarmantne Plečnikove kapele, doživjeli smo i najšarmantniju točku našeg posjeta - demonstraciju izrade legendarnog trniča – 'sira ljubavi'. Upravo nas je karizmatična Sonja Koprivšek, majstorica svog zanata i dobitnica zlatne medalje u Švicarskoj, uvela u ovu neobičnu i dirljivu tradiciju. Pokazala nam je kako se sir radi i koliko je ukusan. Sir trnič ima romantičnu priču.
Mladi su pastiri u prošlosti u ovim kolibama provodili cijelo ljeto, no kako su bili vrlo usamljeni, najviše su razmišljali o djevojkama iz doline. U trenucima čežnje, od svježeg mlijeka izrađivali bi sir u obliku ženskih grudi – za jedan im je komad trebalo čak dvije litre. No nikad nisu radili samo jedan – uvijek su izrađivali par. Kad bi se vratili iz planine, svojoj bi simpatiji poklonili oba. Ako bi im djevojka vratila jedan, to je bio znak – prihvaća ljubav, udvaranje, možda čak i prosidbu. Velika planina tako nije samo mjesto nestvarnih pejzaža – to je prostor gdje tradicija još uvijek diše, a samoća popušta pred tajnim jezikom ljubavi.
Sonja Koprivšek pokazala je kako se radi sir
Izrada košarica u Centru za rukotvorine u Ribnici
Put nastavljamo prema Ribnici, ljupkom mjestu južno od Ljubljane, u dolini rijeke Bistrice. Ribnica nije tek točka na karti – ona je živa priča o obrtničkoj vještini, prenesenoj s koljena na koljeno još od 14. stoljeća. Mještani s ponosom njeguju stoljetnu tradiciju izrade predmeta od šiba, drva, trstike i gline. Ovdje nastaju košare koje mogu trajati desetljećima, glineni vrčevi u kojima voda ima poseban okus, i drvene zdjele koje rado stavljate na stol – ne samo zbog funkcije, već i zbog topline koju nose.
Poseban doživljaj čeka vas u Centru za rukotvorine, gdje tradicija više nije samo priča – već praktična radionica u kojoj posjetitelji postaju dio naslijeđa. Okušajte se u pletenju košarica od šibe ili trske – vjerujte, nije lako kako izgleda. No svaki ispleteni red nosi osjećaj ponosa i zadovoljstva, jer oblikujete nešto vlastitim rukama. U Centru se nalazi i simpatičan muzej u kojem posjetitelji mogu saznati sve vještinama i tradicijama s ovog područja, koje sežu u daleko 14. stoljeće.
Okušajte se u pletenju košarica od šibe ili trske
Kušanje vina i kobasica nježnih aroma u BioSingu
Nešto potpuno drugačije, ali jednako zanimljivo i poučno, pronašli smo na obližnjem prekrasnom imanju u Ribničkoj dolini. Naime, vlasnik BioSinga (skraćenica za Bio Salami Engineering) David Lesar ima dvije velike ljubavi - prema vinu i salamama, koje svakako zna upariti. Proizvođač je vrhunskih suhomesnatih proizvoda, ali i kolekcionar svih vrsta vina (u svojoj kolekciji ima oko 14 tisuća boca).
Oslanjajući se na stoljetne tradicije koje datiraju još iz 1492., u BioSingu izrađuje organske salame i kobasice koristeći starinsku krškopoljsku svinjetinu, meso divljači poput jelena i medvjeda te pedantan proces bez aditiva. Meso se reže na kockice - ne melje - i odležava u podzemnim glinenim komorama, prirodno fermentira s autohtonim mikroorganizmima i lagano dimi bukovim drvom kako bi se sačuvale nježne arome. Ove gurmanske kreacije, bogate probioticima i omega-3 masnim kiselinama, dizajnirane su za sljubljivanje s finim vinima i poslužuju se u vrhunskim restoranima diljem Europe, uključujući restorane s Michelinovim zvjezdicama. David je odličan domaćin, prepun strasti za onime što radi, i prepun znanja koje prenosi svojim posjetiteljima, naravno, kroz odličnu, vrhunski pripremljenu degustaciju.
U BioSingu se izrađuju organske salame i kobasice koristeći starinsku krškopoljsku svinjetinu, meso divljači poput jelena i medvjeda te pedantan proces bez aditiva
Vila s dušom povijesti – Villa De Casa u Ribnici
Odličan smještaj u Ribnici nudi Villa De Casa, koja izgleda poput kakve palače. Sa svojim elegantnim pročeljem, profinjenim detaljima i toplom atmosferom, ova vila spaja eleganciju prošlih vremena s udobnošću suvremenog boravka. Iako je potpuno renovirana, zadržala je dušu tradicionalne ribničke kuće, pa ćete u svakom kutku osjetiti spoj starinskog šarma i suvremenog luksuza. Sobe su prostrane, pažljivo uređene i opremljene iznad standarda, s naglaskom na udobnost, detalje i mir. No ono što osobito oduševljava goste jest doručak – prava mala gozba za nepce.
Villa De Casa
U potrazi za medvjedima u Kočevskoj šumi
Jugozapadno od Ribnice cesta nas vodi u srce jedne od najtajanstvenijih i najneistraženijih regija Slovenije – u Kočevsku šumu, prostranu, duboku i stoljećima gotovo netaknutu. Već pri prvom pogledu na guste krošnje koje se nadvijaju nad vijugavim putom, jasno je da ulazimo u krajolik gdje priroda još uvijek diše punim plućima. Kočevska šuma nije samo običan šumski predio – to je utočište za rijetke i plahe stanovnike Europe, poput smeđeg medvjeda, vuka i risa. Ti tihi vladari divljine rijetko se pokazuju, ali njihov prisutnost osjećate u svakom koraku po mekoj šumskoj zemlji. Za ljubitelje aktivnog boravka u prirodi, Kočevsko je pravi raj. Biciklističke staze ovdje su izvrsno uređene i pažljivo uklopljene u prirodni ambijent – od blagih, panoramskih ruta za obiteljske izlete, do tehnički zahtjevnijih staza koje vode kroz uzbrdice, potoke i sjenovite doline.
No, ono što je naš boravak učinilo uistinu nezaboravnim bio je susret s Petrom Drašković Pelc, izuzetnom ženom i istinskom čuvaricom prirode. S nevjerojatnom strašću i znanjem, Petra nas je provela kroz šumu i podučila nas vještini koju danas malo tko poznaje – kako 'čitati' šumu, pratiti tragove divljih životinja, razumjeti njihov govor bez riječi. Naučili smo kako prepoznati medvjeđe stope u vlažnoj zemlji, kako razlikovati otiske vuka od psa, kako pronaći mjesto gdje je jelen odmarao. Šuma je pod Petrinim vodstvom postala živi organizam, knjiga ispisana znakovima koje samo strpljivo oko može razabrati.
Ono što je naš boravak učinilo uistinu nezaboravnim bio je susret s Petrom Drašković Pelc, izuzetnom ženom i istinskom čuvaricom prirode
Divljač u restoranu Tri zvezde
Nedavno renovirani obližnji restoran "Tri zvezde" nudi širok izbor jela pripremljenih od svježih i lokalnih sastojaka. Fokus je na tradicionalnim slovenskim jelima i autohtonim proizvodima iz Kočevskog, no mnogo pažnje je posvećeno jelima s divljači, poput gulaša, srninog tartara, medaljona od srnetine, medvjeđeg pršuta, ali i sjajnih pizza. Osoblja je ljubazno, atmosfera ugodna, a pristup obiteljski.
Nedavno renovirani obližnji restoran "Tri zvezde" nudi širok izbor jela pripremljenih od svježih i lokalnih sastojaka
Balnea je najbolji wellness hotel
U ovom dijelu Slovenije, najbolje se smjestiti u hotelu Balnea koji se nalazi se u Dolenjskim Toplicama, južno od Novog Mesta, u Sloveniji. Poznat je po vrhunskoj wellness ponudi, arhitektonskom dizajnu, umjetničkoj atmosferi i iznimnom komforu. Često ga biraju gosti koji traže opuštanje, termalne užitke i elegantno okruženje u prirodi. Balnea slovi za jedan od najljepših wellness hotela u Sloveniji. Ono što Balneu čini posebnim jest njezina arhitektonska osebujnost – moderna zgrada kombinira drvo, staklo i kamen na način koji odražava filozofiju sklada s prirodom. Interijeri su oplemenjeni djelima suvremenih slovenskih umjetnika, pa gosti imaju dojam da borave u boutique hotelu s dušom umjetničke galerije. Sobe su prostrane, dizajnirane s naglaskom na udobnost, tišinu i prirodnu svjetlost – mnoge imaju balkone s pogledom na šumu. Okružen šumom, prirodnim izvorima termalne vode i tihom elegancijom Dolenjske regije, Balnea nudi iskustvo koje je jednako luksuzno koliko i ljekovito. Hotel Balnea nudi i vrhunsku kuhinju, s naglaskom na lokalne, sezonske i organski uzgojene namirnice.
Balnea je hotel poznat je po vrhunskoj wellness ponudi, arhitektonskom dizajnu, umjetničkoj atmosferi i iznimnom komforu
Slikoviti centar Gače
Malo južnije od hotela Balnea, nalazi se skijaški centar Gače, koji se ljeti pretvara u skriveni dragulj za ljubitelje prirode, adrenalina i domaće kuhinje. Smješten usred netaknute šumske divljine Kočevskog roga, na oko 900 metara nadmorske visine, ovaj centar na obroncima planine Pogorelec otkriva potpuno novo lice – mirno, osvježavajuće i aktivno. Ljeti, kada se snijeg povuče, Gače dišu punim plućima. Biciklističke staze vijugaju kroz borove šume i livade, nudeći vožnju uz očaravajuće poglede na Bela krajinu, Dolenjsku i dio Kočevskog. Bez obzira jeste li iskusni brdski biciklist ili tek rekreativac, s najmom električnih bicikala i dobro označenim rutama, nova avantura počinje.
No, Gače nisu samo za one u pokretu – ovo je i mjesto gdje ćete zastati zbog mirisa iz kuhinje planinarskog doma, koji nudi autentična lokalna jela, pripremljena na domaći način. Tako u restoranu Gače Lodge svakako probajte pečenu janjetinu i odojak, odnosno sočne komade mesa s hrskavom koricom, pripremljene na drvenom ražnju. Uz aktivnosti poput planinarenja, promatranja ptica, skupljanja ljekovitog bilja ili jednostavno uživanja u tišini i svježem planinskom zraku, Gače postaju idealno mjesto za sve one koji žele napuniti baterije, pobjeći od gužve i ponovno se povezati s prirodom.
Skijaški centar Gače ljeti se pretvara u skriveni dragulj za ljubitelje prirode, adrenalina i domaće kuhinje
Kanuing na Kupi
Na ovom putovanju nismo zaboravili na aktivnosti na vodi. Kanuing na rijeci Kupi u Beloj krajini jedno je od najljepših i najopuštenijih iskustava u slovenskoj prirodi. Kupa nije samo prirodna granica između Slovenije i Hrvatske, već i jedna od najljepših i najopuštenijih rijeka za uživanje u vodi i prirodi. Ova rijeka spada među najbistrije, najmirnije i najtoplije u regiji – njezina temperatura u ljetnim mjesecima može doseći i do 28 °C, što je čini savršenim odabirom za obiteljske avanture, bezbrižno kupanje i rekreativni kanuing ili rafting. Bez obzira jeste li početnik ili iskusni ljubitelj prirode, mirni tok Kupe pružit će vam nezaboravan doživljaj, uz šum ptica i miris šume koji vas prate sa svakim zaveslajem. Za one koji žele spoj udobnosti i prirode, kamp Big Berry Kolpa Resort prava je oaza. Moderno opremljene mobilne kućice s vlastitim jacuzzijima nude savršen bijeg od svakodnevice, dok se djeca mogu bezbrižno igrati u dječjim parkovima i istraživati prirodu.
Kanuing na rijeci Kupi u Beloj krajini jedno je od najljepših i najopuštenijih iskustava u slovenskoj prirodi
Glamping Kolpa Resort
Smješten duboko u srcu netaknute Bele krajine, u idiličnom mjestu Krasinec kraj Gradca, Glamping Kolpa Resort idealno je mjesto za odmor u ovom dijelu Slovenije. Ovo luksuzno eko-odmaralište smješteno je tik uz bistru obalu rijeke Kupe, nudeći svojim gostima jedinstvenu kombinaciju vrhunske udobnosti i ekološke osviještenosti. U sklopu resorta nalaze se sedam raskošnih glamping šatora, svaki pažljivo dizajniran da zadovolji različite potrebe i veličine grupa, te sedam toplih i autentičnih drvenih kućica koje će posjetitelje osvojiti svojom prirodnom estetikom i ugodnom atmosferom. U samom srcu odmarališta smjestio se prirodni biološki bazen, idealan za osvježenje nakon dana provedenog u istraživanju okolne divljine ili jednostavno za potpuno opuštanje pod otvorenim nebom. A što učiniti kad vas domaćini pozovu na ples u tradicionalnom slovenskom kolu? Nismo planirali, ali smo se prepustili... i bilo je - nezaboravno.
Glamping Kolpa Resort idealno je mjesto za odmor