Donosimo ti originalan recept za proljetnu detoks salatu od maslačka, potočarke i daikona koja će pomoći tvojem organizmu da obnovi zalihe vitamina i minerala koje je tijekom zime istrošilo
Proljeće je godišnje doba obnove novog ciklusa u prirodi, ono je svojevrstan prelazak iz statične zime, kada smo konzumirali "jaču" hranu (masniju i teže probavljivu) u dinamično ljeto. Često kao posljedice toga osjećamo proljetnu pospanost i bezvoljnost, nagle promjene raspoloženja, promjene na koži.
Kako bismo napravili "generalno pospremanje" ili detoksifikaciju organizma, nije potrebno iscrpljivati se drastičnim dijetama gladovanjem, već treba posegnuti za onim što nam priroda nudi u proljeće, a to je među ostalim povrćem i povrće na koje smo skoro zaboravili - samoniklo jestivo bilje.
Radi se o bilju koje nije zasadila ljudska ruka. Ono raste po pristupačnim livadama i nepristupačnom kamenjaru, po šumama, proplancima i močvarnim zapuštenim područjima. Redom to su: šparoga, bljušt, maslačak, divlja blitva, divlji kupus, ljutika, kiselica, kopriva, divlja rikula, cikorija, medvjeđi luk i još stotinjak jestivih biljaka koje rastu u našim klimatskim prilikama.
Saznaj kako napraviti organski vrt...
Svježa kopriva i komorač za željezo
Svježe ubrano samoniklo bilje u pravilu je u usporedbi s kultiviranim povrćem bogatije hranjivim sastojcima. Tako, primjerice, medvjeđi luk sadrži velike količine vitamina C, zatim vitamina A i B skupine. Od minerala su zastupljeni mangan, magnezij i željezo.
Kiselica je također bogata vitaminom C, klorofilom, karotenoidima i željezom. Svježa kopriva obiluje vitaminom C, karotinom, klorofilom, željezom i cijelim nizom različitih minerala. Komorač je samonikla začinska biljka, a sadrži vrijedna eterična ulja, željezo, kalij i kalcij.
Klorofil je važan jer čisti krv
Proljeće je sjajna prilika za manje promjene u prehrani koje će pomoći našem organizmu da opet stvori zalihe određenih vitamina, minerala i drugih važnih nutrijenata koji su se tijekom zime istrošili.
Većinom se za jelo koriste mladi listovi, proljetni izdanci biljaka, mlade nježne stabljike, a rjeđe cijela nadzemna biljka. Svo jestivo samoniklo bilje bogato je klorofilom. Klorofil je izuzetno važan jer čisti krv i smatra se da direktno sudjeluje u prevenciji nastajanja degenerativnih bolesti.
Branje - treba imati na umu da kod sakupljanja samoniklog bilja pazimo kako ne bismo naštetili vegetaciji, ne beremo zaštićene biljne vrste i naravno trebamo dobro razlikovati bilje koje je jestivo od onog koje je otrovno.
Korištenje - samoniklo bilje najbolje je koristiti svježe ubrano jer brzo gubi aromu, što se ne odnosi na samoniklo začinsko bilje koje zadržava miris i kad se osuši. U posljednje vrijeme korištenje samoniklog bilja izlazi iz zaborava - na tržnice nam dolazi mišanca, cikorija, divlja rikula, maslačak i kopriva.
Recept za salatu
Za 2 osobe
Sastojci:
- 25 g lista maslačka
- 25 g potočarke
- 25 g daikona
- 50 g oraha
Preljev:
- 1 žlica svijetlog sezamovog ulja
- 1/2 žlice soka od limete
- 2 žlice rižinog octa
- 50 g tofua
- 1 žlica sojinog vrhnja
- 1 čajna žlica gomashija (mješavina prženog sezama i soli)
- 3 žlice vode
- crni papar po želji
Pročitaj kako pripremiti jela od tofua...
Priprema:
- Operi i očisti mlade listove maslačka i potočarke.
- Krupno naribaj daikon.
- Orahe lagano tostiraj na suhoj tavi. Sve lagano promiješaj.
- Za preljev je potrebno blanširati i izmiksati tofu. Dodaj mu ulje, sok limete, rižin ocat, sojino vrhnje, gomashio, vodu i papar. Dobro promiješaj.
- Maslačak, potočarku, daikon i orahe prelij gotovim preljevom.
Nauči više na radionici kuhanja Željke Fordren Jambrešić, ''Proljetna jela od zelenjave'' koju će održati u Makronovi, 20.4. od 17 do 20:30 h.
Na radionici ćeš kuhati i degustirati: savijaču od mišance, zelenu juhu od raštike i zanosne okruglice od ljutike s divljim lukom i svježim začinskim biljem, hranjivi jogurt napitak sa svježim klicama kresa te namaz od komorača i divljeg luka s tofuom.