Eko 22. prosinca 2010.

Pravi ili umjetni bor: koji je zeleniji?

Bor_Eko3-1_1
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Većina umjetnih božićnih jelki proizvodi se od jeftine plastike koja zbog svoje raširenosti, toksičnosti i spore razgradnje postaje jedan od gorućih ekoloških problema. S druge strane, u uzgoju živih jelki i borova na plantažama koriste se razni pesticidi i troši se puno goriva... Pomažemo ti odabrati "najzelenije" božićno drvce, kojem će se veseliti i tvoja obitelj i okoliš!

Za mnoge od nas božićno drvce predstavlja sastavni dio blagdanskog ugođaja, okićeno s pažnjom i smješteno na posebno mjesto u dnevnoj sobi ili blagavaonici. Ali uz bogatu ponudu danas dostupnih jelki, kako odabrati najbolju i za nas i za naš okoliš?

Prava, prirodna drvca, koja možeš kupiti na raznim mjestima u gradu, danas se u pravilu ne sijeku u šumama, već se uzgajaju na posebnim plantažama, tako da prorijeđivanje šuma tu ne bi trebalo biti problem. Ekološki problem ipak je korištenje pesticida u njihovom uzgoju te potrošnja goriva prilikom uzgoja, kao i prijevoza do mjesta prodaje. Može nam biti žao i zbog činjenice da će nakon samo nekoliko dana ili tjedana, naše prekrasno drvce završiti na smetlištu.

Umjetnom boru trebat će stoljeća da se razgradi

S druge strane, većina umjetnih božićnih jelki proizvodi se u Kini i to od PVC-a, jeftine plastike koja zbog svoje raširenosti postaje jedan od gorućih ekoloških problema, čemu pridonosi i njezina toksičnost u svim fazama - od proizvodnje, preko upotrebe do odlaganja. U mnogim takvim drvcima čak je pronađeno i olovo. A kad ih se jednom baci u smeće, umjetnim će drvcima trebati stoljeća da se razgrade.

Ako već imaš ili namjeravaš kupiti umjetni bor, možeš se tješiti mišlju kako jednokratna kupnja lažnog drvca štedi gorivo koje bi se svake godine trošilo na prijevoz pravih jelki od plantaža do prodajnih mjesta i od prodajnih mjesta do tvog doma. A ovako si sto posto siguran i da bor nije posječen u nekoj šumi.

Kad bi se u obitelji jedan umjetni bor koristio godinama, ili čak generacijama, to bi zbilja nadoknadilo štetu nastalu njegovom proizvodnjom, ali ljudi uglavnom dosta brzo zamijene staro umjetno drvce novim, ljepšim modelom. Kad se riješavaš starog umjetnog bora, ako je još u dobrom stanju, umjesto da ga baciš, možda ga možeš donirati - susjedima, rodbini, Caritasu ili nekoj drugoj humanitarnoj organizaciji.

Okiti živo drvo u tegli ili na otvorenom!

Najbolje, "najzelenije" riješenje, ako želiš imati božićno drvce u kući ili stanu, bilo bi kupnja, ili čak unajmljivanje živog drveta u tegli. Tijekom blagdana možeš ga ukrasiti kuglicama i drugim dekoracijama, a kad slavlje prođe - posaditi ga negdje vani. Na taj češ način čak ojačati pluća naše planete, pomoći u borbi protiv globalnog zagrijavanja, kao i povećati površinu prirodnog staništa za šumske životinje.

A ako imaš mogućnost za to, možeš uštedjeti novac i jednostavno okititi neki bor ili jelku na otvorenom, ispred svoje kuće. Doduše, pod takvim božićnim drvcem zbog zime najvjerojatnije nećeš moći otvarati poklone, ali ako je dovoljno blizu prozora, pružit će ti onaj čarobni božićni ugođaj.

Ako te pak privlače nekonvencionalne stvari i želiš razviti svoju kreativnost, zašto ne bi umjesto klasičnog božićnog drvca, napravio svoju vlastitu ekološku jelku od otpalih grana, komada drveta i drugog odbačenog materijala? Umjesto klasičnim kuglicama, ukrasi ga borovim češerima i oraščićima i drugim zelenim ukrasima koje možeš napraviti kod kuće!

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.