Sportska odjeća izrađena je od umjetnih materijala koji upijaju znoj i pomažu održavanju ugodne tjelesne temperature te zaustavljaju trenje i iritaciju kože, no ostatak nekih proizvoda za pranje , posebno omekšivača, može poremetiti njihovu učinkovitost, upozoravaju stručnjaci
Sportska tkanina vrlo je propusna, a to osigurava da vlaga može proći kroz materijal, odnosno da znoj brzo i lako isparava, kaže Karolina Jones, stručnjakinja za tekstil i tehnička direktorica u tvrtki koja proizvodi sportsku odjeću Grager's International. No omekšivači i krpice s mirisima koji se stavljaju u sušilicu ostaju na vlaknima odjeće i mogu poremetiti taj proces. Zato je prvo pravilo za kvalitetno pranje sportske odjeće: obavezno preskočiti omekšivač i druge mirise.
Ocat i soda bikarbona uklanjaju neugodne mirise
- Ako želiš da ti sportska odjeća dulje traje, nemoj je vlažnu ostavljati u torbi ili je ubaciti u košaru s prljavim rubljem jer već i nekoliko sati je dovoljno da se u tkaninu uvući neugodan miris kojeg ćeš se kasnije teško riješiti. Najbolje je da ih staviš da se suše na zraku.
- Želiš li biti sigurna da će se odjeća dobro oprati, deterdžentu dodaj veliku žlicu sode bikarbone, koja se i inače koristi za suzbijanje bakterija i neugodnih mirisa u kućanstvu.
- Miris znoja možeš "izvući" i ako prije pranja odjeću namočiš u hladnoj vodi kojoj si dodala čašu alkoholnog octa. Drugi je način da čašu octa uliješ u posudu za pretpranje u perilici rublja.