Između šesnaest kandidata na ovogodišnjem natjecanju za Europsko stablo 2020. godine Republiku Hrvatsku predstavlja Ginko iz Daruvara, a rezultati će biti objavljeni na Ceremoniji dodjele nagrada u Bruxellesu, 17. ožujka, gdje će biti nagrađeni pobjednici.
"Cilj Europskog stabla godine je isticanje značaja starih stabala u prirodnoj i kulturnoj baštini koja zaslužuje našu brigu i zaštitu. Za razliku od drugih natjecanja, Europsko stablo godine ne stavlja u središe pozornosti ljepotu, veličinu ni starost, već priču o stablu i njegovu povezanost s ljudima", stoji na službenim stranicama natjecanja Tree of the Year.
Glasati možeš OVDJE.
Zaljubljeni ginko iz Daruvara
Između šesnaest kandidata na ovogodišnjem natjecanju za Europsko stablo 2020. godine Republiku Hrvatsku predstavlja Ginko iz Daruvara (Ginkgo biloba L.), pobjednik nacionalnog natjecanja Hrvatsko stablo 2019. godine, a riječ je o najstarijoj vrsti drveća na Zemlji, koja postoji više od 200 milijuna godina, stoji na službenim stranicama Turističke zajednice grada Daruvara.
"Drvo ginka u Daruvaru najveće je i najstarije u Hrvatskoj te ujedno drugo najstarije u Europi. Muški primjerak Ginkga bilobe Daruvarčani nazivaju Adam. Adam svojom raskošnom krošnjom i opsegom debla većim od sedam metara uživa zaštitu sukladno Zakonu o zaštiti prirode u kategoriji spomenika parkovne arhitekture – pojedinačno stablo. U njegovoj sjeni raste i ženski primjerak stabla ginka po imenu Eva. Zahvaljujući njihovoj zajedničkoj povijesti, nastala je priča o zaljubljenom ginku", objašnjeno je.
Glasanje za Europsko stablo godine traje od 1. do 29. veljače 2020., a prilikom glasanja moraš odabrati dva stabla. Glasovi zadnjeg tjedna - od 23. do 29. veljače - su tajni, što znači da broj glasova preliminarnog glasovanja neće biti dostupan na internetskoj stranici.
Glasati možeš OVDJE.
Pažnja posvećena prirodi
Organizatori natjecanja su Environmental Partnership Association (EPA), the European Landowners Organisation i TeraPark u suradnji s Europskom unijom, a za sve je mjerodavan povjerenik Europske komisije za okoliš, pomorstvo i ribarstvo. Tijekom proteklih 20 godina EPA je osigurala 10 milijuna eura sredstava za spomenute projekte, a zahvaljujući Europskom stablu godine, svake se godine:
- 200 tisuća ljudi obzirnije ponaša prema prirodi,
- posvećuje se pažnja i dodatno se brine o 16 stabala,
- 16 lokalnih zajednica ujedinjeno je prema jednom cilju,
- 16 država ponosno je na svoju prirodnu baštinu
Do 2017. godine u projektu je sudjelovalo sedamnaest europskih zemalja - Njemačka, Češka, Španjolska, Francuska, Belgija, Škotska, Engleska, Wales, Bugarska, Litva, Irska, Sjeverna Irska, Engleska, Slovačka, Mađarska, Poljska, Estonija, a 2017. priključila se i Republika Hrvatska ,prenosi Zaštita prirode.
Finalisti:
- Belgija - Drvo slobode
- Bugarska - Dostojanstveni stari hrast
- Republika Hrvatska - Ginko iz Daruvara
- Češka Republika - Čuvar poplavljenog sela
- Francuska - Višestoljetna bukva iz Saint-Jammesa
- Mađarska - Drvo slobode u Kaposváru
- Irska - Vještičja tisa
- Italija - Hrast šiškar iz Tricasa
- Nizozemska - Vještičje drvo
- Poljska - crna bazga
- Portugal - kesten iz Valesa
- Rumunjska - Višestoljetna jela, Čuvarica Cibina
- Ruska Federacija - usamljena topola
- Slovačka - Stablo oskoruša
- Španjolska - Tronogi španjolski hrast
- Ujedinjena Kraljevina - Allertonski hrast
Rezultati će biti objavljeni na Ceremoniji dodjele nagrada u Bruxellesu, 17. ožujka, gdje će biti nagrađeni pobjednici.
Glasati možeš OVDJE.