Dan svete Lucije 13. prosinca obično se povezuje s tradicionalnim sijanjem pšenice koja simbolizira život kod kršćana.
Simbolika
Pšenica posijana na Dan svete Lucije simbolizira sljedeću godinu i novi život, ovisno o izgledu narasle pšenice, odnosno njezinoj gustoći i boji, u idućoj godini bit će bolja ili lošija žetva. Uz ovaj dan vezane su brojne pučke legende od kojih jedna kaže da će sljedeće godine u pojedinom mjesecu biti takvo vrijeme, kakvo je u odgovarajući dan od Lucije do Božića ( 12 dana).
Kremasti kolač s bijelom čokoladom za najslađi Božić
Za neudane djevojke: Kako bi saznala ime mladića za kojeg će se udati, djevojka treba na 11 papirića napisati imena mogućih ženika i jedan ostaviti prazan. Svaki dan između Dana svete Lucije i Božića, djevojka treba uzeti jedan papirić i bez da pogleda koje ime je napisano, zapaliti ga. Na sam Božić ostat će joj još jedno ime i to će biti njezin muž. Ako je posljednji papirić bez imena, to znači da se ona neće udati.
Kako posijati pšenicu
Prije nego što posiješ pšenicu dobro ju namoči u mlakoj vodi preko noći, ali ako se to nisi sjetila dan prije možeš ju ostaviti i nekoliko sati prije sijanja. Kad izvadiš pšenicu iz vode, osuši ju na papirnatom ubrusu, a zatim posij jer će tako brže proklijati. Obično se sije na dva način:
- U teglici sa zemljom - obično je bolje staviti jedan sloj kamenčića kako bi pokupila suvišnu vlagu, a potom sloj zemlje. Zatim sloj zrnja pšenice pa završiti tankim slojem zemlje. Svakako redovito zalijevaj.
- Vatica i pšenica - na dno posude složi tanak sloj obične medicinske vatice koju si prethodno natopila vodom, a na vaticu stavi sloj zrnja pšenice. Posudu je potrebno držati blizu izvora topline i osigurati joj svakodnevno vlaženje.
Kad pšenica naraste možeš ju lijepo obrezati kako bi bila ujednačene visine. Također, možeš oko nje zavezati vrpcu u trobojnici, ali pazi da ju ne zategneš prejako.