Zdravo se hraniti znači jesti kisele i alkalne namirnice u pravilnom omjeru. U suvremenoj prehrani, međutim dominira hrana koja u tijelu stvara kiselinu. Nova knjiga dr. Stephana Domeniga “Alkalni sokovi i smoothieji”, objavljena u izdanju Školske knjige pokazuje kako na jednostavan način očistiti organizam i uspostaviti zdrav odnos između kiselog i alkalnog.
Prema filozofiji dr. Mayra, najbolji put do dobrog zdravlja je onaj koji vodi kroz želudac. Jedeš li prave stvari na pravi način, tijelo će se moći očistiti. Možda ćeš htjeti malo smršavjeti, i to je u redu; no alkalna prehrana ne služi tek mršavljenju. Ona je plan za postizanje vitalnosti kako bi se tijelo vratilo u svoj prirodni oblik I funkcioniralo najbolje što može. U knjizi je detaljno izložen sedmodnevni plan čišćenja organizma što omogućuje organizmu da izbaci bezvrijedne tvari iz tijela. No, ne moraš ga provoditi svih sedam dana. Jedan dan u tjednu ili nekoliko dana zaredom bit će dovoljno da u tvoj život uđe hrana koja ti daje energiju i čisti probavni sustav. Prema ayurvedskom učenju svatko bi trebao jedan dan u tjednu uzimati samo tekućinu. Drugi pristupi prehrani preporučuju dva dana u tjednu. Želiš li smršavjeti, kuru možeš provoditi svih sedam dana.
Znakovi da je tijelo previše kiselo i osnovna načela alkalne prehrane
Jelovnik za jedan dan
- Doručak
- Sok za dobro jutro
- Ručak
- Zeleni biljni čistač
- Večera
- Povrtni čaj
Koristan dodatak: Energetski napitak od badema i brokule
Sjeti se da svoje sokove i juhu piješ polako i da uživaš u svakom gutljaju. Prije podne ili kasnije poslije podne uzmi bademe i brokulu kako bi dobila energiju iz bjelančevina. Tijekom dana pij i vodu.
Sok za dobro jutro
Za prvi dan potreban je sok koji će očistiti organizam. Slatkoća crvene jabuke ublažit će gorčinu grejpa, a uz to dodaj sok salatnog povrća za hranjiv početak dana.
- ½ grejpa
- 1 limun
- 2 stabljike celera listaša
- ½ krastavca
- 3 rotkvice
- 1 crvena jabuka
- 2 cm đumbira
Priprema: Oguli grejp i limun – ostavi malo bijele kožice pod korom jer je bogatija mineralima i vlaknima od samog voća. Iscijedi grejp i limun. Pripremi sok od celera. Oguli krastavac te i njega stavi u sokovnik. Potom dodaj rotkvice, a ako im je lišće svježe, i njega dodajte soku. Jabuku nareži na četvrtine, dodaj je soku. Oguli đumbir, pa i njega stavi u sokovnik. Sok dobro promiješaj i ulij u čašu.
Napomena: Ako ti je ostalo celerova lišća, dodajte ga večeras povrtnom čaju.
Kako alkalna kura može pomoći tvome organizmu
Zeleni biljni čistač
Svježe začinsko i aromatično bilje ima mnogo osobina i sve ih izdašno koristimo – i stabljike i lišće. Počevši s medvjeđim lukom i ljupčacem, to bilje iz sezone u sezonu miješamo i mijenjamo. Upotrijebi sezonsko bilje koje imaš pri ruci. Ovdje smo uzeli peršin, no dobro će ga zamijeniti bilo koja druga nježnija začinska biljka, primjerice korijandar ili čak nekoliko listića timijana ili list ili dva kadulje.
- 3 stabljike celera listaša s lišćem
- šaka mladog špinata
- mala vezica peršina
- 1 mrkva
- 1 krastavac
- ½ limete
- 1 žličica lanenog, bučinog ili avokadova ulja, za posluživanje
Priprema: Celer, špinat i peršin dobro operi. Posuši tapkanjem. Celer stavi u sokovnik. Kada dobiješ sok, dodaj mrkvu kojoj si odrezala krajeve. Potom u sokovnik stavi oguljeni krastavac, zatim i špinat. Sa stabljike peršina otrgni listove, pa ih zajedno sa stabljikom dodaj soku. Sok od svih sastojaka izlij, dobro promiješaj i dodaj iscijeđen sok limete. Posluži u čaši i prelij uljem.
Energetski napitak od badema
Pokušaj ovaj napitak piti prije podne ili u kasno popodne. Bademi su puni zdravih masti i bjelančevina koje daju energiju. Količinu vode odredi prema želji.
- 12 badema s kožicom
- 75 ml vode
- 1 cvijet brokule
Najprije izmiksaj bademe i vodu kako bi se bademi usitnili. Dodaj brokulu. Dobro izmiksajte.
Alkalna dijeta koju vole slavni
Povrtni čaj
Ovaj je napitak hranjiv i pomoći će ti da održavaš stalnu razinu energije. Pripremi ga u većoj količini jer ga možeš piti tijekom dana umjesto čaja i kave s kofeinom. Kada ti njegovo pripremanje prijeđe u naviku, mijenjaj začine i bilje koje mu dodaješ kako bi mijenjali okus, uz to možeš mu pokušati dodati ostatke povrća iz drugih recepata. Ovaj osnovni recept bit će temelj za tvoju sutrašnju večernju juhu.
- 2 litre vode
- 3 mrkve
- 1 pastrnjak ili batat
- 4 stabljike celera listaša
- 2 luka
- 1 poriluk
- 2 krumpira
- 3 češnja češnjaka
- 6 zrna crnog papra
- 1 lovorov list
- mala vezica peršina
- morska ili kuhinjska sol, prema ukusu
- maslinovo ulje, za posluživanje
Priprema: Dok pripremaš povrće, pristavite vodu da zakuha. Mrkvi odrežite krajeve. Mrkvu i pastrnjak ili batat oguli i krupnije nareži. Celer ugrubo nasjeckaj. Luk oljušti i nareži na četvrtine. Donji kraj poriluka odreži i baci, zatim poriluk krupnije nareži. Krumpir nareži na četvrtine (ne moraš ga guliti, ako nije star i prljav). Kad voda zavrije dodajte joj povrće, češnjak, papar i lovorov list. Lišće peršina nasjeckaj i stavite na stranu, a stabljike ugrubo nasjeckaj i dodaj povrću. Poklopi i smanji vatru te lagano kuhaj 30 minuta. Povrće ocijedi, a tekućinu sačuvaj. Kada je želiš piti podgrij je i posoli. Posluži s malo peršinova lišća na vrhu i ako želiš, prelij s malo maslinova ulja.
Savjet: Iznenadit ćete se koliko je sok od peršina jak i oštar. Od listova možeš pripremiti sok i na vrh staviti koji listić za još malo zdravog klorofila.