Je li napokon pronađena ženska inačica Viagre ili je uzaludno nadati se da će lijek za oslabljen ženski libido ikada biti nekakva pilula? Saznaj koji su zaključci najnovijih istraživanja i što o uzrocima nedostatka seksualne želje kod žena te načinima rješavanja ovog problema kaže zagrebačka ginekologinja dr. sc. Ulla Marton
Iako to na prvi pogled može izgledati kao čudesan proboj koji će milijunima žena vratiti izgubljenu strast i približiti seksualno zadovoljstvo, je li moguće da antidepresiv flibanserin, ne-hormonska mješavina koja djeluje na neurotransmitere u mozgu, učinkovito rješava problem smanjenog libida kod žena? Da je zaista tako zaključile su tri odvojene kliničke studije, predstavljene na Kongresu Europskog društva za seksualnu medicinu u Lyonu u Francuskoj. Ta je vijest stvorila popriličnu buku i potaknula pitanje pojavljuje li se to napokon i ženska verzija Viagre.
Ne radi se o prvom, a zasigurno ni zadnjem pokušaju stvaranja pilule koja će povećati oslabljenu seksualnu želju, koja predstavlja problem za 27 posto žena u razdoblju prije menopauze te čak 52 posto žena u menopauzi. Međutim priroda seksualne žudnje i seksualne funkcije kod žena razlikuje se od one kod muškaraca. I možda uvelike nadilazi ono na što bi bilo koja pilula mogla djelovati.
Psiholozi smatraju da je osjećaj povezanosti i bliskosti s partnerom najvažniji uvjet za pojavu seksualne želje kod žene. Ženi je najvažnija priroda odnosa: Osjeća li da ju partner poštuje? Ima li povjerenja u njega? Ili se veza temelji na borbi za prevlast, ili u njoj više nema života?
Sve to ipak ne znači da nema načina za povećanje ženskog libida. Muškarci bi tome mogli značajno pridonijeti kada bi, primjerice, počeli redovito usisavati stan. Jedna je anketa pokazala da žene češće osjećaju strast prema svome partneru kada on radi kućanske poslove ili se brine za djecu. Ova povezanost između muškaraca, kućanskih poslova i seksa nema puno veze s biologijom, ali je u čvrstoj vezi s osjećajem žene da je cijenjena i da ju se ne uzima zdravo za gotovo.
Zadovoljstvo vlastitim tijelom također može utjecati na ženinu seksualnu želju. Prema jednoj studiji, čak i mali gubitak kilograma značajno povećava ženin libido. Vježbanje mentalne fokusiranosti na vlastitu seksualnost još je jedna stvar koju bi trebale isprobati žene sa slabim libidom. Kroz odrastanje prihvaćeno uvjerenje da je seks prljav, kao i bolest ili pretjerani stres mogu smanjiti interes za igre pod plahtama. Istina, i muškarci su pod stresom, ali oni imaju veću sposobnost da zanemare svoje probleme i prijeđu preko njih u spavaćoj sobi.
Sve to ipak ne znači da novi lijekovi, ako su učinkoviti i sigurni, ne mogu pomoći ženama da preskoče prepreke do seksualnog zadovoljstva. Ali ako žena uz problem s niskim testosteronom, ima i loš odnos s partnerom i pod maksimalnim je pritiskom na poslu, ovakav lijek najvjerojatnije neće biti učinkovit. Tada bi problemu trebalo pristupiti s više strana.
Mišljenje stručnjaka
Dr. sc. Ulla Marton, specijalistica ginekologije iz zagrebačke Poliklinike Dr. Marton, objašnjava zbog čega mnoge žene u vrijeme menopauze gube seksualnu želju i otkriva kako si mogu pomoći:
Danas su žene nerijetko u doba svoje hormonske tranzicije - permimenopauze - na vrhuncu fizičke, intelektualne i spolne moći, i nije rijetkost da upravo tada mnoge ostvaruju svoje životne snove.
Dok jajnici predstavljaju mjesto glavnog centra hormonske produkcije, jajna stanica postaje glavno mjesto gdje se odvija sinteza estrogena, androstendiona, ključnog igrača u kreiranju našeg libida, i progesterona, glavnih spolnih hormona žene. Njihova se koncentracija u krvi ritmički mijenja tijekom mjesečnog (menstruacijskog) ciklusa. Taj ritam započinje ulaskom u pubertet i traje ovisno o rezervi jajnih stanica i brojnim znanim i neznanim čimbenicima.
S ulaskom u klimakterij krug ženskih spolnih hormona polako gubi ritam, da bi se potpuno iscrpio tijekom menopauze. Zabluda je da ulaskom u postmenopauzu proizvodnja hormona u tijelu žene potpuno umire. U tom razdoblju života dolazi do stalne "tihe" proizvodnje hormona drugim metaboličkim procesima bilo iz masnog tkiva, nadbubrežne žlijezde i oskudno iz jajnika. Razina cirkulirajućeg androstendiona bitno određuje razinu ženskog libida.
S druge strane estrogen je i zaštitnik naše kože i naših sluznica. Taj hormon podupire kolagenski sloj, ublažava stanjivanje, isušivanje i iritaciju. Nedostatak estrogena dovodi do stanjenja sluznice rodnice i gubitka njezinog tonusa, odnosno čvrstoće mišića dna zdjelice i mišića mokraćnog mjehura. Manjkom proizvodnje estrogena dolazi do pada u stvaranju laktobacila i glikogena koji imaju odgovarajuću ulogu u zaštiti rodnice i stvaranju njezine otpornosti i lokalne imunosti za različite čimbenike (npr.bakterije).
Upravo to je jedan od glavnih razloga zbog kojeg dolazi do otežanih i bolnih spolnih odnosa, čestih krvarenja iz rodnice i upalnih promjena, ali i problema u nekontroliranom otjecanju mokraće pri podizanju tereta ili napornije fizičke aktivnosti. Što izravno i neizravno utječe na naš libido.
Navedene poteškoće mogu se smanjiti primjenom ph neutralnih lubrikanata, estrogenskih krema koje se nanose na ulaz i prvu trećinu rodnice (ovestin krema, ortho gynest), lokalnom aplikacijom preparata koji podižu kiselost rodnice i estrogenskih vaginaleta (vagifem). Naravno primjena istih ide prema naputku ginekologa uz prethodnu analizu papa obriska i ultrazvučne ocjene stanja maternice posebice njezine sluznice i jajnika.
Subjektivna ocjena stanja libida ovisi o mnoštvo čimbenika, psihofizičkom stanju žene, njezinom osjećaju zadovoljstva samom sobom i svojim tijelom, ali i odnosu s partnerom, te o objektivnim promjenama rodnice, jer mehanička nelagoda prilikom odnosa kao posljedica promjena u rodnici (stanjenje sluznice) povisuje otpor prema spolnom odnosu, ujedno pad razine tetstosterona koji luči jajnik doprinosi općem stanju. Primjenom lokalnih testosteronskih krema kojima se premazuje klitoris neposredno pred očekivani odnos ili oralnim uzimanjem DHEA (dehidroepiandrostendiona) može se poboljšati libido.
Neopisivo je i važan stav, želje žene i razumijevanje partnera za novonastalu situaciju. Kao i uvijek, podrazumijeva se da muškarci imaju poticajne odnose, farmakološka industrija se pobrinula za preparate koji im omogućuju tjelesni užitak. O ženskom libidu, spolnosti i poteškoćama koje se javljaju priča se vrlo malo. Definiranih preparata na tržištu je malo, ali samosvijest i izražavanje želja dovest će do promjena.