Natrijev fluorid u vodi za piće ipak nije toliko koristan za zube koliko nas uvjeravaju stomatolozi. U vodovodima širom svijeta dodaje se ovog fluorovog spoja u količinama između 0,7 i 1,2 miligrama po litri, no prema novim istraživanjima gornja je granica postavljena previsoko
Zbog prevelikih količina fluorida, na zubima djece i tinejdžera nastaju mrlje ili pruge, objavili su znanstvenici po završetku studije, koju je financirala američka vlada. Čak je 40 posto američke djece i mladih zahvaćeno ovom pojavom koju uzrokuje fluorid, donedavno hvaljen kao veliki zaštitnik od karijesa.
Iz tog razloga, vlasti Sjedinjenih Država donijele su odluku da se količina fluorida ograniči na 0,7 miligrama po litri vode.
Stručnjaci i dalje tvrde da je voda obogaćena fluoridom povoljna po zdravlje zubi te da od nje imaju koristi svi koji piju vodu iz vodovoda. No, problem je u pronalasku optimalnog udjela ovog spoja u vodi. Otkako je 1939. uvedeno obogaćivanje vode kemikalijama koje sadrže mineral fluor, spojevi fluora proširili su se na brojne proizvode, uključujući zubne paste, vodice za usta, dodatke prehrani i zubarske proizvode kao što su plombe.
Kad se sve zbroji, djeca i mladi danas su izloženi prevelikoj količini florida te bolesti zvanoj fluoroza, koja može naškoditi zubima u fazi razvoja.
U Kineza pjegavi zubi
Dok je u SAD fluoroza obično blaga te se očituje slabo vidljivim crtama ili mrljama na zubima, njen ozbiljniji oblik vlada u Kini, gdje je voda prirodno bogata fluoridom i prije no što se uliju dodatne količine ovog spoja.
Stomatolozi i liječnici napominju da valja analizirati količinu fluorida u svakoj vodovodnoj mreži posebno, bilo gdje u svijetu, tako da se izbjegne ulijevanje fluorida tamo gdje ga prirodno ima dovoljno.
"Neki gradovi neće morati dodati nimalo fluorida, ili će ga dodati vrlo malo, da bi dosegli preporučenu količinu od najviše 0,7 miligrama po litri", poručio je dr. Matthew Messina iz Američkog zubarskog udruženja.
Po njegovom mišljenju, fluoridacija vode za piće uštedjela je mnogo novca i zdravlja, jer je bitno smanjila stopu karijesa. No kao i u slučaju bilo kojeg minerala, uključujući kalcij ili cink, puno fluora ima otrovno djelovanje.
Neki znanstvenici ubrajaju fluor i njegove spojeve u red najmoćnijih otrova te napominju da je natrijev fluorid važan sastojak otrova za štakore i žohare, ali dakako u mnogo većim koncentracijama od onih koje se nalaze u vodi. Jedine žrtve viška fluorida su - osjetljivije zubne cakline.