Vjerovala ili ne, problem s prhuti pogađa čak više od 50 posto odrasle populacije. Treba znati da je više uzroka pojave prhuti, a jedan od glavnih uzročnika su gljivice koje prirodno nastanjuje folikule kose, a razmnožavanjem uzrokuju upalu i ljuštenje. Na prhut utječe i pojava bolesti poput dermatitisa, pretjeran rad lojnih žlijezda, ali i bojni drugi uzroci poput alergija, kozmetičkih preparata, klimatskih uvjeta
Kako nastaje prhut?
Prhut se može javiti u obliku blagog perutanja vlasišta koje nalikuje suhoj koži, ali i u intenzivnijem obliku pri kojem se ljuskice u većim ili manjim nakupinama zadržavaju u kosi te ih često primjećujemo i na odjeći. Iritiranost i nadraženost vlasišta često može biti prisutan u određenim intervalima. Ljuštenje vlasišta posljedica je smetnji u postupku deskvamacije (ljuštenja epitelnih stanica). Zbog brzog pomicanja stanica prema površini kože vlasišta, keratinizacija nije potpuna što rezultira ljuštenjem mrtvih stanica.
Različiti vanjski (životni stil, utjecaj okoliša, prehrana) i unutarnji faktori (imunološki, neurološki poremećaji, hormonalne promjene) utječu na nastanak prhuti. Ipak, nove su znanstvene spoznaje dokazale da su gljivice Malassezia restricta i Malassezia globosa glavni uzročnik ovog problema. Njihov rast povezan je s povećanim stvaranjem sebuma vlasišta, ali i ubrzanom regeneracijom stanica vlasišta zbog čega dolazi do specifičnog nastanka prhuti.
Kako se riješiti prhuti?
Perut je za većinu populacije prvenstveno problem estetske prirode. Kronični karakter i tendencija čestog ponovnog pojavljivanja čine ju problemom koji je teško ukloniti. Iako se ne radi o po život opasnom problemu, on ipak utječe na kvalitetu života i djeluje uznemirujuće. Uostalom, osim ljuštenja kože, prhut prate neugodne pojave poput svrbeža, u težim slučajevima crvenila, peckanja i opće neugode. Ujedno zanemarivanjem može prerasti u teže stanje poput seboreičnog dermatitisa koji zahtijeva puno više upornosti i vremena za izlječenje.
Stoga je već pri prvoj pojavi prhuti preporučljivo kosu prati šamponom koji sadrži djelatne tvari protiv prhuti. Jedna od njih je i pirokton-olamin, dermatološki priznat aktivni sastojak protiv prhuti, koji ograničava proliferaciju gljivica Malassezia prisutnih u flori vlasišta i regulira ljuštenje epidermisa. Zatim postoje učinkoviti šamponi s tehnologija mikrobioma sa selenom koji dokazano vraća ravnotežu mikrobiomu kože glave, a riječ je o mikroorganizmima koji se prirodno nalaze na koži. Najbolje je birati šampone za njegu kose s navedenim djelatnim tvarima, a bez parabena koji uklanjaju prhut, ali i umiruju kožu vlasišta.
Ako želiš dijagnostiku svoje kose i mišljenje stručnjaka, klikni ovdje.