Čitatelj Ivan obratio nam se zbog čestog javljanja osjećaja iracionalnog straha, a čitateljica Sandra pati od socijalne fobije i poteškoća kod uklapanja u društvo. Ako si duže vrijeme tjeskobna pokušaj pronaći pravi uzok svojim frustracijama i promijeniti fokus misli, savjetuje psihoterapeutkinja prof. Mara Orehovec
Želim se osloboditi straha...
Naš čitatelj Ivan veći dio dana provede brinući se i strahujući da će se nekome iz njegove bliske okoline nešto loše dogoditi. Kako se osloboditi straha, pitao je psihoterapeutkinju prof. Maru Orehovec.
'Znam da se ne bih trebao brinuti i to kažem sam sebi, ali svako malo se vrati misao da će se nekom od mojih bliskih prijatelja ili rodbine dogoditi nešto loše. Molio bih za neki savjet, prijedlog vježbe, knjige ili slične metode koja bi me mogla osloboditi tih strahova'.
Također, čitateljica Sandra ima sličan problem sa socijalnom fobijom i ne može se opustiti u društvu prijatelja svog partnera niti započeti bilo kakav razgovor s nepoznatim osobama.
'Imam problem s uklapanjem u dečkovo društvo. Ne mogu se potpuno opustiti, ne mogu započeti konverzaciju niti se uklopiti u njihovu, koja je uglavnom bazirana na zajedničkim sjećanjima, uspomenama i osobama koje ne poznajem. Imam strah od diskriminacije, osuđivanja i kritike. Mislim da je to postalo problem kada sam počela osjećati pritisak da mu to smeta i da meni ne ide. Pri svakom okupljanju dobijem napadaje znojenja i nelagode, a da ne govorimo koliko me je uopće teško nagovoriti na druženje zato što mi mozak odmah šalje negaciju. Kako si mogu pomoći?', pitala je Sandra.
Odgovor na pitanje čitatelja Ivana
Strah koji se pojavio je neugodna pojava koja te upozorava na jedan od simptoma anksioznosti. Radi se o iracionalnom strahu, tjeskobi, subjektivnom osjećaju da bi se nešto moglo dogoditi. Vjerojatno si neko vrijeme bio izložen stresu ili nekoj frustraciji i tvoja podsvijest te pokušava upozoriti da moraš obratiti pažnju na svoje mentalno zdravlje. Pokušaj pronaći pravi uzrok frustracija, reagiraj kako bi smanjio utjecaj na sebe i svjesno se suprotstavio osjećaju tjeskobe.
U svakom tom trenutku znaj da je to iracionalan strah, imenuj sebi prave uzroke, promijeni fokus svojih misli i ustraj. Znam da je lako to napisati, a jako teško provesti u stvarnost. Zato ću i tebi preporučiti da potražiš stručnu pomoć psihoterapeuta. Čitanjem knjiga dobit ćeš informacije o anksioznosti i razvoju iracionalnih strahova, ali nažalost to nije dovoljno da se riješiš straha. Pokušaj reagirati sada kad problem nije još prevelik.
Socijalna fobija
Odgovor na pitanje čitateljice Sandre
Mogu zaključiti da se radi o socijalnoj povučenosti sa simptomima nelagode, znojenja, odnosno psihosomatikom. Ovakva stanja se mogu zaustaviti ili smanjiti na minimum. Dio mladenaštva i razvoja provela si izvan Hrvatske i sada si u okolini koja još nije posve usklađena s tvojim očekivanjma i navikama.
Imaš potrebu sama upoznavati ljude što znači da želiš od početka uspostaviti svoje društvene odnose i to je posve prirodno. Svjesno si prihvatila novu socijalnu okolinu i dobro funkcioniraš, nesvjesno još uvijek se usklađuješ, tražiš svoju osobnu ravnotežu i u tome imaš poteškoće koje su se manifestirale kao opisani simptomi.
U društvu dečka pokazuju se siptomi anksioznosti. Socijalna povučenost i socijalna fobija obično podrazumijeva subjektivnu potresenost i poremećaj socijalnih odnosa uzrokovan anksioznošću.
Potrebno je razjasniti uzroke tvoje anksioznosti, razumjeti što ti se događa i započeti s kontrolom anksioznosti, eliminacijom fobičnog izbjegavanja, povećavanjem socijalne i profesionalne učinkovitosti, a time i kvalitete života.
Tvoj osjećaj straha od diskriminacije i osuđivanja samo je iracionalan strah koji te uvodi u nove neugodnosti. Preporučam ti da se obratiš psihoterapeutu jer ti je potreban kontinuirani stručni tretman i vjerujem da ćeš brzo riješiti problem.