Prošli mjesec bio je drugi najtopliji travanj u povijesti mjerenja, a svjetske temperature ostale su iznad ključnog praga od 1,5 stupnjeva Celzijevih za globalno zagrijavanje, rekli su znanstvenici.
Prema podacima EU-ovog programa za klimatske promjene Copernicus (C3S), temperatura u travnju 2025. bila je 0,6 stupnjeva Celzijevih iznad prosjeka za taj mjesec iz razdoblja 1991.-2020. i 1,51 stupanj Celzijev iznad predindustrijskih razina.
To je 21. mjesec u zadnja 22 mjeseca u kojem je prosječna globalna temperatura zraka na površini bila više od 1,5 stupnjeva Celzijevih iznad predindustrijske razine.
Analiza, u kojoj su korištene milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških postaja diljem svijeta, također je otkrila da je u posljednjem 12-mjesečnom razdoblju, od svibnja 2024. do travnja 2025., temperatura bila 1,58 stupanj Celzijev iznad predindustrijske razine, procijenjene razine od 1850. do 1900. koja se koristi za definiranje predindustrijskog doba.
To se događa unatoč pojavi "La Nine" u Pacifiku koja privremeno snižava globalne temperature.
Podaci također pokazuju da je temperatura površine mora izvan polarnih područja u prosjeku iznosila 20,89 stupnjeva Celzijevih, što ga čini drugim najtoplijim travnjem za mora nakon prošlogodišnjeg rekorda.
Temperature su bile pretežno iznad prosjeka diljem Europe, s najvećim toplinskim anomalijama zabilježenim nad istočnom Europom, zapadnom Rusijom, Kazahstanom i Norveškom.
Prosječna temperatura iznad kopna iznosila je 9,38 °C, što je oko 1,01 °C iznad prosjeka za travanj od 1991. do 2020., što ga čini šestim najtoplijim travnjem u Europi.
Također su bile uglavnom iznad prosjeka na ruskom Dalekom istoku, u velikom dijelu zapadno-središnje Azije, nad većim dijelom Sjeverne Amerike, dijelom Australije te diljem Antarktičkog poluotoka i zapadne Antarktike.
Međutim, jug Južne Amerike, istočna Kanada u regiji Velikih jezera i iznad Hudsonova zaljeva, preko sjeveroistočnog Grenlanda i Svalbarda, iznad sjeverne Australije i istočne Antarktike zabilježili su većinu temperatura ispod prosjeka.
Opseg arktičkog morskog leda bio je 3 posto ispod prosjeka, što je šesti najniži mjesečni opseg za travanj u 47-godišnjoj satelitskoj evidenciji, nakon četiri mjeseca s rekordno niskim mjesečnim vrijednostima za to doba godine.
Opseg antarktičkog morskog leda bio je 10 posto ispod prosjeka, što ga čini 10. najnižim u povijesti mjerenja za taj mjesec.
Samantha Burgess, strateška voditeljica za klimu u Europskom centru za srednjoročne vremenske prognoze koji vodi C3S, rekla je: „Globalno, travanj 2025. bio je drugi najtopliji travanj u povijesti mjerenja, nastavljajući dugi niz mjeseci s preko 1,5 stupanj Celzijev iznad predindustrijske temperature.“
"Kontinuirano praćenje klime ključan je alat za razumijevanje i reagiranje na stalne promjene našeg klimatskog sustava", dodala je.