Američki glumac Leonardo DiCaprio (44) poznat po svojoj brizi za okoliš reagirao je i na požare koji haraju Amazonijom te je donirao 30 milijuna kuna koje će biti raspoređene u pet ekoloških organizacija. Ako i ti želiš nešto učiniti i doprinijeti spasu 'pluća svijeta', otkrivamo što možeš poduzeti.
DiCapriova donacija bit će raspoređena u: "Instituto Associacao Floresta Protegida", "Coordination of the Indigenous Organizations of the Brazilian Amazon", "Instituto Kabu", "Instituto Raoni" i "Instituto Socioambiental", koje se već tri tjedna bore protiv požara.
Duboko sam zabrinut zbog ove krize u Amazoni. Pokrenuli smo 'Amazon Forest Fund' s organizacijom 'Earth Alliance'. Fond je osnovan kako bi pomogao lokalnim partnerima i autohtonim zajednicama koje štite Amazonu.
Donirajte i vi - napisao je poznati glumac na društvenim mrežama. Također je napisao u kakvim teškim uvjetima rade vatrogasci u Amazoniji i da se u to osobno uvjerio, također je istaknuo zasluge plemena Guajajara koji čuvanje Amazone plaćaju svojim životima.
Zbog proizvodnje hrane plemenima se oduzima njihov životni prostor
Osam milijuna hektara brazilskog dijela Amazonije dom je velikom broju plemena od kojih mnoga nikada nisu došla u dodir s ostatkom čovječanstva, samo su fotografirani iz zraka.
U Brazilu živi oko milijun domorodaca, a gotovo polovica ih živi u prašumi. Postoji čak 305 plemena koji žive na označenoj zemlji, odnosno Ustavom im se jamči pravo na taj teritorij i fizičku nepovredivost. Ali, nijedan predsjednik prije Bolsonara nije bio toliko neprijateljski raspoložen prema domorodcima. Rekao je da im on ne bi ostavio niti jedan milimetar zemlje.
Nekoliko članova plemena je ubijeno
Pleme Guajajara jedno je od amazonskih plemena i oni se nazivaju čuvarima šume te vode rat s farmerima koje žele iskrčiti dio šume na kojem oni žive kako bi imali više mjesta za ispašu goveda. Pleme je uspostavilo patrole za zaštitu svog područja prije šest godina. Iako je krčenje prašume počele puno prije Bolsonara, nitko poput njega nije bio tako neprijateljski raspoložen prema domorodačkom stanovništvu. Uzgajivači stoke i poljoprivrednici obožavaju Bolsonara jer im je obećao da će moći proširiti svoj prostor za ispašu stoke na zabranjena područja, ali domorodci se ne daju i planiraju braniti svoju zemlju. Sonia Guajajara aktivistica iz istoimenog plemena rekla je da je već nekoliko članova plemena ubijeno zato jer su branili zemlju.
Industrija mesa glavni je krivac za uništavanje Amazonije
Brazil je dom milijunima vrsta, a najveća prijetnja im je uzgoj stoke koja je uzrok 80 posto deforestacije. Glavna kompanija koja pokreće uništavanje prašume radi govedine je JBS, najveća svjetska mesna kompanija. Prošle godine JBS zaradio je 46 milijardi dolara, JBS je također jedna od najkorumpiranijih kompanija na svijetu. Vode je braća Batista. Onyx Lorenzoni, Bolsonarov šef kabineta priznao da je uzimao novac od JBS-a, a Bolsonarova ministrica poljoprivrede Tereza Cristina Dias omogućila je JBS-u porezne povlastice, a uz to je imala i svoje privatne poslove s njima. Braća Batista u sudskom procesu priznali su da su podmitili gotovo 2000 političara i potrošili 150 milijuna dolara samo za mito i pristali platiti 3.2 milijardi dolara novčanih kazni.
Kako je slučaj pokazao, pritisak ipak može pomoći, stoga potpiši peticiju
Nakon što su ogromni požari zahvatili Amazoniju i svjetska javnost se digla na noge te čelnici zemalja G7 koji su prošli vikend imali sastanak u Francuskoj - Jair Bolsonaro, predsjednik Brazila odobrio da vojska pomogne vatrogascima u borbi protiv požara u Amazoniji te je požar na nekim od lokacija stavljen pod kontrolu. Vojne akcije za gašenje požara odobrio je tek nakon golemog pritiska svjetske javnosti i prosvjeda diljem Brazila.
Potpiši peticiju organizacije Greenpeace koja se zalaže za spas Amazonije kako bi se smanjile posljedice klimatskih promjena i kako bi se staništa ljudi i životinja koji žive na tom područja prestala eksploatirati zbog biznisa povezanog s uzgojem govedine i soje.