U svjetlu prošlotjednih događaja, slike napuštenih pasa na aerodromu u Kabulu izazvale su ljute reakcije i pozive na akciju. Ljudi su komentirajuću na društvenim mrežama zahtijevali pravdu i tražili načine za spašavanje napuštenih pasa. Situacija se toliko zahuktala da je Pentagon morao demantirati tvrdnje da su američki službeni psi ostavljeni.
Američki mediji se pitaju: jesmo li zaboravili na stvarna pitanja koja su pred nama? Što je sa svim ljudskim životima koji su još u igri? Američka vojska možda nije ostavila službene pse, ali su zato ostavili Afganistance. Pojašnjenje Pentagona da američki vojni psi nisu ostavljeni u Kabulu neće nikoga smiriti, kriza i dalje traje u punom jeku, piše Your Tango.
"Čak 300.000 Afganistanaca i dalje je u neposrednoj opasnosti. Ili barem tako procjenjuju stručnjaci za izbjeglice, obzirom na to da američki dužnosnici nerado nude vlastitu procjenu koliko Afganistanaca još treba spasiti. No, postaje još više zabrinjavajuće kad uzmemo u obzir tisuće civila koji se samo mogu izvesti iz zemlje svakoga dana. To su sve djeca, žene i muškarci koji se suočavaju sa strahotama koje naše vijesti ne mogu ni dočarati", naveo je The New York Times u prebrojavanju koliko civila treba biti spašeno.
"Ipak, čini se da su slike ostavljenih ljubimaca iz Kabula probudile više empatije nego izvještaji o stvarnim ljudima kojima je potrebna pomoć", pisali su mnogi mediji kad su gledali dolazak pasa iz Afganistana i dok nisu imali cijelu sliku o događaju. Britanija je također osuđena zbog davanja prednosti psima nad afganistanskim narodom. Naime, Britansko ministarstvo obrane nedavno je potvrdilo da je bivši vojnik Paul Pen Farthing unajmio privatni avion do Kabula i natrag uz pomoć britanske vojske kako bi spasio napuštene životinje.
We left behind service dogs in Afghanistan at the Kabul Airport.
— JD Sharp (@imjdsharp) August 30, 2021
I'm visibly angry about this. pic.twitter.com/XiSAkxz5o2
Paul Farthing je bivši marinac koji je u Kabulu osnovao sklonište za životinje, a nakon što su talibani preuzeli vlast u Afganistanu, nije pristajao napustiti zemlju dok ne spasi sve životinje iz svog skloništa. Farthing je tako odveo 200 mačaka i pasa lutalica pored očajnih Afganistanaca koji su s nestrpljenjem iščekivali spas izvan zračne luke jer su talibani samo propustili životinje.
Od raspada afganistanske vlade, Farthing i njegovi pristaše vodili su kampanju za evakuaciju osoblja skloništa, njihovih obitelji i 140 pasa i 60 mačaka iz zemlje, a plan za evakuaciju životinja nazvao je ''Operacija arka'', piše BBC. Prikupio je novac za privatni let, ali talibani su spriječili prolazak ljudi, a propustili su životinje, piše Nowzad.
Koliko je nesporazuma izazvala "Operacija arka" svjedoče sljedeće izjave: "Upravo smo upotrijebili silnu vojsku da spasimo 200 životinja, a u međuvremenu će obitelj mog prevoditelja vjerojatno biti ubijena", rekao je bivši pripadnik vojske i torijevski zastupnik Tom Tugendhat, koji se ustrajno bori da odvede na sigurno u Veliku Britaniju obitelj vojnog prevoditelja.
"Kad me jedan prevoditelj prije nekoliko dana upitao: 'Zašto moje petogodišnje dijete vrijedi manje od psa?' Nisam imao odgovor", rekao je Tugendhat, a prenio LBC.