Zima dolazi! Ojačaj svoj imunitet uz ove namirnice
Kada dođe do prehlade, upale grla ili gripe, tada je već kasno. Čaj, med i limun u tom slučaju više ne pomažu mnogo, ali su zato odlični za prevenciju. Uvrstiš li u svoj jelovnik još pokoju zdravu namirnicu, ojačat ćeš imunitet i učiniti ga otpornijim na sve što mu prijeti kada stignu hladni zimski dani.
Svi znamo da je vitamin C ključan u borbi protiv prehlade i fantastičan za imunitet jer povećava proizvodnju bijelih krvnih stanica koje su važne u borbi protiv infekcija. Međutim, naše tijelo ne proizvodi vitamine niti ih čuva, stoga ih svakodnevno treba unositi u organizam putem hrane. Nažalost, jedna jabuka na dan NE tjera doktora iz kuće van, stoga tijekom zimskih mjeseci treba pojačano jesti povrće i voće bogato vitaminima.
Citrusno voće
Osim što su puni vitamina C koji osnažuje imunitet, naranča, mandarina, klementina, limun, grejp i limeta odličan su izvor vlakana. Pomažu smanjiti kolesterol te reguliraju razinu glukoze u krvi, a sadrže i kalij koji regulira vodu u tijelu, održava normalnu funkciju živaca i mišića te pogoduje zdravlju kostiju. Citrusi su ujedno odličan saveznik u borbi protiv kilograma i odličan izvor hidratacije, a pozitivno utječu i na kožu koja će, jedeš li dovoljno ovog voća, izgledati mlađe i svježije.
Kivi i papaja
Osim što je pun C i K vitamina koji poboljšavaju imunitet, kivi pomaže i kod problema s astmom i krvnim tlakom. Istraživanje iz 2014. provedeno u Sveučilišnoj bolnici Oslo u Norveškoj otkrilo je da tri kivija dnevno znatno smanjuju krvni tlak i krvne ugruške, što dugoročno može utjecati na smanjenje rizika od srčanog udara. Usto, kivi znatno smanjuje rizik od gubitka vida uzrokovanog makularnom degeneracijom (bolest središnjeg dijela mrežnice koja se javlja u starosti).
Papaja je bogata antioksidansima te je jedna od rijetkih voćki s antikancerogenim svojstvima. Djeluje protuupalno te poboljšava probavu, a utječe i na kožu, odnosno smanjuje bore i druge tragove starenja kože.
Brokula i špinat
Puna vitamina A, C i E te antioksidansa i vlakana, brokula je jedna od najzdravijih namirnica koje možeš uvrstiti u svakodnevni jelovnik. S druge strane, kod špinata je impresivno to što sadrži vrlo veliku količinu proteina u odnosu na drugo povrće, koji su ključni za rast i razvoj mišića. Ipak, najvažniji dio špinata su minerali jer povećavaju otpornost imunološkog sustava na bolesti i upale.
Svakako zapamti da su brokula i špinat najzdraviji ako ih kuhaš kraće, jer će na taj način zadržati najviše vitamina i minerala zbog kojih su broj jedan među povrćem.
Crvena paprika
Iako je uvriježeno mišljenje da citrusno voće sadrži najviše C vitamina, crvena paprika ima ga čak dvostruko više, a usto sadrži beta karoten koji pogoduje zdravlju i ljepoti kože. Bogata je vitaminom B6 i folatom koji pomažu kod anemije, a usto je puna vitamina A zaslužnog za dobar vid. Ipak, kod crvene paprike je možda najznačajnija količina likopena koji sadrži. Naime, likopen je pigment koji daje crvenu boju povrću, no ujedno pomaže u borbi protiv raka prostate i pluća.
Kurkuma i zeleni čaj
Izuzev povrća i voća, začini i čajevi također su snažni saveznici u jačanju imuniteta i obrani od potencijalnih prehlada, upala grla i sličnih tegoba koje se pojačano javljaju u hladnijim danima. Kurkuma je poznata po svojim protuupalnim svojstvima pa je, osim u curry, možeš slobodno uvrstiti u variva ili druge povrtne recepte. Ako baš i nisi fan specifičnog okusa ove namirnice, razmisli o dodacima prehrani kao što je Almagea® CURCUMIN FORTE+ koji će ti osigurati dovoljan unos ovog svestranog začina, a ujedno je obogaćen korisnim vitaminom D.
Kad su u pitanju čajevi, većina nas zna za dobrobiti zelenog čaja, i to opravdano. Naime, osim što zbog svojih antioksidativnih svojstava pomaže u održavanju normalne tjelesne težine, zeleni čaj smanjuje i rizik od srčanih oboljenja jer pozitivno utječe na razinu kolesterola u krvi. Usto, prema istraživanju Instituta Linus Pauling na Sveučilištu u Oregonu, ovaj biljni napitak ima sposobnost povećanja T-stanica u krvi koje imaju ključnu ulogu u očuvanju imunološkog sustava i suzbijanju autoimunih bolesti.
Češnjak i đumbir
Češnjak je od davnina poznat kao namirnica koja se bori protiv infekcija uzrokovanih bakterijama i virusima, jer stimulira aktivnost stanica koje se bore protiv prehlade i gripe. Njegova moć skriva se u sumpornim spojevima kao što je alicin, koji je izuzetno učinkovit kod stafilokoknih infekcija. Ističe se i kod raznih plućnih oboljenja, a izrazito je djelotvoran kod liječenja bronhitisa.
Đumbir pomaže kod problema s astmom i djeluje protuupalno. Smanjuje groznice, smiruje grlobolje i potiče kašalj kako bi se uklonila sluz iz pluća. Korijen đumbira ima dugu povijest u liječenju na prostorima Azije i Indije, a osim što je odlična namirnica za jačanje imuniteta, ublažava i grčeve u trbuhu, jutarnje mučnine kod trudnica te jake menstrualne bolove. Njegove dobrobiti su bezbrojne pa ga svakako uvrsti u prehranu, barem u obliku čaja.
Med
Poznat i kao tekuće zlato, med je jednostavno nezaobilazan kad su u pitanju imunitet i prehlada. Zbog njegovih antibakterijskih i antigljivičnih svojstava koristili su ga još i drevni Egipćani, Grci i Rimljani. Osim vitamina i minerala kao što su željezo, kalcij, magnezij i kalij, sadrži i enzime i aminokiseline, što ga čini ljekovitom namirnicom koju moraš imati u kuhinjskom ormariću. Osim što je ukusan, prava je energetska bomba zbog koje ćeš biti manje umorna i bezvoljna, a ujedno jača imunitet.
Želitš li ove zime preskočiti kašalj, šmrcanje i temperaturu, svako jutro popij topli napitak od meda, limuna, malo đumbira i kurkume te uživaj u zimi i ostani zdrav!