Zašto vrućina uzrokuje glavobolje i kako ih izbjeći
Audrey Pachuta imala je svoju prvu glavobolju od vrućine kada joj je bilo devet godina. Tijekom softball turnira tog ljeta, u njezinoj rodnoj državi New Jersey bilo je jako vruće – na terenu je bilo preko 32 ˚C. Prisjetila se kako je jaka bol pulsirala iza njezinih očiju nakon svake utakmice. Nakon jedne utakmice kada je bilo stvarno pakleno vruće požalila se ocu da ne vidi. Pachuta (19), sada shvaća da su problemi s vidom koje je tada imala bili rezultat migrene, izazvane vrućinom, piše The Washington Post.
Od tada su toplinski valovi postali sve češći i dugotrajniji diljem svijeta zbog klimatskih promjena. Poremećaji vezani uz glavobolju pogađaju približno 40 % stanovništva ili 3,1 milijardu ljudi. Polovica onih s migrenom navodi vrijeme kao jedan od okidača glavobolje, prema Elizabeth Loder, voditeljici odjela za glavobolje Brigham and Women's Hospital.
Evo što trebate znati o glavoboljama od vrućine i kako ih izbjeći.
Može li vrućina doista uzrokovati glavobolje?
Toplina može biti jedan od glavnih uzroka, složili su se stručnjaci, iako je početak glavobolje često kombinacija složenih okolišnih čimbenika. Visoke temperature često su popraćene promjenama barometarskog tlaka, izravnom izloženošću suncu i vlažnosti, a te promjene okoliša mogu izazvati glavobolju kod onih koji imaju migrenu.
"Mozak s migrenom ne voli promjene. Želi da spavate u isto vrijeme, jedete istu stvar. Dakle, velike promjene temperature i vremena ne djeluju dobro na migrenu", rekla je Jessica Ailani, neurologinja i direktorica Centra za glavobolje u MedStar Georgetown.
Stručnjaci nisu sigurni u točan mehanizam pomoću kojeg toplina može aktivirati glavobolju, iako toplina može dovesti do procesa za koje se zna da uzrokuju glavobolju. Ekstremna dehidracija može uzrokovati skupljanje vašeg mozga i povlačenje krvnih žila koje oblažu mozak, što može dovesti do fizičke boli, rekla je Loder.
U ekstremnim slučajevima, toplina može utjecati na funkciju moždanih neurona, prema neurologu klinike Mayo, Narayanu Kissoonu. Promijenjena funkcija stanica dovodi do povećanja aktivnosti u centrima za bol u mozgu, rekao je.
Koja je razlika između glavobolje i migrene?
Glavobolja je čest simptom mnogih bolesti, rekla je Loder, dok je migrena neurološki poremećaj koji uzrokuje glavobolje.
"To je poput razlike između kihanja (moguće zbog alergije) i prehlade (koja je specifična virusna bolest)", rekao je neurolog Cherubino Di Lorenzo, s katedre za neurologiju na Sveučilištu Sapienza u Rimu.
Ljudi kojima je dijagnosticirana migrena imaju glavobolje zbog niza čimbenika, uključujući stres, dehidraciju, nedostatak sna - i, da, vrućinu, kažu stručnjaci. Žene više pate od migrene nego muškarci. Migrena obično dolazi s drugim simptomima, kao što su mučnina, umor, vrtoglavica i preosjetljivost na svjetlo ili zvuk.
Audrey Pachuta pronalazi olakšanje od migrene izazvane toplinom ležanjem u mračnoj sobi zatvorenih očiju dok joj bol iza očiju ne prestane. Tako može rano spriječiti napadaj migrene ako je glavobolja blaga.
Malo je vjerojatno da će vrućina izazvati glavobolju kod onih koji obično ne pate od nje, objasnila je Loder. U tim slučajevima, glavobolja izazvana visokim temperaturama može biti znak ozbiljnije bolesti povezane s vrućinom, poput iscrpljenosti od topline ili toplinskog udara, rekla je Loder. Važno je rano prepoznati ove simptome, hidrirati se i pronaći mjesto za hlađenje.
Je li samo dehidracija uzrok glavobolje?
Dehidracija svakako može pogoršati sposobnost tijela da se nosi s vrućinom, ali nije nužno uzrok glavobolje izazvane vrućinom, složili su se stručnjaci. Ekstremna vrućina može dovesti do neravnoteže elektrolita, jer tijelo gubi natrij znojenjem, što znači da je važno nadoknaditi elektrolite, kao i vodu. "Dehidracija je usko povezana s neravnotežom elektrolita jer voda slijedi sol. S gubitkom soli, tijelo je manje sposobno zadržati vodu", rekao je Kissoon.
No, glavobolje od vrućine mogu se pojaviti čak i kada je netko dobro hidriran. Patrick Cortesi (55) je krajobrazni arhiterkt u Bloomingtonu. Budući da njegov posao zahtijeva da bude vani 40 sati tjedno, Cortesi nosi zaštitnu opremu od sunca, pije puno vode i radi pauze u klimatiziranim prostorima tijekom toplijih dana u godini. Unatoč tome, Cortesi pati od višestrukih glavobolja tijekom tjedna u regiji poznatoj po sezonskim sparnim uvjetima.
"Nije samo dehidracija", rekla je Ailani. "Morate se bolje brinuti o sebi svaki put kada indeks topline dođe do ove točke", dodala je.
Što možete učiniti da ublažite simptome?
Glavobolja uzrokovana toplinom, osobito ako ne patite od migrene, znak je da bi se stvari mogle pogoršati. Maknite se s vrućine i pokušajte se rashladiti hladnim pićem ili ledenim oblogom. Potražite klima uređaj u zatvorenom prostoru ili iskoristite trgovačke centre s klimatizacijom. Pijte vodu i napitke s elektrolitima kako biste pomogli svom tijelu da se oporavi. Dodajte elektrolite u svoju vodu posipanjem soli ili soka od limuna, rekla je Ailani.
Tada možete koristiti strategije koje vam obično pomažu u upravljanju glavoboljom – kao što je ležanje u mračnoj sobi sa zatvorenim očima, rekla je Loder.
Izbjegavajte poznate okidače vezane uz hranu i smanjite alkohol, koji može pridonijeti dehidraciji, rekao je Kissoon. Slatka pića također mogu dovesti do dehidracije, rekao je Di Lorenzo. Još jedan naizgled očit prijedlog – izbjegavajte vježbanje na otvorenom za vrijeme visokih temperatura. "Čini se trivijalnim savjetom, ali gotovo svi prijavljeni slučajevi glavobolje zbog toplinskog udara dogodili su se kod onih koji nisu slijedili ovo pravilo zdravog razuma", rekao je Di Lorenzo. Ako morate biti vani, sunčane naočale mogu biti korisna preventivna mjera, dodao je.
Postoji nekoliko provjerenih lijekova za glavobolju bez recepta, poput aspirina. Liječnici vam također mogu propisati triptane, koji djeluju tako da se vežu za serotoninske receptore i sprječavaju oslobađanje tvari koje stimuliraju živčanu aktivnost, rekla je Loder.
Tretmani migrene koje je nedavno odobrila američka Agencija za hranu i lijekove uključuju antagoniste CGRP-a, koji ciljaju na molekulu koja igra ulogu u glavoboljama. Lasmiditan, koji djeluje slično triptanima, može biti sigurniji za pacijente s migrenom koji imaju povijest krvožilnih bolesti, rekao je Kissoon.
Osim toga, preventivni tretmani kao što su CGRP monoklonska antitijela blokiraju djelovanje CGRP-a i uzimaju ih osobe s migrenom bez obzira na to imaju li glavobolju. "Preporučujemo da osoba s migrenom koja šest ili više dana mjesečno ima bilo koju vrstu glavobolje uzima preventivne lijekove kako bi se smanjio broj dana kada ima glavobolju", rekao je Kissoon.
Svi oni koji se bore s čestim glavoboljama, posebno tijekom vrućina, trebali bi kontaktirati svog liječnika. "To nije bezizlazna situacija. Postoji mnogo tretmana koji će vam pomoći da prebrodite ove teške mjesece", rekla je Ailani.