6 uobičajenih pogrešaka pri izradi smoothieja koje usporavaju mršavljenje

Unsplash+
Teško je ne voljeti smoothieje. Mogu biti praktični, ukusni i zdrav izbor koji osigurava proteine, vlakna, zdrave masnoće, vitamine, minerale i antioksidanse.
Vidi originalni članak

Međutim, nisu svi smoothieji jednaki. Mogu imati malo hranjivih tvari koje daju osjećaj sitosti poput vlakana i proteina, a puno ugljikohidrata i dodanog šećera, što ih čini manje zasitnima i manje pogodnima za mršavljenje.

Evo šest uobičajenih pogrešaka u smoothiejima koje bi mogle biti prepreka u postizanju ciljeva mršavljenja.

Ne dodajete proteine ili vlakna 

Proteini potiču oslobađanje hormona sitosti, a vlakna su, osim za osjećaj sitosti, također važna i za kontrolu šećera u krvi. Poput proteina, vlakna usporavaju probavu, što dovodi do sporijeg i stabilnijeg porasta šećera u krvi.

Izvori proteina uključuju:

Izvori vlakana uključuju:

  • Voće
  • Povrće
  • Orašasti plodovi
  • Sjemenke

Ne obraćate pažnju na popis sastojaka

Ako kupujete gotove smoothieje, važno je pročitati nutritivne informacije, uključujući kalorijski sadržaj i sastojke. Mnogi gotovi smoothieji imaju malo hranjivih tvari poput proteina i vlakana, ali puno ugljikohidrata i šećera. Birajte smoothieje napravljene od svježeg ili smrznutog voća, a ne od voćnog soka, i one koje sadrže najmanje 15 grama proteina.  

smanjuje se broj korisnih tvari Nije svaka kombinacija voća dobra za smoothie, evo zašto

Koristite niskokalorične smoothieja kao obroka

Iako se smoothieji mogu koristiti kao zamjena za obroke u krajnjoj nuždi, trebali biste paziti da sadrže dovoljno kalorija i proteina. Ako koristite smoothie kao zamjenu za obrok, trebao bi sadržavati najmanje 400 kalorija i najmanje 20 grama proteina. 

Pijenje smoothieja s niskim udjelom kalorija i proteina kao zamjene za obroke može imati kontraefekt i uzrokovati da konzumirate više kalorija tijekom sljedećeg obroka. Kako biste osigurali da je vaš smoothie za obrok sveobuhvatan, provjerite sadrži li izvor proteina, vlakana i masti.

Dodajete sladila ili zaslađene proizvode

Iako povremeno uživanje u zaslađenom smoothieju neće naštetiti vašem zdravlju, najbolje je odabrati smoothieje napravljene od prirodno slatkih sastojaka, poput svježeg ili smrznutog voća. Neki gotovi smoothieji sadrže sastojke s visokim udjelom dodanog šećera, poput zaslađenih sirupa, šerbeta, sladoleda i slično. Šećer možete dodati i domaćim smoothiejima koristeći sastojke poput zaslađenih jogurta ili zaslađenog mlijeka i biljnih alternativa mlijeku. 

No, konzumiranje previše dodanog šećera može štetiti zdravlju i povećati rizik od debljanja i nekoliko bolesti, poput dijabetesa tipa 2 i bolesti srca. Kako biste smanjili dodani šećer, birajte nezaslađene sastojke za smoothie, poput nezaslađenih proteinskih prahova, nezaslađenog jogurta i nezaslađenog biljnog mlijeka. 

obilje c vitamina Smoothie od jagoda, naranče i banane, obogaćen proteinima

Koristite sok kao jedinu tekućinu

Iako stopostotni voćni sok sadrži esencijalne hranjive tvari, poput vitamina C i kalija, korištenje istog kao baze za smoothie može značajno povećati sadržaj ugljikohidrata i šećera. Osim toga, voćnom soku nedostaju vlakna koja se nalaze u cijelom voću i koja daju osjećaj zasićenosti. 

Ako pripremate smoothie, razmislite o korištenju cijelog voća i vode ili nezaslađenog biljnog mlijeka, poput kokosovog ili  bademovog mlijeka, kao baze umjesto voćnog soka. 

Štedite na zdravim masnoćama

Zdrava masnoća je esencijalni nutrijent potreban za energiju, proizvodnju hormona i apsorpciju hranjivih tvari topivih u mastima. Također može obogatiti smoothie i poboljšati njegovu teksturu, pomažući vam da se osjećate više sito. Dodajte zdravu masnoću poput maslaca od kikirikija ili avokada u svoj smoothie kako biste povećali apsorpciju vitamina topivih u mastima poput vitamina A i K.

s krivim sastojcima smoothie postaje loš izbor 14 najboljih sastojaka za smoothie koji potiču mršavljenje plus 4 recepta

Posjeti missZDRAVA.hr