Victoria Beckham tvrdi da je pomoću ove skromne prehrane izliječila svoje akne, evo što kažu dermatolozi
Victoria (50) je otkrila da se borila s aknama na vrhuncu svoje karijere, kada je bila u pop grupi Spice Girls, i još uvijek se pridržava strogih pravila kako bi ih držala pod kontrolom. Osim što je kao dijete prestala jesti meso, sada izbjegava jesti pšenicu (što znači većinu kruha i kolača) rekla je za The Telegraph .
Prema riječima njezina supruga Davida Beckhama, posljednjih 25 godina jede isti obrok - ribu na žaru i povrće kuhano na pari. No dermatolozi naglašavaju da iako je hranjiva i uravnotežena prehrana važna za održavanje zdrave kože, restriktivna prehrana nije. "Nema potrebe slijediti strogu dijetu, ograničenu samo na ribu i povrće, za blistav ten", rekla je za Daily Mail dr. Thivi Maruthappu, dermatologinja, nutricionista i glasnogovornica Britanske zaklade za kožu. "Zapravo, dugoročno može imati negativne učinke na nečije blagostanje".
Dr. Maruthappu je dodala da, iako unos dovoljne količine vitamina i proteina može pomoći u promicanju čiste kože, to neće nužno izliječiti akne. Prehrana bi mogla imati neke koristi za poboljšanje znakova starenja, poput bora i opuštenosti. Na primjer, voće i povrće puno je antioksidansa koji pomažu smanjiti oštećenje stanica koje može dovesti do preranog starenja kože, prema dr. Maruthappu. Štoviše, dovoljan unos nemasnih proteina poput ribe, tofua i slanutka može pomoći u popravljanju i regeneraciji kolagena u koži. Kolagen je protein koji daje strukturu i elastičnost tjelesnim tkivima, uključujući kožu, održavajući je mekom i sprječavajući opuštenost. Međutim, malo je dokaza da kolagen koji se apsorbira iz hrane ima bilo kakav učinak na zdravlje kože.
Prema Britanskoj udruzi dermatologa (BAD), nema dovoljno istraživanja koja bi dokazala vezu između prehrane i akni. Međutim, dodaju da postoje uvjerljivi dokazi da slatka hrana može povećati proizvodnju masnoće u koži, što može zarobiti bakterije i dovesti do nastanka akni. Slatka hrana može dovesti do viših razina šećera u krvi, što podiže razinu hormona IGF-1 u tijelu, objašnjava BAD. To izaziva porast hormona testosterona i dihidrotestosterona (DHT) koji uzrokuju širenje žlijezda lojnica na koži, povećavajući proizvodnju masnoće i začepljenja na koži koja uzrokuju prištiće.
Stručnjaci su također upozorili da ograničavanje pšenice nije siguran način da za postizanje savršene kože. Dr. Justine Kluk, dermatologinja koja se specijalizirala za liječenje akni, naglasila je da pšenica sama po sebi nije uzrok akni. "Konzumacija puno slatke hrane i rafiniranih ugljikohidrata, poput bijelog kruha, bijele riže, bijele tjestenine, može biti povezana s pojavom akni, ali ne postoji jedno rješenje za sve". objasnila je dr. Kluk. "Prehrana bogata hranjivim tvarima koja uključuje obilje cjelovitih žitarica, zdravih masnoća, voća i povrća dosljednije podržava zdravlje kože nego izbacivanje određene hrane".
Akne su vrlo česta kožna bolest koja obično počinje u pubertetu, ali se može nastaviti dugo u odrasloj dobi. Uzrokovane su kombinacijom čimbenika uključujući hormonske fluktuacije (koje utječu na količinu ulja koju proizvode žlijezde ispod kože), neke lijekove i određene proizvode za kožu.
Postoje i dokazi o genetskoj vezi, budući da se problem s kožom često javlja u obiteljima, prema BAD-u. Tretmani koji pomažu u liječenju mogu biti benzoil peroksid i azelainska kiselina za isušivanje pustula i oralnih antibiotika za ubijanje bakterija koje uzrokuju akne. Oralna kontracepcijska pilula može pomoći stabilizirati otpuštanje hormona koji uzrokuju akne. U težim slučajevima dermatolozi mogu propisati jače lijekove kao što su izotretinoin i spironolakton.
Uz svoju discipliniranu dijetu, Victoria također koristi skupocjeni uređaj za svjetlosnu terapiju na licu 30 minuta svako jutro. Koristeći kombinaciju crvenog i infracrvenog svjetla, ovaj uređaj potiče cirkulaciju, glatku teksturu kože i potiče proizvodnju kolagena. Dr. Kluk je rekla da postoji određeni potencijal u ovom uređaju. "Terapija crvenim svjetlom potencijalno može pomoći stimulirati proizvodnju kolagena i smanjiti upalu, dok plavo svjetlo cilja na bakterije koje uzrokuju akne. Studije u kliničkim ili bolničkim okruženjima sugeriraju da korištenje LED-a može pridonijeti čistijem, blistavijem tenu, iako LED uređaji kod kuće u najboljem slučaju uzrokuju skromna poboljšanja".
No dr. Kluk je napomenula da kupnja skupocjenog uređaja nije realna za većinu ljudi. Umjesto toga, dr. Kluk je preporučila ljudima koji se bore s aknama da potraže pomoć dermatologa. "Prilagođeni plan liječenja, uključujući recepte temeljene na dokazima, način života i intervencije u njezi kože, daje bolje, dugotrajnije rezultate za većinu ljudi", naglasila je.