Kralj Charles odrekao se jedne namirnice kako bi ubrzao oporavak od raka, a otkrivena je i njegova rutina vježbanja
Kralj je oduvijek bio predan wellnessu, birajući jednostavna i organska jela umjesto teške hrane, no sada je svom zdravlju pristupio još ozbiljnije. Tom Parker Bowles, sin kraljice Camille, podijelio je svoja saznanja o kraljevim promjenama u prehrani, otkrivajući da se odrekao crvenog mesa, piše Daily Mail.
"Mislim da Charlesu neće biti velika žrtva izbaciti crveno meso. Oduvijek je bio vrlo svjestan svoje prehrane - vrlo je rijetko jeo ručak. I dugi niz godina namjerno izbjegava meso i ribu dva dana u tjednu", rekla je bivša kraljevska dopisnica BBC-ja Jennie Bond. Dodala je da je smanjio i količinu mliječnih proizvoda koje jede, ali to je zbog ekoloških razloga.
Međutim, kralj sada ima medicinski razlog da potpuno izbaci crveno meso. "Vjerojatno će mu nedostajati njegova pečena janjetina... ali sigurna sam da je potpuno usredotočen na svoj oporavak i da će učiniti sve što liječnici kažu da pobijedi ili kontrolira rak", zaključila je Bond.
Velike, opsežne analize povezale su prehranu bogatu crvenim mesom s rakom, osobito s onima koje utječu na probavni trakt poput raka debelog crijeva i želuca. Prerađeno crveno meso poput šunke i slanine pokazalo se posebno štetnim zbog konzervansa koji se dodaju tijekom procesa sušenja, što može potaknuti otpuštanje spojeva koji uzrokuju rak u crijevima.
Međutim, stručnjaci nisu sigurni kako se to točno događa i koja je točna razina povećanog rizika od raka. Jedan od mogućih razloga zašto bi crveno meso moglo uzrokovati rak je hem. Hem je spoj koji sadrži željezo koji se prirodno nalazi u crvenom mesu, ali kada se probavi može se razgraditi u N-nitrozo kemikalije koje uzrokuju rak, prema Cancer Research UK. Također se heterociklički amini (HCA) i policiklički amini (PCA), koji mogu oštetiti stanice u crijevima, proizvode kada se crveno meso kuha na visokim temperaturama, kao što je pečenje na roštilju.
Međutim, stručnjaci kažu da je meso važan izvor hranjivih tvari u svakodnevnoj prehrani, uključujući vitamin B12 koji je vitalan za rad živaca, proizvodnju DNK u stanicama i proizvodnju krvi. Crveno meso također tijelu daje željezo koje je važno za stvaranje crvenih krvnih zrnaca i cink koji pomaže u zacjeljivanju rana te druge vitamine B koji pomažu tijelu da apsorbira energiju iz hrane.
Kralj također voli zdravi doručka koji se sastoji od domaćeg kruha i zdjelice svježeg voća i svježeg soka. "Jede šest različitih vrsta meda, neke posebne muslije i sušeno voće", rekao je bivši kraljevski kuhar Graham Newbould. Voće, kruh od cjelovitog brašna i musli bogati su vlaknima koja mogu pomoći u smanjenju rizika od raka. Vlakna su dio ugljikohidrata iz biljaka koje tijelo ne može u potpunosti probaviti, za razliku od masti i proteina te prolaze kroz veći dio probavnog sustava relativno netaknuta. Također pomažu u reguliranju pražnjenja crijeva i smanjuju vrijeme u kojem su štetne tvari u kontaktu s debelim crijevom, zbog čega se smatra da smanjuju rizik od raka crijeva.
Konzumiranje veće količine vlakana također može pomoći u održavanju zdrave tjelesne težine tako što dulje potiču osjećaj sitosti, što ne samo da smanjuje rizik od raka crijeva, već i 12 drugih vrsta, prema Cancer Research UK. Za žene mlađe od 50 godina preporuka je 25 grama vlakana dnevno, za žene starije od 50 godina 21 gram. Za muškarce do 50 godina 38 grama, za starije od 50 godina 30 grama. Dobri izvori vlakana su proizvodi od cjelovitih žitarica, voće, povrće, grah, grašak i druge mahunarke, orašasti plodovi i sjemenke.
Drži se kratke fitness rutine
Dugo se nagađalo o jutarnjoj rutini kralja Charlesa, a prema princu Harryju i njegovoj autobiografiji "Spare", njegov otac voli raditi stoj na glavi, i to u donjem rublju. Ali postoji još jedna tajna kraljeve vitke građe - režim tjelovježbe koji su osmislile kanadske kraljevske zračne snage i koji traje samo 11 minuta dnevno, piše Daily Mail.
Čini se da to odgovara kralju - ne samo da je u dobroj formi u 76. godini svog života, nego je zbog tog režima vježbanja mogao ponovno preuzeti kraljevske dužnosti dok ide na kemoterapiju. Nedavno je Charlesov bivši tajnik za komunikacije Julian Payne otkrio da kralj svoj dan započinje vježbom već dugi niz godina, dodavši da je iznimno snažan i fit za čovjeka svojih godina.
Plan vježbanja koji kralj prati sastavio je kasnih 1950-ih kanadski pionir fitnessa i državni službenik dr. Bill Orban, koji je morao osmisliti režima vježbanja za pilote izvan forme, od kojih se trećina smatrala nesposobnim sposoban za letenje. Njegov 5BX, ili plan pet osnovnih vježbi, temeljio se na teoriji da je bitna kvaliteta (ne kvantiteta) i bio je toliki hit da je, kad je prvi put izašao u obliku knjižice, prodan u više od 23 milijuna kopija.
Vodeći principi su da se pet osnovnih vježbi – četiri za fleksibilnost i snagu (istezanje, trbušnjaci, sklekovi, leđne ekstenzije) i jedna za aerobnu kondiciju (trčanje na mjestu) – mogu izvoditi bilo gdje, u malom prostoru i bez opreme.
No, može li 65-godišnji trening - pogotovo onaj koji je tako kratak - doista biti koristan u odnosu na mnoštvo modernih fitness režima? Stručnjaci vjeruju da može, a znanost podupire ideju da postoji korist čak i od nekoliko minuta dnevne tjelovježbe. Nedavna studija istraživača sa Sveučilišta u Londonu i Sveučilišta u Sydneyu, objavljena u časopisu Circulation, otkrila je da bi dodavanje samo pet minuta dnevne aktivnosti za ubrzavanje otkucaja srca moglo sniziti krvni tlak i zaštititi od kardiovaskularnih bolesti.
Trening 5BX aktivira cijelo tijelo i može se izvoditi bilo gdje bez ikakvih posebnih utega ili mašina, tako da nema prepreka i svatko ga može raditi, kaže Liam Grimley, sportski znanstvenik i osobni trener. "Trening 5BX se sastoji od dvije minute dodirivanja nožnih prstiju, jedne minute trbušnjaka, istezanja leđa (ležeći na trbuhu, podižući noge i glavu od poda), sklekova i zatim šest minuta trčanja na mjestu između kojih se dodaje deset ponavljanja skijaških skokova, gdje stojite s desnom nogom i lijevom rukom naprijed, a zatim skačete dok mijenjate položaj, i skokovi iz čučnja, gdje skačete iz položaja čučnja", objašnjava Grimley.
Dodirivanje nožnih prstiju ubrzava otkucaje srca, pripremajući tijelo za veći napor. "Također zagrijavate tkiva kako biste izbjegli istezanje mišića", dodaje Grimley. "Onda su trbušnjaci, istezanje leđa i sklekovi primjeri vježbi koje koriste vlastitu tjelesnu težinu za poboljšanje mišićne snage".
Izgradnja mišića na ovaj način umjesto korištenja opreme za teretanu donosi svoje prednosti, kaže osobni trene Michael Baah. "Korištenje vlastite tjelesne težine - kod čučnjeva i sklekova - lakše je izvesti te može biti sigurnije i učinkovitije od korištenja opreme u teretani. Manji je rizik od ozljeda jer radite unutar vlastitih granica", dodaje Baah.
Zadnje šestominutno trčanje isprekidano je svakih 75 koraka s vježbom u stilu intervalnog treninga visokog intenziteta (HIIT), kao što su skijaški skokovi ili čučnjevi (gdje se spustite tako da su vam bedra pod kutom od 90 stupnjeva u odnosu na pod, a zatim skočite), koji izgrađuje kardiovaskularnu kondiciju i izdržljivost.
Postoji šest različitih faza u 5BX rutini, svaka s težim izmjenama svake vježbe. Na primjer, u prvoj fazi prilikom izvođenja trbušnjaka podižu se samo glava i ramena od poda, a sklekovi se rade s koljenima na podu. Do četvrte faze tijekom izvođenja trbušnjaka potrebno je dodirnuti nožne prste u stranu, dok se sklekovi izvode s rukama postavljenima široko u stranu.
I svaka faza ima progresiju u smislu broja ponavljanja koje radite. Na primjer, u prvoj fazi počinjete s dva skleka – i napredujete do 13 – prije nego što prijeđete na sljedeću fazu. Brzina kretanja kroz faze ovisi o dobi, a starijima od 60 godina preporučuje se da idu polako i provedu barem deset dana na svakoj razini. Neka vas ne zavara koliko je lako na početku, kaže Grimley, jer trening postaje vrlo izazovan.
Unatoč tome, mnogi fitness stručnjaci smatraju da pruža savršenu vježbu za svakoga, posebno za one koji nemaju vremena. "Kada biste ovo radili tijekom duljeg vremenskog razdoblja, vaša bi se izdržljivost i mišićna izdržljivost poboljšali, što bi pomoglo u zaštiti kralježnice i protiv padova", kaže narednik John Fleming, instruktor obuke u Kraljevskoj pukovniji Škotske. "Iako se fitness razvilo od 1950-ih, ova rutina je dobra jer je ukorijenjena u vrsti funkcionalne kondicije koja je potrebna vojniku ili pripadniku vojske, a to je razvijanje snažnog trupa potrebnog za nošenje teških tereta iznad glave i sposobnost dizanja s poda i brzog ulaženja i izlaženja iz malih prostora. Sve je u mobilnosti, fleksibilnosti i izgradnji kardiovaskularne kondicije", dodaje Fleming.
Baah kaže da je stalno izvođenje ono što čini ovaj trening uspješnim i da ga je mentalno lakše napraviti jer se radi samo 11 minuta dnevno. "Ako počinjete od nule, onda će praćenje ovog programa sigurno poboljšati vaše kardiovaskularno zdravlje", napominje Fleming ali preporučujuće dodavanje više aktivnosti u dan. "Zna se da kralj voli šetati čime dopunjuje plan 5BX".