Hrana za zdrave i snažne nokte
Kako ubrzati rast noktiju?
Kvalitetu i ljepotu noktiju mogu narušiti okolišni čimbenici poput niskih temperatura, različita fizička oštećenja i loša prehrana te nedovoljan unos vode. Izloženost tim čimbenicima može dovesti do suhih i krhkih noktiju, okomitih i vodoravnih udubljenja i izbočenja, abnormalnosti u boji noktiju i različitih točkica i mrlja.
Osim što služe kao ukras, nokti imaju i zadatak da čuvaju vrhove prstiju od ozljeda. Nokti su, kao i kosa, građeni od nekoliko vrsta keratina – proteina bogatog aminokiselinama sa sumporom koje poput ljepila drže keratinska vlakna zajedno.
Nokti u prosjeku rastu 2 do 3 milimetra mjesečno. Brže rastu nokti na rukama od onih na nogama, a zanimljivo je da najbrže raste nokat na srednjem prstu. Također, nokti brže rastu ljeti i tijekom trudnoće. Iznenađujuće, ali istinito, nokti brže rastu osobama koje ih grizu u usporedbi s osobama koje nisu nikad grizle nokte.
A aktivnosti kojima možemo ubrzati rast noktiju su tipkanje na tipkovnici, masiranje prstiju i stiskanje loptice protiv stresa čime se potiče cirkulacija pa samim time i njihov rast.
Proteini
Loša prehrana može usporiti rast noktiju i utjecati na njihovo zdravlje. S obzirom da su nokti građeni od proteina, važno je unositi adekvatnu količinu proteina poglavito onih bogatih aminokiselinama cisteinom i metioninom koje sadrže sumpor. Aminokiselina cistein nalazi se u hrani kao što je meso peradi, jogurt, žumanjak jajeta, crvena paprika, češnjak, luk, brokula, prokulice i zob, a obilje aminokiseline metionin nalazi se u bjelanjku jajeta, ribi, bijelom mesu peradi i svježem siru.
Nedostatak proteina u prehrani može se manifestirati bijelim mrljama i nedostatkom "polumjeseca" na noktima. Tipična hrvatska prehrana sadrži i više proteina nego što se preporuča, a valja naglasiti kako povišen unos proteina neće ubrzati rast noktiju niti utjecati na njihovu kvalitetu.
Vitamini B skupine
Biotin ili vitamin B7 poznat je po tome što ga veterinari propisuju za konje, za jačanje kopita. Relativno nedavno, biotin se počeo primjenjivati i kod ljudi za kvalitetniju kosu, kožu i nokte. U jednom istraživanju švicarski su znanstvenici svakodnevno davali ispitanicama s krhkim noktima 2,5 mg biotina. Rezultati su pokazali kako su nakon šest mjeseci ispitanicama nokti bili čvršći za 25 posto.
Najbolji izvori biotina su kikiriki, bademi, blitva, kozje mlijeko, jogurt, rajčica i jaja. Biotin se u značajnim količinama nalazi i u mrkvi, luku, avokadu, lososu i bananama. Osim biotina, i vitamin B12 se pokazao važnim za zdravlje noktiju. Nedostatak vitamina B12 može se javiti kod osoba koje imaju problema sa probavnim sustavom ili kod dugogodišnjih vegetarijanaca i vegana.
Najbolji izvori vitamina B12 su namirnice životinjskog podrijetla i to: teleća jetra, srdele, divljač, losos, morski rakovi, govedina, bakalar, jogurt, mlijeko i jaja.
Željezo
Nokti oblikovani poput žlice stručno se nazivaju koilonihija, a obično su znak anemije uslijed nedostatka željeza. I nespecifično svijetla boja mesa ispod nokta također može ukazivati na deficit željeza. Također, kronični nedostatak željeza može imati za posljedicu suhe i krhke nokte. Za prevenciju nedostatka željeza preporuča se u svoju prehranu uvrstiti hranu koja obiluje željezom poput nemasnog mesa, ribe, blitve i špinata, a ukupnom unosu željeza mogu doprinijeti i začini kurkuma i cimet.
Vitamin C
Nedostatak vitamina C može pogodovati razvitku zanoktica i uraslih noktiju, a osim toga unosom vitamina C povećava se iskoristivnost željeza iz hrane. Glavni uzročnik nedostatka vitamina C je njegov slab unos voćem i povrćem. Također, pušenje i pasivno pušenje troše vitamin C. Najvišim sadržajem vitamina C mogu se pohvaliti paprika, brokula, papaja, kupus, kelj, prokulice, naranče i grejp.
Cink
Deformacije na noktima može uzrokovati i nedostatak cinka. Cink igra važnu ulogu u sintezi proteina, a nužan je i za rast tkiva. Cinka ima najviše u mesu, no nalazi se i u hrani biljnog porijekla poput sjemenki bundeve i sezama, žitaricama i mahunarkama međutim iskoristivost cinka iz mesa je puno bolja nego što je iz biljaka.
Omega – 3 masne kiseline
Unosom esencijalnih masnih kiselina i vitamina E popravljaš cirkulaciju, a na taj način svi potrebni nutrijenti i kisik stižu na svoje odredište pa tako i do noktiju čime se ubrzava rast i popravlja njihova kvaliteta. Stoga preporuka glasi oboružati se plavom ribom, pogotovo lososom, tunom, srdelama i bakalarom.