Tjelovježba može biti učinkovita "terapija" za probleme mentalnog zdravlja
Nova studija službeno je utvrdila koje vježbe mogu pomoći ljudima da prevladaju depresiju.
Tim istraživača s instituta u Australiji, Španjolskoj, Danskoj i Finskoj proveo je opsežnu analizu objavljenu u BMJ-u. Analizirali su stotine studija i brojne vježbe kako bi identificirali čemu bi ljudi s depresijom doista trebali težiti kako bi poboljšali svoje mentalno zdravlje.
Joga, aerobne vježbe, trening snage i tai chi dali su neke od najboljih rezultata, ali to može ovisiti o vašoj dobi i spolu.
Joga se pokazala učinkovitijom za muškarce, kao i qigong, holistički sustav vježbi usredotočen na pokretnu meditaciju, ritmičko disanje i pristup meditativnim stanjima uma.
Neke su studije teoretizirale da je to zato što joga i meditacija sprječavaju pacijente da previše razmišljaju i promišljaju, što može utjecati na njihovo mentalno zdravlje, dok su druge sugerirale da je to zato što režimi poput joge promiču suosjećanje, toleranciju, svjesnost o tijelu i svjesnost općenito, piše Express.
Trening snage pokazao se posebno korisnim za žene i mlađe osobe koje pate od depresije. No, čini se da muškarci i žene podjednako imaju koristi od hodanja ili trčanja.
Starijim osobama moglo bi više pomoći vježbanje joge. Također je istaknuto da intenzivniji treninzi pomažu više u smanjenju simptoma depresije. "Tjelovježba je učinkovit tretman za depresiju, pri čemu su hodanje ili trčanje, joga i trening snage učinkovitiji od drugih vježbi, posebno kada su treninzi intenzivniji."
Zanimljivo je da su neki rezultati bili usporedivi s učinkovitošću kliničkih tretmana, iako stručnjaci upozoravaju da tu još uvijek postoji određena nesigurnost. Kombinacija tjelesne aktivnosti s konvencionalnim kliničkim intervencijama čini se posebno korisnom.
Unatoč očitim dobrobitima, mnoge osobe koje pate od depresije ne sudjeluju programima vježbanja. Ironija je očita - problemi mentalnog zdravlja jedna su od najznačajnijih prepreka koje sprječavaju ljude da sudjeluju u korisnoj tjelovježbi.
Društvene i fizičke barijere također značajno otežavaju sudjelovanje, zbog čega je rješavanje depresije putem tjelesne aktivnosti ponekad teško izvedivo.
Nakon analize, znanstvenici su predložili da liječnici propisuju vježbe osobama koje se bore s depresijom, prilagođavajući aktivnosti njihovoj razini fizičke spremnosti i osobnim karakteristikama svakog pacijenta. Također su predložili nove studije u kojima sudionici ne bi znali što se testira, kako bi dobili točnije rezultate.
"Ovi oblici vježbanja mogu se uz psihoterapiju i antidepresive smatrati temeljnim tretmanima za depresiju. Tjelovježba može biti učinkovita nadopuna ili alternativa lijekovima i psihoterapiji", zaključili su znanstvenici.