Žene čije mjesečnice prestanu prije 40-e imaju puno veći rizik od teških autoimunih bolestI
Preuranjena insuficijencija jajnika (POI) javlja se kada žene mlađe od 40 više ne proizvode jajne stanice jer su im jajnici prestali ispravno raditi. Menstruacije postaju neredovite i zatim prestaju, a neke žene osjete simptome menopauze. Ovo stanje pogađa jedan posto žena u svijetu.
Studija je otkrila da žene s POI imaju dva do tri puta veću vjerojatnost da će razviti teška autoimuna stanja kao što su dijabetes tipa 1, pretjerano aktivna štitnjača, lupus i upalna bolest crijeva, u usporedbi s općom populacijom. Istraživači kažu da otkrića značajno jačaju hipotezu da autoimuni procesi igraju glavnu ulogu u nastanku POI-a.
Studija, objavljena u Human Reproduction, najveća je koja istražuje vezu između autoimunih stanja i POI-a. Finski akademici pratili su gotovo 20 000 žena najmanje 12 godina. Analizirali su zdravstvene podatke iz sveobuhvatnih finskih registara i identificirali gotovo 4000 žena mlađih od 40 godina s POI dijagnozom između 1988. i 2017. godine.
Svaki je znanstvenik pratio četiri žene slične dobi. Zatim su proučavali koliko ih je razvilo teška autoimuna stanja između 1970. i 2017. Otkrili su da je 5,6 posto žena s POI imalo dijagnosticiran barem jedan autoimuni poremećaj prije dijagnoze, a 12,7 posto nakon dijagnoze POI-a.
Sveukupno, žene su imale 2,6 puta veću vjerojatnost da će imati autoimunu bolest prije dijagnoze POI-a u usporedbi s kontrolnom skupinom. Ti su rizici varirali od gotovo dvostruko većeg za preaktivnu štitnjaču i reumatoidni artritis do gotovo 26 puta većeg za poliglandularne autoimune bolesti. Žene s POI koje nisu imale prethodno postojeće autoimuno stanje imale su gotovo tri puta veću vjerojatnost da će im se dijagnosticirati jedan u sljedeće tri godine.
Autori kažu da su te veze vjerojatno podcijenjene jer je studija uključivala samo autoimune poremećaje dijagnosticirane u specijaliziranim zdravstvenim centrima: manje teška stanja poput celijakije i slabog rada štitnjače često se dijagnosticiraju i liječe kod liječnika primarne zdravstvene zaštite, tako da je ukupna prevalencija autoimunih poremećaja u žena s POI veća.
"Važno je naglasiti da većina žena s POI ne razvije teška autoimuna stanja, a većina žena s teškim autoimunim bolestima ne razvije POI. Međutim, medicinski djelatnici trebaju biti svjesni povećanog rizika, a i pacijentice treba o tome informirati”, rekla je voditeljica studije dr. Susanna Savukoski, liječnica ginekologije i opstetricije na Sveučilišnoj bolnici Oulu i Sveučilištu Oulu, Finska.
Budući da POI ugrožava plodnost, žene s povećanim rizikom od ovog stanja trebale bi razmisliti o pokušaju začeća dok su mlade, dodala je dr. Savukoski, iako neke autoimune bolesti mogu značajno povećati rizik od komplikacija u trudnoći i treba ih razmotriti.
Autori žele proučavati biološke mehanizme POI-a i autoimunih bolesti kako bi pomogli u razvoju preventivnih tretmana. "Istražujemo može li dugotrajna uporaba hormonske nadomjesne terapije spriječiti razvoj drugih stanja kod žena s POI", rekla je dr. Savukoski.
"POI je slabo shvaćen i poražavajući. Ograničava mogućnost mladih žena da nose vlastito biološko dijete i povećava rizik od komplikacija povezanih s menopauzom kao što je osteoporoza”, rekla je za The Guardian Louise Kenny, profesorica zdravlja majke i fetusa na Sveučilištu Liverpool. Bila su potrebna nova istraživanja kako bi se potvrdila uloga imunološkog sustava, dodala je.
Dr. Bassel Wattar, izvanredni profesor reproduktivne medicine na Sveučilištu Anglia Ruskin, rekao je da je istraživanje istaknulo potrebu za multidisciplinarnom i holističkom skrbi za žene s POI zbog povećanog rizika od dugoročnih zdravstvenih komplikacija.
"Ova nam studija ne pomaže u razumijevanju uzročnosti POI-a i stoga ostaje za odgovoriti je li to posljedica autoimunih poremećaja ili nedostatak aktivnosti jajnika može preuveličati autoimuni odgovor među pogođenim ženama", dodao je.