3 namirnice za jačanje kognitivnog zdravlja koje biste trebali jesti ako ste stariji od 50 godina
Neuroznanstvenik i TikToker dr. Robert Love specijalizirao se za pomoć ljudima u prevenciji Alzheimerove bolesti kroz znanstvena istraživanja i praktične savjete o prehrani. U nedavnom video zapisu na TikToku, naglasio je da hrana koju jedemo osigurava sirovine koje mozgu daju potreban materijal za stvaranje novih moždanih stanica. Ova spoznaja je posebno ohrabrujuća s obzirom na istraživanje dr. Elizabeth Gould sa Sveučilišta Princeton, koje pokazuje da možemo uzgajati nove moždane stanice čak i u našim 90-ima, piše SheFinds.
@robertwblove Three Foods That Are Great For Your Brain and Can Even Help Grow New Brain Cells. #brain #food #neurogenesis #sardines #probiotics #gutbacteria #alzheimers #omega3s #robertlove #robertwblove ♬ original sound - Robert Love
Dr. Love ističe važnost određenih namirnica koje su posebno korisne za kognitivno zdravlje. Uključivanjem namirnica poput sardina, kiselog kupusa i haringe u svoju prehranu, možete podržati rad mozga, popraviti oštećene stanice i poboljšati cjelokupnu kognitivnu izvedbu. U nastavku saznajte više o njihovim prednostima.
Sardine
Sardine su bogate nutrijentima neophodnim za zdravlje mozga. "Sardine su zdrava, masna riba bogata omega-3 masnim kiselinama, posebno DHA kiselinama", kaže dr. Love. Ove omega-3 masne kiseline su ključne jer se mozak, osim što je sastavljen od vode, sastoji i od masti. Konzumiranje zdravih masnoća poput onih koje se nalaze u sardinama osigurava mozgu potrebne materijale za popravak i rast novih moždanih stanica. Dr. Love naglašava važnost odabira sardina iz održivog uzgoja, koje ne samo da podržavaju vaše zdravlje već i okoliš.
Kiseli kupus
Kiseli kupus mogao bi biti iznenađenje za mnoge, ali nudi značajne prednosti za zdravlje mozga zbog veze između crijeva i mozga. "Kiseli kupus je izvrstan za vaš mozak. Ne mora nužno stimulirati rast moždanih stanica, ali stavlja dobre bakterije u vaša crijeva", objašnjava dr. Love. Crijeva i mozak povezani su kroz nervus vagus, tvoreći ono što je poznato kao veza crijeva i mozga. "Vaše crijevne bakterije doista su važne za zdravlje vašeg mozga", dodaje. Uključivanje barem jedne vilice kiselog kupusa dnevno može pomoći u održavanju zdravog crijevnog mikrobioma, koji zauzvrat podržava kognitivnu funkciju.
Haringa
Još jedna riba koju dr. Love toplo preporučuje je haringa. "Haringa je jedna od najzdravih manjih masnih riba i ima vrlo malo žive", kaže on. Slično sardinama, bogata je zdravim masnoćama koje osiguravaju sirovine potrebne za stvaranje novih moždanih stanica. Haringa nije korisna samo zbog sadržaja omega-3 kiselina, već i zbog toga što je ukusan i raznovrstan dodatak vašoj prehrani.
U konačnici, uključivanje ove tri namirnice u vašu prehranu može značajno utjecati na zdravlje vašeg mozga i kognitivnu funkciju, osobito kako starite. "Hrana koju jedete je važna", naglašava dr. Love. Opskrbljujući svoj mozak pravim hranjivim tvarima, možete podržati rast novih moždanih stanica i održati kognitivno zdravlje i u poznim godinama.