Ova alternativa povremenom postu može biti lakši način za poboljšanje vašeg metaboličkog zdravlja

Freepik
Povremeni post nije samo koristan alat za mršavljenje, već je dokazano da ima i mnoge prednosti za metaboličko zdravlje - neovisno o gubitku težine. Ipak, mnogim ljudima povremeni post može biti pravi izazov, posebno ako slijede verziju dijete 5:2 u kojoj su dva dana u tjednu kalorije strogo ograničene.
Vidi originalni članak

Međutim, najnovije istraživanje pokazuje da ne morate ozbiljno ograničiti unos kalorija kako biste dobili metaboličke koristi povremenog posta. Čak i samo ograničavanje broja ugljikohidrata koje jedete dva puta tjedno može biti dovoljno za poboljšanje vašeg metaboličkog zdravlja.

Povremeni post čini se toliko korisnim za zdravlje zbog načina na koji mijenja naš metabolizam. Nakon obroka, naše tijelo ulazi u postprandijalno stanje (počinje proces probave). Dok smo u tom stanju, naš metabolizam potiče naše stanice da koriste ugljikohidrate za trenutnu energiju, dok istovremeno pohranjuju dio tih ugljikohidrata, kao i masti, za kasniju upotrebu.

Nakon nekoliko sati bez hrane, kada smo u fazi gladovanja, tijelo počinje trošiti zalihe masnoće za energiju. U tom smislu, povremeni post osigurava bolju ravnotežu između izvora energije. To dovodi do poboljšane metaboličke fleksibilnosti, što je povezano s boljim kardiometaboličkim zdravljem.

Drugim riječima, to znači manji rizik od kardiovaskularnih bolesti, inzulinske rezistencije i dijabetesa tipa 2.

učinkovitiji za mršavljenje Zaboravite brojanje kalorija! Evo zašto bi povremeni post mogao biti bolja strategija za mršavljenje

Prethodno je provedeno istraživanje kako bi se pokazali učinci posta na tijelo. Primijećeno je da nakon jednog dana potpunog posta ili strogog ograničenja kalorija (otprilike oko 25 posto potrebnih dnevnih kalorija), tijelo učinkovitije prerađuje i sagorijeva masnoće iz obilnog doručka sljedećeg dana. Post je preusmjerio tijelo s korištenja ugljikohidrata na sagorijevanje masnoća, a taj učinak trajao je i tijekom posta i sljedećeg dana.

Novo istraživanje je također usporedilo učinke povremenog posta s dijetom s usklađenim ili ograničenim unosom kalorija. Obje skupine su se pridržavale dijete sve dok nisu izgubile 5 posto tjelesne težine. Unatoč tome što su obje skupine izgubile istih 5 posto tjelesne težine i to istom brzinom, skupina koja je prakticirala povremeni post imala je veća metabolička poboljšanja u metabolizmu, slično kao u prethodnom istraživanju.

Drugi znanstvenici koji su proučavali popularni 5:2 način povremenog posta s klasičnom niskokaloričnom dijetom također su dokazali da post može imati pozitivne učinke na metabolizam.

po tri savjeta za svaku dekadu Strategija mršavljenja za žene u četrdesetim, pedesetim i šezdesetim godinama

Prednosti za metaboličko zdravlje

No, zašto je povremeni post zapravo toliko dobar za naš metabolizam? To je pitanje na koje su znanstvenici su pokušali odgovoriti u posljednjem istraživanju.

Za ljude koji slijede dijetu povremenog posta 5:2, tipični dani posta su, po svojoj prirodi, vrlo niskokalorični - što otprilike uključuje samo nekoliko stotina kalorija dnevno. Budući da ljudi konzumiraju tako malo kalorija u dane posta, to također znači da konzumiraju vrlo malo ugljikohidrata.

S obzirom na to da je postprandijalno stanje određeno dostupnošću ugljikohidrata postavilo se pitanje je li metabolički učinak povremenog posta rezultat ograničenja kalorija ili ograničenja ugljikohidrata.

U istraživanju je sudjelovalo 12 pretilih osoba ili osoba s prekomjernom tjelesnom težinom. Sudionici su prvo jedan dan dobili dijetu s vrlo malo ugljikohidrata. Drugi dan dobili su dijetu sa strogo ograničenim unosom kalorija (oko 75 posto manje kalorija nego što bi inače jeli).

Nakon svakog dana posta, dan im je obrok s visokim udjelom masti i šećera (slično engleskom doručku) kako bi se proučilo kako njihova tijela sagorijevaju masti.

Otkriveno je da je prijelaz na sagorijevanje masnoća i poboljšano upravljanje masnoćama iz visokokaloričnog obroka bio gotovo identičan nakon oba pristupa – tradicionalnog dana s ograničenjem kalorija i dana s niskim udjelom ugljikohidrata. Drugim riječima, ograničavanje ugljikohidrata može izazvati iste povoljne metaboličke učinke kao i post.

Kako bi se ovi nalazi potvrdili potrebno je provesti više istraživanja s većim brojem sudionika.

Takvi nalazi mogli bi pomoći u rješavanju nekih praktičnih problema s kojima se suočavamo s povremenim postom i tradicionalnim dijetama s niskim udjelom ugljikohidrata.

Odobrili su je i nutricionisti Dijeta 8 sati: Gubite kilograme ne odričući se omiljene hrane

Kod dijeta temeljenih na povremenom postu, strogo ograničenje kalorija na dane posta može povećati rizik od nutritivnih nedostataka ako se ne pazi. Ono također može biti i okidač za poremećaje u prehrani.

Strogo ograničenje ugljikohidrata također može biti izazovno jer je teško pridržavati se ove dijete i ona može dovesti do nezdravog straha od ugljikohidrata.

Drugo ograničenje povremenog posta i kontinuiranog ograničavanja ugljikohidrata je to što je mršavljenje vjerojatan ishod. Stoga, ovi pristupi nisu uvijek korisni za one koji žele poboljšati svoje zdravlje bez gubitka težine ili za one koji žele održati svoju trenutnu težinu.

Znanstvenici trenutno testiraju izvedivost dijete s povremenim ograničenjem ugljikohidrata, odnosno niskokaloričnu 5:2 dijetu. Dakle, umjesto da ograničavate kalorije dva dana tjedno, ograničili biste unos ugljikohidrata dva puta tjedno, piše Science Alert.

Ako se pokaže korisnim, ovo bi omogućilo prednosti posta bez potrebe za smanjenjem kalorija u "danima posta".

produženi post Sedmodnevni post: Kako se vaše tijelo mijenja iznutra i izvana

Posjeti missZDRAVA.hr