Novi dokazi da bi jabučni ocat mogao djelovati slično kao Ozempic
"U studiji je sudjelovalo 120 osoba s prekomjernom težinom i pretilošću. Sudionici su nasumično raspoređeni u intervencijsku skupinu koja je primala 5, 10 ili 15 ml jabučnog octa ili u kontrolnu skupinu koja je primala placebo tijekom razdoblja od 12 tjedana. Mjerenja antropometrijskih parametara, razine glukoze u krvi, triglicerida i kolesterola natašte obavljena su na početku studije te u četvrtom, osmom i dvanaestom tjednu.
Rezultati su pokazali da je konzumacija jabučnog octa povezana sa značajnim smanjenjem antropometrijskih varijabli (težina, indeks tjelesne mase, opseg struka/bokova i omjer tjelesne masti), glukoze u krvi, razine triglicerida i kolesterola. Tijekom 12 tjedana uzimanja jabučnog octa nisu uočeni značajni čimbenici rizika. Zaključak je da je konzumacija kod osoba s prekomjernom tjelesnom težinom i pretilošću dovela do poboljšanja antropometrijskih i metaboličkih parametara i da bi jabučni ocat mogao biti obećavajući dodatak protiv pretilosti koji ne proizvodi nikakve nuspojave", piše BMJ Journals.
Prednosti jabučnog octa za mršavljenje
"Rezultati su prilično značajni i neočekivani", kaže Aidan Goggins, farmaceut i neovisni savjetnik u industriji dodataka prehrani za Daily Mail. "To je zato što smo uvijek mislili da postoji nešto u octenoj kiselini (glavnom aktivnom sastojku jabučnog octa) što se veže s ugljikohidratima kako bi se smanjila njihova apsorpcija, ali u ovoj studiji jabučni ocat je konzumiran ujutro na prazan želudac, tako da je imao potpuno različit učinak. Može povećati izlučivanje hormona sitosti crijeva uključujući GLP-1 i PYY, na isti način na koji djeluju lijekovi za mršavljenje kao što su Ozempic i Wegovy".
Popularnosti jabučnog octa doprinijeli su i slavni. Victoria Beckham podijelila je na Instagramu da svako jutro uzima dvije žlice jabučnog octa, a Elizabeth Hurley rekla je da ga često stavlja u vruću vodu. U prilog octu idu i brojna brojna istraživanja koja sugeriraju da bi mogao pomoći u kontroli razine šećera u krvi i snižavanju kolesterola.
Nedostaci studije
"Iako se rezultati studije čini obećavajućim, postoje i razlozi za oprez. Prvo, sudionici istraživanja bili su u dobi od 12 do 25 godina, tako da ne možemo reći mogu li se rezultati odnositi na sve. Statističke metode korištene u studiji ne dopuštaju nam da sa sigurnošću kažemo da bi se opet dogodio isti iznos gubitka težine da se studija ponovno provede. Iako su istraživači vodili evidenciju o prehrani i tjelovježbi sudionika tijekom istraživanja, oni nisu objavljeni u radu.
Zbog toga je teško utvrditi jesu li prehrana ili tjelovježba mogli utjecati na gubitak težine. Ne znamo jesu li sudionici promijenili količinu i vrstu hrane koju su jeli, niti jesu li promijenili razinu tjelovježbe", piše News. Ove sumnje dijeli i Miguel Angel Martinez-Gonzalez, profesor preventivnog javnog zdravlja na Sveučilištu Navarra u Španjolskoj i stručnjak za prehranu i bolesti.