Suptilne promjene u prehrambenim navikama mogu biti rani znak demencije
Iako je demencija često povezana s teškim gubitkom pamćenja i zbunjenošću, to nije jedini znak na koji treba obratiti pozornost. Frontotemporalna demencija (FTD) je rijetka vrsta demencija koja utječe na nečiju osobnost, ponašanje, jezik i govor. Prema NHS-u, FTD obično počinje u mnogo mlađoj dobi u usporedbi s drugim oblicima demencije, pri čemu najčešće pogađa osobe u dobi od 45 do 65 godina.
Trenutačno ne postoji niti jedan test za FTD, što znači da je za postavljanje dijagnoze potrebno provesti niz procjena i krvnih pretraga. S bilo kojim oblikom demencije, liječnička pomoć je ključna za usporavanje i kontrolu nekih simptoma koji se s vremenom pogoršavaju. Jedan od simptoma mogu biti i promjene u prehrambenim navikama.
Žudnja za slatkim i prejedanje neke su od promjena
Prema dobrotvornoj organizaciji Dementia UK, promjene u prehrambenim navikama uključuju žudnju za slatkom hranom, prejedanje i ispijanje previše alkohola, kao i loši maniri za stolom. Prema jednoj studiji, ta su ponašanja prisutna među oboljelima, bez obzira na spol, dob ili trajanje bolesti. "Ovi rezultati imaju važne kliničke i teorijske implikacije i daju uvid u objašnjenje uznemirujuće značajke FTD-a kojoj se pridaje iznenađujuće malo pozornosti", zaključili su istraživači, piše The Mirror.
Znanstvenici su također analizirali kako se prehrambene navike razlikuju kod osoba s FTD-om u usporedbi s Alzheimerovom bolešću. Prilikom jednog istraživanja, kod sudionika su istraživani problemi s gutanjem, promjena apetita, preferencije hrane, prehrambene navike i druga ponašanja vezana uz jedenje. Utvrđeno je da je promjena u prehrambenim navikama znatno češća kod osoba s FTD-om u usporedbi s onima s Alzheimerovom bolešću. Problemi s gutanjem pojavili su se obje skupine.
Osim toga, kod oboljelih od FTD-a može se pojaviti i hiperfiksacija na hranu, kao i jedenje neprehrambenih proizvoda (poznato kao pika poremećaj). Ipak, neuroznanstvenica Marilena Aiello objašnjava za HuffPost da ove abnormalnosti u ishrani mogu biti prisutne i kod zdravih osoba s nepravilnim prehrambenim navikama. "Osim što su ova abnormalna ponašanja društveno problematična, loša su i za zdravlje pacijenata jer su skloni debljanju. Međutim, neki ljudi mogu i gubiti na težini jer jedu samo određenu hranu na opsesivan način", dodaje Aiello.
Iako podrijetlo promjena u prehrambenim navikama kod FTD-a nije u potpunosti jasno, istraživači sugeriraju da bi promjene u autonomnom živčanom sustavu i oštećenje hipotalamusa mogli imati ulogu. "Oštećenje hipotalamusa može uzrokovati gubitak inhibicijskih signala, što rezultira ponašanjima kao što je prejedanje", objašnjava Aiello.
Koji znakovi mogu ukazivati na frontotemporalnu demenciju?
FTD ne utječe samo na odnos osobe s hranom, već se mogu pojaviti i drugi znakovi upozorenja koje je teško uočiti. Stvari na koje treba obratiti pažnju uključuju:
- Nedostatak interesa za stvari u kojima ste prije uživali
- Smanjena motivacija
- Smanjena empatija
- Neprikladno ponašanje (uključujući buljenje)
- Poteškoće s koncentracijom
- Opsesivno/ponavljajuće ponašanje (uključujući gomilanje)
- Nedostatak svijesti o promjenama u sebi
Ako osjećate simptome demencije, obratite se svom liječniku. Iako je bolest trenutno neizlječiva, određeni lijekovi mogu kontrolirati neke probleme u ponašanju. Dostupne su i terapije, aktivnosti i grupe za podršku.