10 kožnih problema koje može uzrokovati dijabetes
Otprilike trećina osoba s dijabetesom imat će kožne probleme, poput rana na koži ili osipa na nogama. Prema Američkoj udruzi za dijabetičare (ADA), neki problemi s kožom mogu biti znakovi upozorenja na dijabetes kod onih kojima još nije dijagnosticiran. Dobra je vijest da se većina kožnih problema uzrokovanih dijabetesom može lako spriječiti ili liječiti ako se rano otkriju.
Održavanje pravilne kontrole šećera u krvi (glukoze) može spriječiti pojavu kožnih problema i mnogih drugih simptoma dijabetesa. No, ako dijabetes zahvati kožu, uzrokujući rane na koži ili osip, to je znak da su razine šećera u krvi previsoke.
Ako primijetite bilo kakve probleme s kožom, razgovarajte sa svojim liječnikom ili posjetite dermatologa. Testirajte se na dijabetes ako još nemate dijagnozu. Neki kožni problemi uzrokovani dijabetesom ne izgledaju previše ozbiljno, ali mogu dovesti do budućih komplikacija ako se ne liječe.
"Kontrola dijabetesa većinom može pomoći kod problema s kožom", kaže za Everyday Health Justin Ko, dr. med., direktor i šef medicinske dermatologije u Stanford Health Care. “Uvijek govorim pacijentima s dijabetesom da brinu o svojoj koži i zdravlju općenito. Za kožu, hidratacija, svakodnevno pregledavanje stopala i nogu zbog bilo kakvih mjehurića, rana i pukotina na koži (osobito između prstiju); i njega noktiju iznimno su važni. Gljivice na noktima i stopalima mogu dovesti do ispucale kože, omogućujući bakterijama da izazovu infekciju”.
Evo 10 kožnih problema koji mogu biti uzrokovani dijabetesom.
Bakterijske infekcije kože zahtijevaju hitno liječenje
Iako svatko može dobiti bakterijske infekcije kože, osobe s dijabetesom imaju veći rizik od njih. Tipični bakterijski kožni problemi koji muče pacijente uključuju ječmenac, čireve, infekcije noktiju i karbunkule - duboke infekcije kože i tkiva ispod nje. Obično će područje oko infekcije biti vruće, crveno, bolno i natečeno. Liječenje antibiotskim kremama ili pilulama obično će riješiti te kožne probleme.
Gljivične infekcije česte su kod dijabetesa
Osobe s dijabetesom podložne su gljivičnim infekcijama, osobito onoj koja se zove Candida albicans. Ova gljivica slična kvascu stvara crveni osip koji svrbi, često okružen malim mjehurićima i ljuskicama, koji se obično nalazi na toplim, vlažnim područjima tijela poput pazuha ili između nožnih prstiju. Druge gljivične infekcije uobičajene za dijabetičare uključuju lišajeve, svrbež, atletsko stopalo i vaginalne gljivične infekcije. Razgovarajte sa svojim liječnikom o najboljem lijeku za rješavanje gljivičnih kožnih problema.
"Popucala koža na stopalima ili između prstiju je mjesto gdje može nastati bakterijska infekcija, to postaje mjesto na koži gdje bakterije mogu ući i lokalizirano napraviti bakterijsku infekciju. Kod osoba koje imaju slabu vensku cirkulaciju može nastati čak i crveni vjetar, a teoretski može doći i do šire infekcije s povišenom tjelesnom temperaturom. Stoga treba obavezno pristupiti liječenju bilo da je gljivična infekcija na noktu ili na koži stopala", otkrila je za missZDRAVU dr. sc. Ivana Nola, spec. dermatovenerologije.
Loš protok krvi uzrokuje svrbež kože
Svrbež kože može imati mnogo uzroka. Kod osoba s dijabetesom glavni uzrok može biti gljivična infekcija, suha koža ili loša cirkulacija. Kada je krivac loš protok krvi, potkoljenice mogu najviše svrbjeti. Kako biste se riješili svrbeža, pokušajte se rjeđe kupati i koristite blagi sapun kada to činite. Nanesite losion za hidrataciju suhe kože, ali izbjegavajte njegovo nanošenje između nožnih prstiju.
Vitiligo uzrokuje gubitak boje kože
Vitiligo je kožni problem u kojem su stanice kože koje proizvode melanin (smeđa pigmentacija) uništene, što dovodi do nepravilnih mrlja koje se često pojavljuju na rukama, licu ili prsima. Stručnjaci vjeruju da je vitiligo uzrokovan autoimunim stanjem, kao i dijabetes tipa 1, a istraživanja su opisala vezu između ta dva stanja. Ne postoji lijek, ali za liječenje vitiliga koriste se svjetlosna terapija i steroidi. Ako imate to stanje, važno je da nosite kremu za sunčanje sa zaštitnim faktorom od najmanje 30, budući da depigmentirana koža nema prirodnu zaštitu od sunca.
Dijabetes može uzrokovati kožne probleme povezane s neuropatijom
Dijabetes može uzrokovati oštećenje živaca zvano neuropatija, što je česta komplikacija dijabetesa. Ponekad oštećenje uzrokuje gubitak osjeta u stopalima, pa ako stanete na nešto i ozlijedite stopalo ili vam se pojavi žulj, možda to nećete moći osjetiti. Može se razviti otvorena rana na koži, odnosno ulkus na stopalu i može se inficirati. Svaki dan pregledajte svoja stopala kako biste bili sigurni da nisu na bilo koji način ozlijeđena.
Dijabetički mjehurići mogu zacijeliti sami od sebe
Iako se događa rijetko, ponekad osobama s dijabetesom izbiju mjehurići (bullosis diabeticorum). Mjehurići se pojavljuju na poleđini prstiju, rukama, nožnim prstima, stopalima, a ponekad i na nogama ili podlakticama. Ove rane na koži nalikuju mjehurićima od opeklina. Dijabetička neuropatija izlaže vas većem riziku od razvoja ovih mjehurića. Srećom, ovi mjehurići obično su bezbolni i zacijele sami za nekoliko tjedana. Održavanje glukoze u krvi pod kontrolom jedini je tretman za ovaj kožni problem uzrokovan dijabetesom.
Nekontrolirani dijabetes kontrole uzrokuje eruptivnu ksantomatozu
Nekontrolirani dijabetes može uzrokovati i ozbiljno povišene razine triglicerida i eruptivnu ksantomatozu — čvrste, žute kožne izrasline poput graška. Te izrasline imaju crvenu aureolu oko sebe i mogu svrbjeti. Obično se nalaze na stražnjoj strani šaka, stopala, ruku i stražnjice. Ovaj kožni problem obično pogađa mlade muškarce s visokim kolesterolom i vrlo visokim trigliceridima (masnoćama u krvi). Snižavanje razine glukoze u krvi glavni je tretman za ovaj kožni problem, a liječnik može propisati lijekove za snižavanje kolesterola i triglicerida.
Dobra kontrola šećera u krvi liječi digitalnu sklerozu
Otprilike trećina dijabetičara tipa 1 ima digitalnu sklerozu — debelu, zategnutu kožu poput voska koja se razvija na stražnjoj strani šaka. Zglobovi prstiju se ukoče i teško ih je pomicati. Ponekad se ovaj kožni problem javlja i na nožnim prstima i čelu. Rijetko se mogu ukočiti koljena, gležnjevi ili laktovi. Opet, dobra kontrola glukoze u krvi jedini je tretman, a hidratantna krema može pomoći omekšati kožu.
Diseminirani oblik granuloma annulare uzrokuje svrbež kože
Ovaj kožni problem uzrokuje uzdignute, neravne ili prstenaste mrlje koje su boje kože, crvene ili crveno-smeđe. Diseminirani prstenasti granulom se najčešće javlja na prstima i ušima, a neki osjete blagi svrbež. U pravilu, liječenje nije potrebno jer osip obično nestaje sam od sebe bez ostavljanja ožiljaka. Ali pitajte svog liječnika može li lokalni steroid, poput hidrokortizona ublažiti vaše probleme s kožom.
Acanthosis Nigricans čini kožu tamnom i baršunastom
Acanthosis nigricans uzrokuje probleme s kožom u tjelesnim naborima (primjerice pazuh) i čini ih tamnima, debelima i baršunastima. Ovaj kožni problem uzrokovan dijabetesom obično se razvija kod ljudi koji imaju prekomjernu tjelesnu težinu i povezan je s inzulinskom rezistencijom. Iako ne postoji lijek, gubitak težine može poboljšati izgled kože. Ako imate problema s kožom, a nije vam dijagnosticiran dijabetes, razgovarajte sa svojim liječnikom. Acanthosis nigricans obično se pojavljuje prije pojave dijabetesa.