Mrzite ponedjeljke? Niste jedini – ali to bi moglo ozbiljno utjecati na vaše zdravlje!

Freepik
Ne volite ponedjeljak? Niste jedini – no taj neugodni osjećaj poznat kao stres od ponedjeljka mogao bi značiti više od obične nelagode. Istraživanja pokazuju da stres na početku radnog tjedna može povećati rizik od raznih zdravstvenih problema, uključujući i kardiovaskularne bolesti.
Vidi originalni članak

Moderno društvo je od ponedjeljka napravilo najmanje omiljeni dan u tjednu. Upravo smo se vratili s opuštajućeg vikenda i sada se moramo suočiti sa svim odgovornostima koje smo ignorirali, uz spoznaju da je sljedeći vikend još jako daleko.

Novo istraživanje sa Sveučilišta u Hong Kongu (HKU) otkrilo je vezu između tjeskobe uoči početka radnog tjedna i povišene razine hormona stresa kortizola. Što je još zanimljivije – taj učinak nije nestao ni kod ljudi koji su u mirovini. Drugim riječima, stres vezan uz ponedjeljak toliko je ukorijenjen da ostaje s nama čak i nakon radnog vijeka.

Iako vrijedi pravilo da korelacija ne znači nužno uzročno-posljedičnu vezu, skok u razini hormona stresa – kortizola – usko je povezan s povećanim rizikom od raznih bolesti. To bi moglo objasniti i rezultate velike meta-analize iz 2005. godine, koja je pokazala da je broj kardiovaskularnih incidenata (poput srčanih udara) u ponedjeljak veći i do 19 % u usporedbi s ostalim danima u tjednu.

U ovom najnovijem istraživanju znanstvenici su se posvetili pitanju postoji li povezanost između tjeskobe zbog ponedjeljka i fizičkog zdravlja, piše Science Alert.

bez stresa Planirate ljetni godišnji odmor? Evo kako da to bude pravi odmor, a ne izvor stresa

U istraživanju je sudjelovalo 3511 odraslih osoba starijih od 50 godina, a provedeno je u sklopu Engleske longitudinalne studije starenja (ELSA). Sudionici su prijavljivali razinu anksioznosti tijekom različitih dana u tjednu, dok su istraživači uzimali i uzorke kose kako bi izmjerili razinu hormona stresa – kortizola.

U istraživanju je otkriveno da su osobe koje su prijavile posebno visoku razinu tjeskobe u ponedjeljak imale oko 23 % višu razinu kortizola u odnosu na one koji su se osjećali anksiozno tijekom drugih dana u tjednu.

Čini se da ova povezanost sugerira da anksioznost zbog ponedjeljka utječe na hipotalamičko-hipofizno-adrenalnu (HPA) os , glavni sustav za upravljanje stresom u tijelu. No kada je taj sustav kronično preopterećen, tijelo ulazi u stanje stalne pripravnosti, što može uzrokovati poremećaje u imunološkom sustavu, povećati rizik od metaboličkih bolesti poput dijabetesa i raka, te dovesti do kardiovaskularnih problema.

stres Šest znakova da vas je stres načeo i da hitno trebate stati

Znanstvenici koji stoje iza najnovijeg istraživanja ističu kako bi upravo taj mehanizam mogao biti biološka osnova ranije zabilježenog porasta kardiovaskularnih incidenata ponedjeljkom.

Možda se ta anksioznost čini kao očiti stres povezan s poslom, no zanimljivo je da je istraživanje pokazalo kako čak i umirovljenici i dalje osjećaju povišenu razinu stresa ponedjeljkom, zajedno s negativnim posljedicama po zdravlje.

"Ponedjeljak djeluje kao kulturni ‘pojačivač stresa’", kaže Tarani Chandola, sociolog sa Sveučilišta u Hong Kongu.

"Za neke starije osobe, prijelaz u novi tjedan pokreće niz promjena u tijelu koje mogu trajati mjesecima. Ovo nije pitanje posla – radi se o tome koliko su ponedjeljci duboko ukorijenjeni u našoj fiziologiji stresa, čak i nakon završetka karijere." 

Možda je Garfield ipak bio u pravu – svi znamo koliko mrzi ponedjeljke! Čini se da nije samo lijenčina, već i veliki znalac kad je u pitanju stres koji ponedjeljak nosi sa sobom.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Journal of Affective Disorders.

sindrom izgaranja Burnout nije uvijek uzrokovan stresom zbog posla, pokazuje istraživanje

Posjeti missZDRAVA.hr