Kombiniraj različite tehnike hodanja koje troše kalorije i sačuvaj kosti

Thinkstock
Hodanje je najlakši i najprirodniji način da pokreneš svoje tijelo i ponovno dođeš u dobru fizičku kondiciju. Hodanjem ćeš ojačati mišiće, povećati gustoću kostiju, te tako smanjiti rizik od osteoporoze. Osim toga potpuno je besplatno i nije ti potrebno ništa osim udobnih tenisica i malo dobre volje
Vidi originalni članak

Hodanje troši kalorije

Hodanje može postati i tvoj stil života i način prijevoza, pa koji put ostavi auto kod kuće i na posao kreni pješice ili ako se služiš javnim gradskim prijevozom siđi nekoliko stanica prije svog odredišta.

Hodanje možeš iskoristiti i da se riješiš viška kilograma, a ako želiš bolje rezultate pojačaj intenzitet i brzinu svojih koraka. Ako samo jednom dnevno proštetaš oko parka, tjedno možeš izgubiti čak 2000 kJ.

Ako želiš tijekom hodanja aktivirati i gornji dio tijela, u svaku ruku stavi malu bučicu od 1 kg i pazi na to da laktove cijelo vrijeme guraš prema nazad. Kada usavršiš tehnike hodanja, možeš isprobati i nordijsko hodanje pomoću štapova koje uključujući 90 posto mišića izvrsno oblikuje cijelo tijelo, a u jednom satu može sagoriti između 400 i 500 kalorija.

Fitness treneri preporučuju barem 30 minuta hodanja dnevno za zdravlje i dobru formu. Također, neki fitness treneri smatraju kako je za sagorijevanje kalorija potrebno vježbati sat vremena svaki dan.

šetnjom do ideja Šetnja jača kreativnost, a prakticirali su i Steve Jobs i Mark Zuckerberg

Što ti je potrebno:

  • udobne tenisice za hodanje - smanjiti će opterećenje na tvojim zglobovima i koljenima tijekom hodanja
  • zavoji za zglobove i koljena - pomoći će kod ublažavanja boli u mišićima i zglobovima
  • voda - tijekom i nakon hodanja je važno piti puno tekućine kako ne bi dehidrirali
  • kabanica - u slučaju iznenadnog pljuska štiti od prehlade
  • karta grada - kako se ne bi izgubila ako kreneš u nepoznatom smjeru

Dodatni savjeti

Pet trikova za više hodanja:

  • kada ideš u shopping centar umjesto lifta i pokretnih stepenica koristi obične stepenice
  • ako se ne želiš odreći auta, parkiraj ga nešto dalje i prošeći do odredišta
  • ako radiš u zgradi s više katova, svaki put kada trebaš na wc, prošeći do wc-a koji se nalaze na drugom katu
  • kada pričaš na mobitel hodaj i iznenadit ćeš se koliko koraka možeš napraviti tijekom samo jednog telefonskog razgovora
  • nakon ručka obavi kratku desetominutnu šetnju oko zgrade koja će ti podići energiju za ostatak dana

Mišljenje stručnjaka

Osobni trener i vlasnik fitness kuće Collum Branimir Vajda daje preporuke kako izabrati udaljenost na stazi i otkriva tehnike za bolje rezultate.

Hodanje je temeljni i najjednostavniji motorički program koji se razvija već u prvoj godini života. Takvi motorički programi duboko su pohranjeni u mozgu, razvijeni u svim smjerovima uključujuću ravnotežu potrebnu u ekstremnim situacijama prilikom hodanja. Ovim želim ukazati da hodanje iziskuje najmanju potrošnju energije za obavljeni rad jer je akcija jednostavna i odvija se jako dugo u organizmu.

Ipak, kod priprema za treniranje važno je znati da hodanje ima najmanji postotak ozljeđivanja od svih ostalih aktivnosti. Čak i da hodaš po neravnoj, skliskoj ili nestabilnoj podlozi toliko si već puta tu radnju doživio u životu da su mišići već spremni da te zadrže u ravnoteži i time spriječe eventualne ozljede.

Postavlja se pitanje: koliko hodati da bi se osjećao bolje i primjetio neke rezultate u fizičkoj kondiciji ili izgledu?

  1. Moraš izabrati neku udaljenost koja će biti test tvoje treniranosti. Odaberi dio neke staze ili broj krugova na atletskoj stazi.
  2. Izbjegavaj predugo i kontinuirano hodanje na određeno vrijeme, jer kad uđeš u kondiciju, trening ti može trajati puno dulje nego što imaš slobodnog vremena.
  3. Koristi radije različite tehnike hodanja. Tako ćeš znatno povećati potrošnju kalorija. Kombiniraj i mijenjaj vrijeme i brzinu hodanja kao i dužinu koraka. Primjerice, hodaj 8 minuta, ubrzavajući korak svake minute dok se ne zagriješ. Zatim produži korak do maksimuma 1 minutu pa se odmaraj u normalnom koraku 2 minute. Nakon toga hodaj na prstima 1 minutu te se odmaraj 1 minutu. U trening ubaci i hodanje u stranu, dokoračnom tehnikom, i hodanje unazad. Kad stekneš kondiciju koristi uzbrdice i nizbrdice. Kombiniraj i igraj se s različitim koracima i periodima rada i odmora.
  4. Pazi na srčane otkucaje i drži se u zoni treniranja koje se preporučuju za tvoj stupanj treniranosti i životnu dob. Na taj način i hodanje može biti interesantan i koristan trening kojim ćeš podići svoju životnu energiju.

Kondicijsko pješačenje Aerobnim hodanjem potakni metabolizam i poboljšaj raspoloženje

Posjeti missZDRAVA.hr