Preživljavanje pacijenata s rakom gušterače udvostručilo se s visokom dozom uobičajenog vitamina

Unsplash+
Visoke doze vitamina C mogle bi biti novo otkriće u liječenju raka.
Vidi originalni članak

Sveučilište Iowa Health Care College of Medicine podijelilo je rezultate druge faze randomiziranog ispitivanja kojim se testira učinak dodavanja visokih doza vitamina C intravenoznoj kemoterapiji za pacijente s rakom gušterače, piše New York Post.

Istraživači su otkrili da je uzimanje 75 grama vitamina C tri puta tjedno udvostručilo ukupne stope preživljavanja pacijenata s kasnim stadijem metastatskog raka gušterače s osam mjeseci na 16 mjeseci.

Studija, objavljena u časopisu Redox Biology, također je otkrila da je preživljavanje, ali bez progresije bolesti produljeno s četiri na šest mjeseci.

Voditelj istraživanja Joseph Cullen, profesor kirurgije i radijacijske onkologije na Sveučilištu Iowa, rekao je u intervjuu za Fox News Digital da su "revolucionarna" otkrića rezultat 20 godina istraživanja vitamina C.

Nakon testiranja vitamina C u laboratoriju, istraživači iz Iowe otkrili su da korištenje vitamina C u mnogo većim dozama "odlično djeluje" u ubijanju stanica raka. "Otkrili smo da pri ovim visokim dozama askorbat [vitamin C] zapravo stvara vodikov peroksid", rekao je Cullen. "A vodikov peroksid je ono što ubija stanice raka."

Čini se da su pacijenti koji su primali vitamin C u drugoj fazi ispitivanja koje je odobrila FDA također "bolje podnijeli i kemoterapiju koju su dobili". "Zbog toga su dobili više kemoterapije na dulje vrijeme i veće doze kemoterapije, koje također ubijaju tumorske stanice", dodao je.

Intravenozni vitamin C mogao bi pomoći i u borbi protiv drugih vrsta raka, prema Cullenu, koji je spomenuo da njegovi kolege razmatraju liječenje raka pluća i mozga.

Dr. Georgios Georgakis, kirurški onkolog u Stony Brook Medicine u New Yorku, primijetio je da bi ovo otkriće moglo biti prekretnica u liječenju pacijenata s rakom. "Čini se da vitamin C djeluje sinergistički s kemoterapijom", rekao je Georgakis, koji nije bio uključen u studiju.

'tihi ubojica' Znanstvenici potencijalno otkrili razlog zašto sve više mladih ljudi dobiva rak gušterače, ali manje ih umire od njega

Dr. Joshua Strauss, hematolog i medicinski onkolog pri Advanced Care Oncology and Hematology Associates Atlantic Medical Group u New Jerseyu, također je podržao ovu metodu.

"Nedavna mala klinička ispitivanja kao što je ovo ukazala su na to da vitamin C, koji je jeftin i dobro se podnosi, može poboljšati učinkovitost kemoterapije uz dobru kvalitetu života", rekao je Strauss, koji također nije bio uključen u ovo novo istraživanje.

Vitamin C ili askorbinska kiselina je "esencijalni prehrambeni nutrijent" koji se nalazi u raznim namirnicama poput agruma, rajčica, krumpira, brokule, jagoda, kupusa i špinata.

Georgakis je istaknuo da vitamin C može pomoći u rastu i obnovi tkiva, proizvodnji kolagena, zacjeljivanju rana, zdravlju kostiju i kože te u poboljšanju imuniteta.

U manjim dozama vitamin C djeluje kao antioksidans. Uprava za hranu i lijekove (FDA) preporučuje uzimanje 75 do 90 mg dnevno ovog vitamina.

Nakon što se u tijelo unese dovoljno vitamina C, sav višak se izlučuje kroz bubrege i neće se apsorbirati, istaknuo je Cullen. Ali kada se doza poveća puno više kao što je doza od 75 grama, djeluje kao prooksidans.

sve učestalija bolest Rak gušterače: Dva glavna uzroka nastanka i 6 simptoma

Prema Cullenu, potrebna je potpora farmaceutske tvrtke za treću fazu "višemilijunskog" ispitivanja kako bi se istraživanje nastavilo.

Strauss je pohvalio rad znanstvenika i zahvalio njima i Nacionalnom institutu za rak na njihovim naporima, ističući da je rezultate čitao s "opreznom dozom optimizma".

“Rak gušterače je iznimno težak za liječenje i kad god pročitam pozitivne rezultate druge faze studija druge faze, nadam se da je to pomak ”, nastavio je. "Međutim, studija ima nekoliko ograničenja, a rezultate treba pažljivo tumačiti."

Strauss i autori studije priznali su neka od tih ograničenja, uključujući mali uzorak od 34 pacijenta i nedostatak raznolikosti. "Potrebna su veća randomizirana ispitivanja u trećoj fazi kako bi se potvrdili rezultati prije nego što se usvoji ova metoda liječenja", rekao je Strauss.

Georgakis se složio da iako je ispitivanje imalo "vrlo dobar ishod", ovo "nije zlatno rješenje za liječenje raka".

"Međutim, ovo je ono što nam treba - dobri rezultati u borbi protiv raka", rekao je.

smanjuje rizik i među općom populacijom Uobičajeni lijek protiv bolova smanjuje rizik od raka gušterače kod dijabetičara za 40 posto

Posjeti missZDRAVA.hr